بعد از ۹ سال فعالیت؛ تلسکوپ فضایی کپلر بازنشسته شد

0 159

بعد از ۹ سال فعالیت، ناسا تلسکوپ فضایی کپلر را بازنشسته کرد. این تلسکوپ در مدت فعالیت طولانی خود موفق به کشف هزاران سیاره در خارج از منظومه شمسی شده بود.
 یکی از کشفیات مهم این تلسکوپ فضایی این بود که کهکشان راه شیری حاوی سیارات بیشتری نسبت به ستاره‌هاست. این نوع اکتشافات با توجه به عوامل مزاحم مختلف محیطی و با استفاده از تلسکوپ‌های نصب‌شده بر روی کره زمین ممکن نبودند.
تلسکوپ کپلر آخرین بار در پنج‌شنبه هفته گذشته فرمان‌های رادیویی پایانی خود را برای رایانه مرکزی این تلسکوپ دریافت کرد تا تمامی سامانه‌های آن خاموش شده و از کار بیفتند. ارسال این پیام‌ها از طریق یک شبکه خاص موسوم بهDeep Space و از طریق مرکزی در آزمایشگاه اتمسفر و فیزیک فضایی در دانشگاه کلرادو صورت گرفت.
البته ازکارافتادن کامل این تلسکوپ با توجه به‌ضرورت انجام برخی کنترل‌های امنیتی برای سالم ماندن قطعات آن با کندی صورت گرفت. از سوی دیگر آنتن این تلسکوپ برای دریافت دقیق و کامل دستورات باید دقیقاً به‌سمت زمین قرارگرفته باشد و این امر با توجه به حرکت تلسکوپ همیشه میسر نیست.
تلسکوپ فضایی کپلر در یک مدار ایمن در فاصله ۱۵۱ میلیون کیلومتری زمین به حرکت خود ادامه می‌داد و در تاریخ ۶ مارس سال ۲۰۰۹ از پایگاه فضایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral Air Force Station) در فلوریدا به فضا پرتاب‌شده بود. قرار بود مأموریت کپلر تنها ۳.۵ سال به طول بینجامد، ولی بارها و بارها تمدید شد. کپلر طی این مدت موفق به شناسایی ۲۷۲۳ سیاره در حال چرخش به دور ستارگان مختلف شد.
علت توقف فعالیت‌های کپلر به پایان رسیدن نیروی محرکه آن است که باقی ماندن آن در مسیر مناسب را ناممکن می‌کند. نکته جالب آن است که فرمان توقف فعالیت‌های این تلسکوپ فضایی به‌طور اتفاقی در ۳۸۸امین سالگرد مرگ یوهانس کپلر (Johannes Kepler) ستاره‌شناس آلمانی صادرشده است.

منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=11660
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها