1397/04/26

تصویر نجومی روز ناسا: خورشید گاز زده

کم‌ترین گرفت خورشید از سه خورشید گرفتگی جزئی سال ۲۰۱۸ ، جمعه ۱۳ جولای (۲۲ تیر) اتفاق افتاد. این خورشید گرفتگی جزئی، در آب های ساحلی بین استرالیا و جنوبگان (آنتارکتیکا) غالباً قابل مشاهده بود. در این تصویر که مربوط به یکی از فریم‌های ویدیو می‌شود، قسمت کوچکی از خورشید محو شده است و مانند سیب گاز زده...
تصویر نجومی روز ناسا: خورشید گاز زده

کم‌ترین گرفت خورشید از سه خورشید گرفتگی جزئی سال ۲۰۱۸ ، جمعه ۱۳ جولای (۲۲ تیر) اتفاق افتاد.
این خورشید گرفتگی جزئی، در آب های ساحلی بین استرالیا و جنوبگان (آنتارکتیکا) غالباً قابل مشاهده بود.
در این تصویر که مربوط به یکی از فریم‌های ویدیو می‌شود، قسمت کوچکی از خورشید محو شده است و مانند سیب گاز زده به نظر می‌رسد.
این ویدیو با استفاده از فیلتر هیدروژن-آلفا از پورت الیوت استرالیای جنوبی، زمانی‌که خورشید گرفتگی به بیشترین حد خود در آن مکان رسیده بود، گرفته شد.
در آنجا، ماه جدید، در حدود ۰.۱۶ درصد از قرص خورشید را پوشاند.
بیشترین گرفت خورشید که ماه جدید، حدود یک سوم قطر خورشید را پوشانده بود، از قسمت شرقی استرالیا، نزدیک پیترسون بانک، جاییکه محل سکونت پنگوئن های امپراطور است، قابل مشاهده بود و احتمالاً بهترین نما برای رصد، همانجا بوده است.
در طول این فصل پر از گرفت (خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی) ماه کاملی که در حال آمدن است، با خود ماه گرفتگی کلی را در تاریخ ۲۷ جولای (جمعه، ۵ مرداد) می‌آورد.
همچنین در ماه جدید بعدی، یعنی در تاریخ ۱۱ آگوست (۲۰مرداد)، خورشید گرفتگی جزئی دیگری اتفاق خواهد افتاد.نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

آیا آمریکا می تواند فضا را به صحنه جنگ تبدیل کند؟

چند روز پیش جیمز ماتیس (James Mattis)، وزیر دفاع آمریکا، از ایده تشکیل نیروی فضایی نظامی، با این استدلال که واشنگتن باید فضا به عنوان صحنه جدیدی جنگ در نظر بگیرد پشتیبانی کرد. رئیس پنتاگون ضمن مصاحبه با روزنامه‌نگاران گفت: «قطعا ما باید فضا را به عنوان میدان جدید عملیات نظامی در نظر بگیریم.» او اضافه کرد: «ما با توجه به ابراز نگرانی رئيس جمهور، از دارایی‌هایمان در فضا به طور کامل حفاظت می کنیم.» جالب آن که ماتیس و فرماندهی نیروی هوایی در ابتدا با این طرح مخالف بودند. در ماه ژوئن، ترامپ به پنتاگون دستور داد بخش جدیدی در ارتش این کشور تحت عنوان نیروهای فضایی با امکانات کامل و مستقل از دیگر زیرمجموعه‌های وزارت دفاع آمریکا ایجاد کند. رئيس جمهور آمريکا مکرر ايده شکل دادن اين نيروها را ابراز کرده است. وی در ماه مارس و ضمن بازدید از پایگاه هوایی میرامار کالیفرنیا (Miramar airbase)، در جمع تفنگداران دریایی نیز گفته بود: «استراتژی جدید ملی در آمریکا بالا بردن توان این کشور در عملیات نظامی در زمین، هوا و دریا است.»