مقررات بین‌المللی برای پرتاب ماهواره‌ها حاکم است

0 1,046

معاون سازمان فضایی کشور با تأکید بر اینکه هیچ ماهواره‌ای بدون طی مراحل خاص در هیچ مداری قرار نمی‌گیرند، از اهمیت مدار زمین آهنگ و نحوه ثبت موقعیت مداری خبر داد. همایون صدر معاون سازمان فضایی کشور در خصوص مدار زمین آهنگ و اهمیت آن در حوزه فضایی بیان کرد: «مدار زمین آهنگ در حقیقت به موقعیت مداری اطلاق می‌شود که در صورت قرارگیری ماهواره ایران در آن موقعیت معین همیشه در بالای سر ایران باقی می‌ماند.»

وی افزود: برای مثال اگر تهران هم‌اکنون، در زاویه مداری ۵۵ درجه قرار گیرد، با قرارگیری ماهواره ایران در ۳۵ هزار کیلومتری مدار زمین، این ماهواره برای همیشه در بالای سر کشورمان است. معاون سازمان فضایی کشور، گفت: ماهواره‌های پخش شبکه‌های تلویزیونی همچون یاهست با قرارگیری در مداری معین موجب پخش امواج و روی آنتن آمدن برنامه‌های مختلف شبکه‌های تلویزیونی می‌شوند و با توجه به ثباتی که دارند قطعاً نمی‌توان مأموریت‌های یک ماهواره سنجش‌ازدور را بر آن‌ها محول کرد.

وی با تأکید بر اینکه مأموریت ماهواره‌های سنجشی با سایرین کاملاً فرق دارد، تصریح کرد: این سیستم با قرارگیری در فاصله مداری پایین‌تری نسبت به ماهواره‌های تلویزیونی به‌طور خاص برای پایش و تصویربرداری باقابلیت چرخش دور زمین طراحی‌شده‌اند که برعکس سایر ماهواره‌ها در یک مکان ثابت باقی نمی‌مانند.

صدر ادامه داد: قطعاً با توجه به تعدد ماهواره‌‌های فضایی، باید حداقل فاصله هر ماهواره با دیگری ۵۰۰ کیلومتر در نظر گرفته شود و برای همین منظور اتحادیه بین‌المللی مخابرات سیاستی را اعمال کرده که طبق آن هر کشوری که قصد پرتاب دارد باید قبل از آن ماهواره‌اش را در موقعیت مداری موردنظر ثبت کند، موضوعی که آن را موقعیت مدار فرکانسی نیز می‌گویند.

معاون سازمان فضایی کشور با اشاره به ثبت موقعیت مداری ماهواره‌های مخابراتی آینده‌مان، افزود: هم‌اکنون در اتحادیه بین‌المللی مخابرات، به‌نوعی سرقفلی مدار مربوطه را می‌توانیم به این شیوه به نام ایران به دست آوریم، زیرا طبق قوانین بین‌المللی هیچ ماهواره‌ای بدون ثبت موقعیت مداری پرتاب نمی‌شوند.

صدر اظهار داشت: پس از انجام موفقیت‌آمیز ثبت مداری، تنها ۷ سال فرصت برای برتاب ماهواره، قرارگیری در مدار و اعلام شروع بهره‌برداری از آن باقی است در غیر این صورت موقعیت به ثبت رسیده از بین رفته و ماهواره‌های دیگر سایر کشورها که در نوبت قرار دارند، در مدار مربوطه مأموریتشان را آغاز می‌کنند.

 
منبع باشگاه خبرنگاران جوان
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1227
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها