نظری جدید از دانشمندان درباره ایجاد سیاهچاله‌ها

0 627

به رغم این موضوع که دانشمندان اکنون یک تصویر واقعی از یک سیاهچاله در دست دارند، اما همچنان سوالات متعددی درباره سیاهچاله‌ها وجود دارد. اکنون اخترفیزیکدانان دانشگاه وسترن (Western University) در مطالعه اخیر خود توضیح جدیدی در مورد چگونگی تشکیل سیاهچاله‌ها ارائه داده‌اند.

در مطالعه‌ای که اخیرا در مجله استروفیزیکال ژورنال لترس (Astrophysical Journal Letters) منتشر شد، شانتانو باسو (Shantanu Basu) و آرپان داس (Arpan Das) اخترفیزیکدانان دانشگاه وسترن معتقدند که همه سیاهچاله‌ها از بقایای ستاره‌ها به وجود نیامده‌اند. این نظریه ممکن است به دانشمندان در درک نحوه شکل‌گیری اولیه سیاهچاله‌های کلان جرم کمک کند. به عبارت ساده‌تر، بنابراین نظریات، سیاهچاله‌های کلان جرم در مدت زمان بسیار کوتاه تشکیل و سپس به طور ناگهانی متوقف شده‌اند.

باسو گفت: «سیاهچاله‌های کلان جرم فقط طی یک دوره زمانی کوتاه وجود داشته‌اند و در آن زمان قادر بودند سریع رشد کنند و پس از مدتی به دلیل تابش در جهان که توسط دیگر سیاهچاله‌ها و ستاره‌ها ایجاد شده بود، ایجاد آن‌ها متوقف گردید.» در حال حاضر دانشمندان بر این باورند که ستارگان بزرگ‌تر از خورشید (حداقل بیست برابر آن) پس از مرگ، در نهایت انفجاری به نام «ابرنواختر» را تجربه خواهند کرد که پس از آن به یک نقطه بسیار کوچک به نام «تَکینِگی» (Singularity) فرو خواهند ریخت که این موضوع سبب تشکیل سیاهچاله در اطرافشان می‌شود. اما طی این مطالعه، ما دریافتیم برخی از سیاهچاله‌ها از بقایای ستاره‌ها حاصل نمی‌شوند بلکه آن‌ها از یک فروپاشی مستقیم به وجود می‌آیند.

به گفته محققان٬ طی یک دهه گذشته بسیاری از سیاهچاله‌های کلان جرم که جرم‌شان میلیاردها بار بیشتر از خورشید است کشف شده‌اند. دانشمندان معتقدند که آن‌ها ۸۰۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ یا بیگ بنگ (Big Bang) به وجود آمده‌اند. این موضوع٬ درک دانشمندان از شکل‌گیری سیاهچاله‌ها و رشد آن‌ها را به چالش می‌کشد. این مطالعه جدید می‌تواند توضیحی برای چگونگی شکل‌گیری اولیه این سیاهچاله‌های کلان جرم باشد.

منبع خبرگزاری ایسنا
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها