پرینتر سه بعدی ناسا، بازیافت پلاستیک در فضا را ممکن می‌کند

0 458
ناسا (NASA) قصد دارد دستگاه منحصربه‌فردی را به‌عنوان هدیه سال نو به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد. این دستگاه که بازسازی‌کننده (Refabricator) نام دارد، درواقع یک پرینتر سه‌بعدی بازیافتی است که می‌تواند پلاستیک قابل بازیافت را به متریال پرینت سه‌بعدی تبدیل کند و بدین شکل با استفاده از آن‌ها تجهیزات جدیدی خلق نماید. بدین ترتیب بازیافت پلاستیک در فضا ممکن می‌شود.

نیکی ورخیزر (Niki Werkheiser)، مدیر تولیدات داخل فضای مرکز پرواز فضایی مارشال واقع در شهر هانتسویل ایالت آلاباما باور دارد بازسازی‌کننده، نمونه کامل گجتی است که می‌تواند ساختار پایداری برای بازیافت و تولید دوباره از ضایعات پلاستیکی خلق کند. بدین ترتیب فضانوردان می‌توانند در مأموریت‌های طولانی از بازیافت پلاستیک بهره ببرند و وسایل جدیدی خلق کنند.
این پرینتر سه‌بعدی بازیافتی توسط شرکت تیترز آنلیمیتد (Tethers Unlimited) ساخته‌شده که یک کمپانی خصوصی فعال در حوزه‌ی هوافضا واقع در سیاتل محسوب می‌شود. ناسا سرمایه لازم برای تولید این دستگاه را فراهم کرده و ساخت بازسازی‌کننده درواقع نتیجه برنامه‌ی تحقیقات نوآورانه‌ی کسب‌وکار کوچک‌ این آژانس فضایی به شمار می‌رود.

البته این دستگاه هنوز راهکاری آزمایشی است و قرار است کارایی آن در ایستگاه فضایی بین‌المللی آزمون شود. بدین ترتیب ساکنین این ایستگاه می‌توانند از بازسازی‌کننده برای دور ریختن تجهیزات پلاستیکی استفاده کنند و مواد موردنیاز برای تولید وسایل دیگر را فراهم کنند.
گجت تیترز آنلیمیتد ابعادی به‌اندازه‌ی یک یخچال کوچک دارد و از فرآیندی به نام پوزیتروشن (Positrusion) برای بازیافت استفاده می‌کند. سامانه پوزیتروشن درواقع، قطعات پلاستیکی را آب می‌کند و سپس متریال موجود را به یک پرینتر سه‌بعدی پیشرفته انتقال می‌دهد.
پس‌ازآن پرینتر سه‌بعدی تعبیه‌شده در بازسازی‌کننده، وظیفه تولید وسایل جدید از پلاستیک بازیافت شده را بر عهده خواهد داشت. این دستگاه می‌تواند در مأموریت‌های طولانی‌مدت به کمک ساکنین ایستگاه فضایی بیاید. تصور کنید آن‌ها هرلحظه می‌توانند از گجت‌های مصرفی یا بلااستفاده پلاستیکی خود استفاده کنند و محصولات جدیدی بیافرینند.
منبع دیجیاتو
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=12451
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها