رفع چالش‌ها به کمک فناوری‌های فضایی

0 572

داده‌های ماهواره‌ای و فناوری فضایی توانایی رفع چالش‌هایی را در حوزه محیط‌ زیست، کشاورزی و خدمات شهری دارند. به همین منظور صندوق نوآوری و شکوفایی با حمایت سازمان فناوری اطلاعات، رویداد سه روزه‌ای را ترتیب داده است. 

شبنم یزدانی مدیرکل توسعه کسب و کارهای فضاپایه سازمان فضایی درباره رویدادی که از ۱۶ تا ۱۸ تیرماه برگزار خواهد شد، گفت: «صندوق نوآوری شکوفایی رویداد سه روزه‌ای را برنامه‌ریزی کرده است، برای این منظور از مدتی قبل شناسایی و دعوت از شرکت‌های فضایی فعال در حوزه خدمات و فناوری به ویژه شرکت‌های دانش بنیان را آغاز کرد تا با ارائه تسهیلات و کمک‌های مالی بتوانند طرح‌های مدنظر آن‌ها را بررسی کنند.»

وی افزود: «توسعه بازار از مهم‌ترین اتفاقاتی است که در این رویداد به وقوع می‌پیوندد. سازمان فضایی با همکاری نهادهای دیگر مانند پژوهشگاه فضایی، سازمان محیط‌ زیست، استانداری چهارمحال و بختیاری، شهرداری و وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد نیازهای حوزه فضایی را به شرکت‌های فعال انتقال دهد. این شرکت‌ها زمانی که مخاطب این چالش‌ها قرار گیرند می‌توانند با استفاده از فناوری‌های فضایی و های‌تک برای آن‌ها پاسخی پیدا کنند.»

مدیرکل توسعه کسب و کارهای فضا پایه سازمان فضایی تصریح کرد: «به موازات این سه روز نیز، نمایشگاهی برگزار می‌شود تا شرکت‌ها، محصولات و ایده‌های مورد نظر خود را ارائه دهند.» یزدانی در ادامه به این مسئله اشاره کرد که هنوز برای شرکت در این نمایشگاه فرصت باقی است و علاقمندان می‌توانند از طریق روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین سازمان فضایی برای حضور در این نمایشگاه اقدام کنند.

وی درباره این رویداد گفت: «صندوق نوآوری و شکوفایی برگزاری چنین رویدادهایی را در برنامه کاری خود داشته اما در حوزه فضایی اولین مرتبه است که این رویداد برگزار می‌شود.» وی خاطرنشان کرد: «شرکت‌های حوزه فناوری و فناوری فضایی با شرکت در این رویداد این فرصت را پیدا می‌کنند تا چالش‌هایی را که در حوزه‌های مختلف مانند محیط‌ زیست وجود دارد از طریق داده‌های ماهواره‌ای و فناوری فضایی رفع کنند.»

یزدانی به نقش سازمان فضایی در این رویداد اشاره کرد و گفت: «سازمان به عنوان تسهیل‌گر، چالش‌هایی که در این بین وجود دارد را شفاف می‌کند. ما به شرکت‌ها و نهادهای مختلف کمک می‌کنیم تا نیاز فناورانه خود را دقیق‌تر بشناسند و از بخش خصوصی و توانمندی‌هایی که در حوزه فضایی و فناوری دارند، برای رفع آن‌ها استفاده کنند.»

یزدانی در پایان گفت: «این رویداد دو هدف مهم را دنبال می‌کند، یکی توسعه بازار برای اعلام نیازها و قرار دادن آن‌ها در اختیار بخش خصوص و دیگری تسهیلات مالی که طی این روند در اختیار این شرکت‌های قرار خواهد گرفت.»

منبع خبرگزاری ایرنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13342
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها