شتاب چین برای تکمیل سامانه بیدو

0 1,165

در جریان نشست نمایندگان کنگره ملی خلق چین در اجلاس سالانه به‌عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین گردهمایی سیاسی سال، اعلام شد که این کشور تا سال 2020 میلادی پرتاب 38 ماهواره را در دستور کار دارد که هشت ماهواره از این مجموعه در سال جاری میلادی (۲۰۱۷) به فضا فرستاده می‌شود.

در جریان این اجلاس سالانه که از روز یکشنبه گذشته با حضور حدود سه هزار نماینده فعالیت خود را در شهر پکن آغاز کرد، نمایندگان مصوبات متعددی داشتند که بررسی پیشرفت‌های فنی چین و همچنین تصویب طرح‌های مربوط به پرتاب ماهواره‌ها و فضاپیماهای سرنشین دار، نیز در زمره مهم‌ترین دستور کار نمایندگان بود.

این هشت ماهواره بخشی از برنامه گسترش سامانه موقعیت سنجی ماهواره چین موسوم به «بیدو» محسوب می‌شود که به رقیب بزرگی برای شرکت‌ها و سامانه‌های غربی تبدیل شده است. «یانگ یوانشی» از طراحان بزرگ این برنامه روز پنجشنبه در نشست کنگره به نمایندگان این کشور گفت که تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۳۸ ماهواره درمجموع برای سامانه بیدو پرتاب خواهد شد. انتظار می‌رود که بیدو به‌تدریج جای «جی پی اس» را که سامانه معروف موقعیت سنجی است، بگیرد. بر این اساس چین هشت ماهواره مورداشاره را امسال بانام «بیدو ـ ۳» پرتاب می‌کند که ماهواره‌های آن عمر طولانی‌تری دارند و خدمات‌دهی بیشتر و مطلوب‌تری در اختیار مشترکان خود قرار خواهند داد. با توجه به وسعت گرفتن این سامانه، پیش‌بینی می‌شود از سال ۲۰۱۸ میلادی مناطق گسترده‌تری از چین تحت پوشش این سامانه موقعیت سنجی قرارگرفته و شمار مشترکان آن افزایش قابل‌توجهی یابد.

چین در حال حاضر ۲۲ ماهواره موقعیت سنجی بیدو در فضا دارد و گفته است، ماهواره‌های جدید اطلاعات قابل‌اطمینان‌تری به زمین مخابره خواهند کرد.
«یانگ» به نمایندگان کنگره ملی خلق چین گفت: انتظار می‌رود در سال جاری میلادی بعضاً دو ماهواره با یک ماهواره‌بر به فضا پرتاب شود.

هم‌زمان چین اعلام کرده است در حال کار بر روی راکت‌های حامل ماهواره است که بتوان آن‌ها را از روی هواپیما به فضا فرستاد. آکادمی علوم فضایی چین در گزارشی خاطرنشان کرد: این مرکز قصد دارد ماهواره‌هایی را با راکت‌های قابل پرتاب از روی هواپیما مورداستفاده قرار دهد که مصارف هواشناسی، مقابله با بلایای طبیعی و اکتشاف منابع زمینی داشته باشند.

چین اعلام کرده که از سال ۱۹۵۶ میلادی که فعالیت‌های فضایی خود را آغاز کرده، تاکنون دستاوردهای فراوانی داشته و در کنار پرتاب فضاپیمای سرنشین‌دار، ایستگاه فضایی و ده‌ها ماهواره، درصدد ایجاد ایستگاه دائمی فضایی است. پرتاب فضاپیماهای سرنشین دار «شن جو»، ایجاد ناوگان موقعیت سنجی «بیدو» و همچنین اکتشاف کره ماه و پرتاب ایستگاه فضایی از دستاوردهای مهم چین از سال ۲۰۰۱ میلادی به این‌طرف بوده است.
چین که برنامه فضایی پرهزینه‌اش را نماد ظهور خود در بین قدرت‌های جهان تلقی می‌کند، در سال 2015 میلادی 19 مأموریت فضایی داشت و بیش از 20 مأموریت فضایی در سال 2016 انجام داد.

از مهم‌ترین فعالیت‌های فضایی چین، اعزام 2 فضانورد به فضا برای انجام یک مأموریت یک‌ماهه است که 26 مهرماه سال جاری صورت گرفت. چین سومین کشور دنیا پس از آمریکا و روسیه است که مأموریت‌های فضایی با فرستادن انسان به فضا انجام می‌دهد.

 

منبع آفتاب
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1274
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها