1397/04/26

تصویر نجومی روز ناسا: خورشید گاز زده

کم‌ترین گرفت خورشید از سه خورشید گرفتگی جزئی سال ۲۰۱۸ ، جمعه ۱۳ جولای (۲۲ تیر) اتفاق افتاد. این خورشید گرفتگی جزئی، در آب های ساحلی بین استرالیا و جنوبگان (آنتارکتیکا) غالباً قابل مشاهده بود. در این تصویر که مربوط به یکی از فریم‌های ویدیو می‌شود، قسمت کوچکی از خورشید محو شده است و مانند سیب گاز زده...
تصویر نجومی روز ناسا: خورشید گاز زده

کم‌ترین گرفت خورشید از سه خورشید گرفتگی جزئی سال ۲۰۱۸ ، جمعه ۱۳ جولای (۲۲ تیر) اتفاق افتاد.
این خورشید گرفتگی جزئی، در آب های ساحلی بین استرالیا و جنوبگان (آنتارکتیکا) غالباً قابل مشاهده بود.
در این تصویر که مربوط به یکی از فریم‌های ویدیو می‌شود، قسمت کوچکی از خورشید محو شده است و مانند سیب گاز زده به نظر می‌رسد.
این ویدیو با استفاده از فیلتر هیدروژن-آلفا از پورت الیوت استرالیای جنوبی، زمانی‌که خورشید گرفتگی به بیشترین حد خود در آن مکان رسیده بود، گرفته شد.
در آنجا، ماه جدید، در حدود ۰.۱۶ درصد از قرص خورشید را پوشاند.
بیشترین گرفت خورشید که ماه جدید، حدود یک سوم قطر خورشید را پوشانده بود، از قسمت شرقی استرالیا، نزدیک پیترسون بانک، جاییکه محل سکونت پنگوئن های امپراطور است، قابل مشاهده بود و احتمالاً بهترین نما برای رصد، همانجا بوده است.
در طول این فصل پر از گرفت (خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی) ماه کاملی که در حال آمدن است، با خود ماه گرفتگی کلی را در تاریخ ۲۷ جولای (جمعه، ۵ مرداد) می‌آورد.
همچنین در ماه جدید بعدی، یعنی در تاریخ ۱۱ آگوست (۲۰مرداد)، خورشید گرفتگی جزئی دیگری اتفاق خواهد افتاد.نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره‌ها در جستجوی زمین‌های مناسب برای کاشت برنج

مرکز کاربردهای فضایی شمال شرق (North Eastern Space Applications Centre به‌اختصار NESAC) در هند به درخواست اداره کشاورزی دولت ایالت مگالایا (Meghalaya) به یاری تعیین زمین‌های مناسب برای کاشت برنج با استفاده از فناوری فضایی آمده است. در این طرح فناوری‌های ماهواره‌ای از سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس (GIS) به کار گرفته می‌شوند. به گفته مسئولان این طرح، استفاده از فناوری فضایی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه و جلوگیری از سعی و خطا برای تعیین زمین‌های مناسب می‌شود. همچنین با داده‌های ماهواره‌ای می‌توان مناطق بسیار بزرگی را بررسی کرد که انجام زمینی چنین کاری بسیار دشوار است. البته ماهواره‌ها نمی‌توانند تحولات اجتماعی و جمعیتی را تشخیص دهند و به همین دلیل باید منابع اطلاعات مختلفی برای به دست آوردن چشم‌اندازی جامع از مناطقی که هم از نظر اجتماعی و هم بوم‌شناسی برای پرورش برنج بورو مناسب باشند ترکیب شوند.