یک روح در دو بدن؛ پیاده روی فضانورد ساکن ایستگاه فضایی روی زمین

0 431

 پژوهشگران آلمانی ربات مخصوصی را توسعه داده‌اند که به نحوی امکان حضور و پیاده‌روی یکی از فضانوردان ساکن در ایستگاه فضایی بین‌المللی روی زمین را فراهم نموده است.
به‌تازگی السکاندر گرست (Alexander Gerst)، فضانورد آژانس فضایی اروپا(ESA)، موفق شد از ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)، کنترل ربات انسان نمای رولین جاستین (Rollin’ Justin Humanoid robot) را به دست گرفته و محوطه‌ مرکز هوافضای آلمان (German Aerospace Center) واقع در اوبرپفافنهوفن (Oberpfaffenhofen) را بگردد.
گرست  برای اولین بار تکنولوژی جدید را آزمایش کرده و به مدت دو ساعت، ربات یادشده را کنترل نموده است. این مسئله نشان می‌دهد که در آینده‌ای نزدیک می‌توان از تکنولوژي یادشده برای کاوش از راه دور سیارات استفاده کرد. بدین‌صورت دیگر نیازی برای فرود آمدن روی سیاره نخواهد بود و فضانوردان می‌توانند رباتی را به سطح سیاره فرستاده تا با کنترل آن به اکتشاف بپردازند.


بر اساس گزارش‌های آژانس فضایی اروپا، این ربات به‌منظور استفاده در پروژه‌های مختلف فضایی طراحی‌شده چرا که ارسال ربات‌ها به سیارات بسیار ارزان‌تر از مأموریت‌های اکتشافی تمام می‌شود. مأموریت‌های اکتشافی هزینه‌های سنگینی دارند اما با استفاده از ربات‌ها دیگر نیازی نیست سوخت زیادی برای فرود آمدن روی سطح سیاره‌ها مصرف گردد. این مسئله می‌تواند اکتشافات فضایی بیشتری را رقم زند.


مشکل اینجاست که ربات‌های پیشرفته نیز توانایی‌های محدودی دارند و در مأموریت‌های اکتشافی سیاره‌ها، فاصله‌ی ربات‌ها از دستگاه کنترلشان در زمین، به‌قدری زیاد است که ارسال و دریافت سیگنال رادیویی هر دستورالعمل برای آن‌ها چندین دقیقه یا ساعت طول خواهد کشید. بدین ترتیب فرضیه‌ کنترل این دستگاه‌ها از زمین رد خواهد شد.
به همین دلیل فضانوردان سعی خواهند کرد که در مدار یک سیاره بمانند و سپس با ربات یادشده در سطح آن به کاوش بپردازند.


ربات انسان نمای رولین جاستین که توسط پلتفرم پژوهشی DLR در سال ۲۰۰۸ میلادی توسعه‌یافته، ۱.۹۱ متر بلندی و ۲۰۰ کیلوگرم وزن دارد. قسمت‌های مختلف بدنه‌ی این ربات تا ۵۱ درجه قابلیت چرخش دارند و سنسورهای گشتاور در تمامی مفاصل آن تعبیه‌شده است.
همچنین رولین جاستین به دو حسگر تعادلی، دو دوربین استریو، به همراه چهار دوربین رنگی مجهز شده و قادر است با سرعت ۷۲ کیلومتر در ساعت حرکت کند.

منبع دیجیاتو
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=10842
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها