حمایت بی سابقه ناسا از فضانوردی بانوان / تا سال 2024 یک زن به ماه می رود

0 826

تا امروز فقط مردان به سطح ماه پا گذاشته‌اند اما به نظر می‌رسد ناسا قصد دارد این تابو را بشکند و تا سال ۲۰۲۴ یک زن را به کره ماه بفرستد. ناسا قصد دارد یک زن را در قالب طرحی موسوم به آرتمیس (Artemis) به ماه بفرستد. این طرح با هدف افزایش سطح فعالیت بانوان در فضا انجام می‌شود.

جالب است بدانید انتخاب نام آرتمیس برای این پروژه از سوی ناسا بی حکمت نیست. آرتمیس در افسانه‌های یونان باستان به عنوان الهه زمین و شکار و خواهر دوقلوی آپولون شناخته می‌شود. آرتمیس نام صدو پنجمین سیارک کشف شده در سال ۱۸۶۸ است و یکی از فرورفتگی های ماه که احتمالا بر اثر شهاب سنگ به وجود آمده نیز آرتمیس نام دارد.

اما از همه این‌ها مهم‌تر این است که برنامه آپولو (Apollo) ناسا اولین مردان را در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در سطح ماه قرار داد. بنابراین اکنون که ناسا می‌خواهد نخستین زن را به ماه بفرستد، استفاده از نام آرتمیس به عنوان خواهر دوقلوی آپولون بسیار جالب است.

جیم برایدنستاین (Jim Bridenstine) مدیر ناسا در این خصوص می گوید: «من فکر می‌کنم این بسیار زیبا است که ۵۰ سال پس از آپولو، برنامه آرتمیس  اجرا می‌شود و اولین زن به ماه می‌رود. من یک دختر ۱۱ ساله دارم و دوست دارم که او بتواند خود را در نقش مشابه زنان بعدی که به ماه می‌روند، ببیند.»

برایدنستاین این خبر را پس از آن اعلام کرد که ناسا درخواست بودجه خود را برای رسیدن به ماه را تا سال ۲۰۲۴ منتشر کرد. در ماه مارس معاون رئیس جمهور ایالات متحده، مایک پنس (Mike Pence) از ناسا دعوت کرد تا ابتکارات ماهانه خود را تسریع کند و اولین افراد را تا پنج سال آینده به سطح ماه بفرستد.

برنامه آرتمیس ناسا هنوز در مرحله اولیه است اما پیش‌بینی می شود این برنامه مقدمه‌ای شود برای برنامه‌های مشابه و موفقیت‌آمیز بعدی.

منبع پایگاه خبری تحلیلی انتخاب
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=13046
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها