چشم انداز ماه از مدار زمین

0 327

سیروس برزو: ماه تنها قمر سیارهٔ زمین که با بازتاب نور خورشید، به‌ویژه دو هفته بعد از آغازین هر ماه، از چشم زمینیان، به‌صورت قرص کامل نورانی دیده می‌شود و به آن بدر می‌گویند از آغاز عصر فضانوردی، یکی از اجرام آسمانی موردتوجه فضانوردان بوده است به‌ویژه که در مدار زمین اثری از آلودگی‌های جوی وجود ندارد. عکس‌های زیادی از این همسایه طی ۵۰ سال گذشته توسط فضانوردان گرفته‌شده است. در جریان پرواز شماره ۹۱ شاتل فضایی یکی از جالب‌ترین عکس‌ها از ماه‌گرفته شد که در آن نه تنها ماه بلکه زمین و مجتمع مداری میر نیز دیده می‌شد.
البته در بین تمامی این عکس‌ها، تصاویر برداشته‌شده توسط فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی از زیبایی خاصی برخوردار هستند. یکی از بهترین این تصاویر، عکسی است که سرنشینان این ایستگاه از ماه کامل در ۳۰ آوریل ۲۰۱۸ زمانی که در بالای ساحل نیوفاندلند کانادا در ۳۵۴ کیلومتر بالاتر از زمین قرار داشت، گرفته‌اند.
عکس بعدی را جفری ویلیامز در حالی گرفته که ایستگاه فضایی بر فراز چین در حال حرکت بود. نکته جالب این عکس بنا به گفته ویلیامز آن است که برای اولین بار پس از حدود ۷۰ سال، ماه کامل در روزی که به‌عنوان انقلاب تابستانی گفته می‌شود به‌صورت کامل خودنمایی می‌کند. آخرین بار این رویداد در سال ۱۹۴۸ رخ‌داده بود.
آخرین عکس را سی امین گروه اعزامی به ایستگاه فضایی بین‌المللی برداشته‌اند و به‌عنوان یکی از زیباترین عکس‌های زمین و ماه به ثبت رسیده است.

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12729
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها