نخستین سنگ به دست آمده از ماه در تلفن همراه!

0 672

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، به مناسبت پنجاهمین سالگرد ماموریت آپولو ۱۱ (Apollo 11)، امکان مشاهده تصویر سه‌بعدی از نخستین نمونه سنگ به دست آمده از ماه را در تلفن همراه فراهم کرده است. بخش پژوهش و اکتشاف ناسا، مدل جامعی از نخستین نمونه سنگ و خاک ماه منتشر کرده که طی سفر به ماه توسط نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) جمع‌آوری شده است.

کاربران می‌توانند این سنگ را در تلفن همراه خود ببینند و از آنجا که این برنامه به قابلیت نمایش سه‌بعدی مجهز است، امکان دیدن تصویر بهتری از آن وجود دارد. این نرم‌افزار، اطلاعات جامعی در مورد سنگ برای کاربر به نمایش می‌گذارد. به گفته ناسا، این برنامه بخشی از تلاش‌هایی است که در راستای ارائه مجموعه‌ای از نمونه‌ سنگ‌های ماه و شهاب‌سنگ‌ فرود آمده در قطب جنوب صورت می‌گیرند و امکان پژوهش و مطالعه بیشتر را فراهم می‌کنند.

در صورتی که شما این لینک را در تلفن همراه خود مشاهده کنید سنگ مذکور به راحتی قابل مدیریت است؛ به این ترتیب قادر خواهید بود این سنگ را با استفاده از تاچ تلفن همراهتان بچرخانید و با جزئیات بیشتری آن را تماشا نمایید. 

 مدل‌های سه‌بعدی، با استفاده از عکاسی بسیار واضح ایجاد می‌شوند که تصاویری را از ۲۴۰ زاویه متفاوت و در واحد مگاپیکسل، از نمونه‌های واقعی ثبت می‌کند.

اما این فقط آغاز کار است!‌ این نرم‌افزار با استفاده از بینایی رایانه‌ای (Computer vision)، اندازه دقیق تصویر و درستی اطلاعات را تضمین می‌نماید و سپس، فرآیندی را به کار می‌برد که در آن برای عکسبرداری از اشعه ایکس استفاده می‌شود تا آنچه در نهایت ارائه می‌دهد کاملا دقیق باشد.

همچنین، ناسا قصد دارد درهای آزمایشگاه نمونه سنگ‌های به دست آمده از ماه را برای نخستین بار به روی زمین‌شناسان باز کند تا آن‌ها بتوانند این سنگ‌ها را از نزدیک مورد بررسی قرار دهند.

منبع خبرگزاری ایسنا
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها