توان موشکی ایران در خاورمیانه بی رقیب است

0 1,392

«مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل» در توصیف قدرت بی رقیب موشکی ایران در منطقه می نویسد تهران از نظر تعداد و تنوع موشکی در خاورمیانه جایگاه اول را دارد و از رژیم صهیونیستی گرفته تا کشورهای اروپایی در تیررس این کشور هستند.
به گزارش اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مشرق؛ امروزه قدرت سیاسی و بین المللی کشورها به قدرت نظامی آن ها گره خورده است و دولت ها برای اعمال و اثبات قدرت تأثیرگذاری بین المللی، به استفاده، تهدید به استفاده، و نمایش قدرت نظامی خود روی می آورند. در چنین دنیایی، تحصیل قدرت نظامی نه تنها یک ضرورت، بلکه تضمینی برای تمامیت ارضی و امنیت مرزی، و تنها راه برای حفظ استقلال حاکمیتی و دفع تهدیدهای موجودیتی است. بنابراین افزایش قدرت نظامی، حتی بدون قصد تهاجم، اهمیتی غیرقابل انکار دارد.

در حالی که تجهیزات متعارف نظامی نظیر توپ و تانک و اسلحه، و حتی جنگنده هایی که قادر به طی مسافت های طولانی هستند، بخشی مهم از قدرت نظامی هر کشور محسوب می شوند، شاید بتوان گفت بعد از بمب های هسته ای، هیچ سلاحی در حال حاضر به اندازه موشک (که خود به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود) بُعد قدرت نمایی و بازدارندگی سخت ندارد؛ چه بسا بتوان گفت بازدارندگی هسته ای نیز اکنون عمدتاً به صورت کلاهک های هسته ای تجسم پیدا می کند که روی همین موشک ها سوار می شوند.

موشک های کشورها، تهدیدی برای آمریکا

اندیشکده آمریکایی «مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل» با درک همین اهمیت موشک ها در دنیای امروز به گردآوری اطلاعاتی گسترده درباره توان موشکی کشورهای مختلف و ظرفیت هایی پرداخته است که آن ها را «تهدید موشکی» علیه آمریکا تلقی می کند. مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل در قالب یک «پروژه دفاع موشکی»، در این بخش «طیف گسترده ای از اطلاعات و تحلیل را درباره گسترش موشک های کروز و بالستیک در سراسر جهان و پدافندهای هوایی و موشکی طراحی شده برای مقابله با آن ها» جمع آوری کرده است.

چنان که مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل می نویسد «عوامل فنی و ژئوپلتیک، عرضه و تقاضای جهانی برای سلاح های سریع، بدون سرنشین، و مبتنی بر موشک، و ابزارهای مقابله با آن ها را افزایش داده اند. [معضل] جهانی اشاعه موشک ها در حال حاضر علاوه بر تهدیدهای متعارف تر مانند موشک های کروز و بالستیک، شامل طیفی از مواردی می شود که از جمله آن ها موشک های هدایت شونده دقیق، موشک های ضدکشتی، پدافندهای هوایی، سیستم های پرتابگر مافوق صوت، و سلاح های جنگ فضایی هستند.»

ایران زیر ذره بین مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل

این اندیشکده آمریکایی در کنار توصیف فضای رقابتی تولید و آزمایش موشک در یکی از آخرین گزارش های خود درباره دفاع موشکی آمریکا تحت عنوان «دفاع موشکی: زمان [انجام] کارهای بزرگ» به قلم «توماس کاراکو» مدیر پروژه دفاع موشکی، بعد از اشاره به تهدید موشکی و هسته ای کره شمالی، می نویسد: «ایران هم با یک برنامه ممتد آزمایش [موشک های جدید] و ظاهراً با هدف بهبود دقت برای تهدید [مؤثرتر و] بهتر علیه اهداف نظامی، در حال تقویت ظرفیت های موشکی خود است»

نکته قابل توجه این جاست که گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل، کشورهای روسیه و چین را بعد از کره شمالی و ایران ذکر می کند که نشان می دهد توانایی های موشکی کشورمان طی سال های گذشته به شکلی کاملاً جهشی رشد داشته است. البته در پایگاه اینترنتی مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل شواهد دیگری هم وجود دارد که نشان می دهد ایران اکنون به عنوان یکی از قدرت های نوظهور موشکی در سطح جهان، زیر ذره بین آمریکایی هاست.

چنان که پیش تر نیز اشاره شد، مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل موضوع تهدیدهای موشکی را تحت دو بخش توان تهاجمیو توان تدافعی بررسی می کند. این اندیشکده در بررسی توان تهاجمی کشورها، با ارائه این توضیح که مسئله «دیگر فقط موشک های بالستیک نیست» ایران را در کنار آمریکا، روسیه، چین، کره شمالی، فرانسه، هند و پاکستان قرار می دهد و به عنوان یکی از کشورهایی به رسمیت می شناسد که با زرادخانه راکتی-توپ خانه ای-خمپاره ای (RAM)، موشک های بالستیک و سیستم های پرتاب مافوق صوت خود «توان تهاجمی پیچیده قرن 21م را تشکیل می دهند که آمریکا، متحدانش، و کشورهای شریک واشینگتن باید با آن مبارزه کنند.»

«موشک های ایران»

مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل در صفحه ای با عنوان «موشک های ایران» که به بررسی توان موشکی کشورمان اختصاص دارد، می نویسد: «اگرچه ایران هنوز موشکی با قابلیت هدف قرار دادن آمریکا را آزمایش یا شلیک نکرده است، اما تحت حمایت برنامه فضایی [مانند پرتاب ماهواره] خود، مدام فن آوری های موشک های دوربرد خود را تقویت و تکمیل می کند.»

در ادامه گزارش این اندیشکده آمریکایی آمده است: «ایران علاوه بر گسترش کمیتی زرادخانه موشکی خود، در زمینه بهبود کیفی، و افزایش دقت و [قدرت] مرگ باریِ موشک هایش نیز سرمایه گذاری کرده است. این کشور هم چنین تبدیل به مرکز اشاعه موشکی شده است و به شکلی مداوم، موشک و هم چنین توانایی تولید داخلی موشک را در اختیار نیروهای نیابتی مانند حزب الله و حکومت اسد در سوریه قرار می دهد.»

مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل در بیان قدرت موشکی منحصربه فرد ایران در خاورمیانه می نویسد: «ایران با هزاران موشک کوتاه برد و میان برد بالستیک و کروز با توان هدف قرار دادن [نقاطی دوردست نظیر] اسرائیل و جنوب شرقی اروپا، بزرگ ترین و متنوع ترین زرادخانه موشکی در خاورمیانه را دارد. موشک ها تبدیل به ابزار مهم اِعمال قدرت و ظرفیت های ضددست رسی/منع منطقه ای ایران در مقابل قدرت دریایی و هوایی آمریکا و شورای همکاری خلیج [فارس] شده اند.»

اعتراف اندیشکده آمریکایی به قدرت بی رقیب موشکی ایران در خاورمیانه

اندیشکده مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل فهرستی از موشک های ایران را هم همراه با نوع، برد و وضعیت آن ها (عملیاتی یا در حال ساخت) ارائه داده است. در این فهرست، موشک کروز «رعد» و موشک کوتاه برد بالستیک «تندر 69» با برد 150 کیلومتر، کوتاه بردترین، و موشک «سومار» با بردی که این اندیشکده ادعا می کند بین 2000 تا 3000 متر است، دوربردترین هستند. اندیشکده آمریکایی برای توضیح مشخصات هر یک از موشک های ایران هم یک صفحه جداگانه را اختصاص داده است.

چرا موشک های ایران برای آمریکا مهم است

تحریم های متعددی که آمریکا هر بار بعد از آزمایش یک موشک توسط ایران علیه کشورمان اعمال می کند، بیانیه های بی شمار و شدیدالحن در محکوم کردن برنامه موشکی ایران و چندین و چند دلیل دیگر، از جمله تأکید مقامات کشورمان بر غیرقابل مذاکره بودن برنامه موشکی، همه نشان از اهمیت تقویت توان موشکی دارد.

اگرچه مقامات ایرانی بارها تأکید کرده اند که برنامه های تسلیحاتی و موشکی ما هرگز برای تجاوز یا تهاجم به کشور دیگری نیست و صرفاً اهداف تدافعی دارد، و اگرچه آمریکایی ها نیز معترفند که ایران طی چندین قرن گذشته هیچ جنگی را علیه هیچ کشوری آغاز نکرده است، اما برنامه موشکی کشورمان هم چنان یکی از بزرگ ترین نگرانی های دشمنان منطقه ای و جهانی ایران است.

فهرست و توضیحات «مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل» درباره بخشی از موشک های ایران

چنان که نگاهی به بخش «آخرین اخبار» پایگاه مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل نشان می دهد (در حال حاضر آخرین خبر این مرکز مربوط به آغاز تمرین شبیه سازی دشمن توسط سپاه پاسداران ایران است)، تحولات موشکی ایران به دقت توسط آمریکایی ها رصد می شود و برای آن ها اهمیت فوق العاده ای دارد. اما چرا؟

نشانه های زیادی بر اهمیت برنامه موشکی ایران برای آمریکا وجود دارد که بخشی از آن ها در یکی از گزارش های اندیشکده مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل مورد اشاره قرار گرفته است. این گزارش که تحت عنوان «آن چه یک موشک یمنی درباره توافق [هسته ای با] ایران به ما می آموزد» توسط توماس کاراکو نوشته شده، به صراحت بیان می کند که برنامه موشکی ایران نیز باید در توافق هسته ای گنجانده می شد و «مایه تأسف است» که آمریکایی ها بعد از امتناع طرف ایرانی از مذاکره درباره این برنامه، از پی گیری جدی تر این موضوع در مذاکرات هسته ای خودداری کرده اند.

در عین حال، مهم ترین دلیلی که می توان برای این اهمیت برشمرد، جنبه های بازدارندگی این توان نظامی است. ظرفیت های بالای موشکی ایران، از یک سو به معنای بی پاسخ نماندن هرگونه تعرض به کشورمان، و از سوی دیگر به معنای معتبر بودن هرگونه تهدیدی است که مقامات ایرانی می کنند. قدرت نظامی ایران به این معناست که اکنون هیچ کشوری حتی آمریکا به خود اجازه نخواهد داد تا به فکر استفاده از نیروی نظامی علیه ایران بیفتد، چراکه دشمنان ایران می دانند خودشان یا منافع شان یا هر دو در تیررس موشک های ایران هستند.

بخشی از سیر زمانی شلیک موشک های انصارالله به سوی مواضع نظامی سعودی به تفکیک اصابت به هدف (قرمز) یا انهدام توسط پدافند

هم چنین به خاطر پیش رفت های موشکی کشورمان است که اگر رهبر انقلاب در سخنان خود یک جمله می گویند که رژیم صهیونیستی 25 سال آینده را نخواهد دید، این تعبیر صرفاً به عنوان «لفاظی» تلقی نمی شود، بلکه مقامات این رژیم وقتی توانایی های نظامی ایران را با نیم نگاهی به این جمله بررسی می کنند، سایه تهدیدی موجودیتی و واقعی روی آن ها سنگینی می کند.

جنگ یمن، جنگ موشک ها

مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل علاوه بر ارائه تعاریف و توصیفات کلی درباره اهمیت موشک ها در دنیای امروز، به شکلی هدفمند اخبار مربوط به تحولات موشکی در سراسر جهان را نیز رصد می کند و بر اساس آن ها تحلیل هایی را درباره جنگ های کنونی و تهدیدات احتمالی ارائه می دهد. یکی از مثال هایی که این اندیشکده ذکر می کند و روند تحولات آن را به صورت یک نمودار تعاملی (با قابلیت مشاهده سیر زمانی و خواندن اخبار مرتبط) ارائه می دهد، جنگ عربستان علیه یمن است؛ جنگی که این اندیشکده ادعا می کند در آن «ایران احتمالاً موشک های کوتاه برد در اختیار گروه های شورشی حوثی می گذارد.»

در گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل در همین باره آمده که ماه مارس سال 2015، شورای همکاری خلیج [فارس]، به رهبری عربستان سعودی، به منظور تقویت دولت «عبدربه منصور هادی» عملیات «طوفان قاطع» را علیه یمن به راه انداخت. در این گزارش می خوانیم: «از آن زمان، شورشیان حوثی درون یمن، تعداد قابل توجهی موشک بالستیک کوتاه برد به سمت عربستان و دیگر تأسیسات نظامی شورای همکاری خلیج [فارس] شلیک کرده اند.»

در ادامه این توضیحات اعتراف شده است که «با وجود اقدامات گسترده برای مقابله با توان موشکی بالستیک حوثی ها از طریق حملات هوایی، به نظر نمی رسد آهنگ فعالیت موشک های بالستیک حوثی ها فروکش کرده باشد.» سپس یک نمودار زمانی شامل موشک های شلیک شده توسط انصارالله به تفکیک «موفقیت در اصابت به هدف» یا «انهدام توسط پدافند» همراه با اخبار منتشرشده در رسانه ها درباره آن ها ارائه شده است.

آخرین خبری که در حال حاضر در این نمودار منعکس شده، اصابت یک موشک بالستیک با برد بیش از 800 کیلومتر به یک پایگاه نظامی در نزدیکی ریاض پایتخت عربستان است. البته این اندیشکده آمریکایی (که اخبارش را عمدتاً از رسانه های هم سو با خود گرفته است)، توضیح می دهد که ممکن است اطلاعات این نمودار شامل تمامی موشک های شلیک شده نباشد.

منبع دستاوردهای انقلاب
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1032
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها