سومین سیاره فراخورشیدی در سامانه کپلر-۴۷ کشف شد

0 458

اخیراً محققان حوزه نجوم توانستند سومین سیاره فراخورشید را در سامانه کپلر-۴۷ کشف کنند. ابعاد این سیاره مابین ابعاد سیاره زحل و نپتون است و دمای آن به حدود ۱۶۹ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.
سامانه کپلر-۴۷ نوعی از یک سامانه ستاره‌ای دوتایی محسوب می‌شود. گفتنی است سامانه ستاره دوتایی به سامانه‌ای گفته می‌شود که در آن دوستاره بافاصله‌ای نزدیک به یکدیگر قرار دارند و در مدار مرکزی مشترکی که خود به وجود می‌آورند، می‌چرخند. محققان بر این باورند که بسیاری از ستارگان قسمتی از یک سامانه حداقل دوستاره‌ای هستند. سامانه کپلر-۴۷ به دلیل اینکه در آن چندین سیاره وجود دارد، سامانه ستاره‌ای ویژه‌ای در میان سایر سامانه‌های ستاره‌ای کشف‌شده به شمار می‌رود. فاصله این سامانه با زمین حدود ۳۴۰۰ سال نوری است و برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ توسط تلسکوپ فضایی کپلر کشف شد.


جزئیات کشف سومین سیاره فراخورشیدی
با توجه به اینکه سومین سیاره فراخورشیدی در سامانه کپلر-۴۷ کشف شد، نام کپلر-۴۷ دی (Kepler-47d) را برای آن انتخاب کردند. این سیاره دارای اندازه‌ای مابین سیاره زحل و نپتون است و از دو سیاره کپلر-۴۷ بی و کپلر-۴۷ سی که مدتی قبل در این سامانه کشف‌شده‌اند، بزرگ‌تر است. محققان دانشگاه سن‌دیگو (San Diego State University) آمریکا اعلام کردند دمای سومین سیاره فراخورشیدی حدود ۱۶۹ درجه سانتی‌گراد است. این سیاره زمانی کشف شد که مدار هم‌محور آن به‌تدریج در حال تغییر بود. بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد، سومین سیاره فراخورشیدی میان سیاره نپتون و زحل قرار دارد. محققان برای شناسایی هر سه سیاره سامانه کپلر-۴۷ از روش گذر (Transit) استفاده کرده‌اند؛ گذر یعنی زمانی که جرمی با ابعاد کوچک از مقابل قرص جرمی با ابعاد بزرگ در آسمان گذر می‌کند و چند محقق بتوانند این پدیده را از نقاط مناسب رصد کنند.

منبع گجت نیوز
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12913
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها