آمریکا می گوید ماهواره مرموز روسی یک زنگ خطر است

0 518

مقام‌های وزارت خارجه آمریکا می‌گویند یک ماهواره مرموز روسی که رفتاری خیلی غیرعادی نشان می‌دهد باعث نگرانی دولت این کشور شده است. روسیه این اظهارات را اتهامات بی‌پایه و افتراآمیز که متکی بر سوءظن است توصیف کرده.
یلیم پوبلیت، دستیار وزیر خارجه آمریکا، روز ۱۴ اوت در کنفرانسی در سوئیس گفت: «ما به یقین نمی‌دانیم که این ماهواره چیست و راهی برای تصدیق آن وجود ندارد.»او ابراز نگرانی کرد که نمی‌توان گفت آیا این شی سلاح است یا نه.
این ماهواره در ماه اکتبر سال پیش پرتاب شد. خانم پوبلیت در یک کنفرانس خبری در سوئیس گفت: «نیت روسیه در مورد این ماهواره روشن نیست و تحولی به وضوح نگران‌کننده است.»
او به اظهارات اخیر یک فرمانده نیروهای فضایی روسیه اشاره کرد که گفته بود اتخاذ نمونه‌های جدید سلاح از اهداف اصلی این نیروست.
این مقام آمریکایی افزود: «آمریکا به‌طورجدی نگران است که روسیه درحال‌توسعه سلاح‌های ضد ماهواره‌ای باشد.»
الکساندر دینکو، از دیپلمات‌های ارشد روسیه، به خبرگزاری رویترز گفت که این اظهارات همان اتهامات بی‌پایه و افتراآمیز متکی بر سوءظن، فرضیات و غیره است.
او از آمریکا خواست به یک معاهده روسیه-چین باهدف جلوگیری از رقابت تسلیحاتی در فضا کمک کند.
تسلیحات فضایی
الکساندرا استیکینگز، تحلیلگر و محقق موسسه رویال یونایتد سرویسز، می‌گوید: «تسلیحات فضایی ممکن است برای واردکردن خساراتی ظریف‌تر از سلاح‌های متعارف طراحی شوند. این‌ها می‌تواند شامل اشعه لیزر یا میکروویو باشد که یک ماهواره را از کار می‌اندازد. این تسلیحات می‌تواند ماهواره را به‌طور دائمی از کار می‌اندازد بدون آنکه آن را منهدم کند یا با موج کار آن را مختل کند.»
اما به گفته او مشکل بتوان فهمید که چه نوع فناوری‌هایی در فضا موجود است چون بسیاری از اطلاعات مربوط به قابلیت‌های فضایی محرمانه است.
او همچنین می‌گوید که در صورت پیدا شدن اختلال در کار ماهواره‌ها، اثبات عمدی بودن آن توسط یک کشور متخاصم دشوار است.
خانم استیکینگز می‌گوید: «اظهارات تازه مقام آمریکایی از این نظر خیلی جالب است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا،، تصمیم خود برای ایجاد یک شاخه تازه نیروهای مسلح به نام نیروی فضایی را اعلام کرده است.»
او می‌گوید: «روایتی که آمریکا نقل می‌کند این است که ‘فضا جایی کامل صلح‌آمیز بود، اما حالا به کارهای روسیه و چین نگاه کنید بدون آنکه به این واقعیت اشاره کند که آمریکا قابلیت‌های خود را توسعه داده است.»

منبع بی بی سی فارسی
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=10799
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها