1397/04/26

تصویر نجومی روز ناسا: خورشید گاز زده

کم‌ترین گرفت خورشید از سه خورشید گرفتگی جزئی سال ۲۰۱۸ ، جمعه ۱۳ جولای (۲۲ تیر) اتفاق افتاد. این خورشید گرفتگی جزئی، در آب های ساحلی بین استرالیا و جنوبگان (آنتارکتیکا) غالباً قابل مشاهده بود. در این تصویر که مربوط به یکی از فریم‌های ویدیو می‌شود، قسمت کوچکی از خورشید محو شده است و مانند سیب گاز زده...
تصویر نجومی روز ناسا: خورشید گاز زده

کم‌ترین گرفت خورشید از سه خورشید گرفتگی جزئی سال ۲۰۱۸ ، جمعه ۱۳ جولای (۲۲ تیر) اتفاق افتاد.
این خورشید گرفتگی جزئی، در آب های ساحلی بین استرالیا و جنوبگان (آنتارکتیکا) غالباً قابل مشاهده بود.
در این تصویر که مربوط به یکی از فریم‌های ویدیو می‌شود، قسمت کوچکی از خورشید محو شده است و مانند سیب گاز زده به نظر می‌رسد.
این ویدیو با استفاده از فیلتر هیدروژن-آلفا از پورت الیوت استرالیای جنوبی، زمانی‌که خورشید گرفتگی به بیشترین حد خود در آن مکان رسیده بود، گرفته شد.
در آنجا، ماه جدید، در حدود ۰.۱۶ درصد از قرص خورشید را پوشاند.
بیشترین گرفت خورشید که ماه جدید، حدود یک سوم قطر خورشید را پوشانده بود، از قسمت شرقی استرالیا، نزدیک پیترسون بانک، جاییکه محل سکونت پنگوئن های امپراطور است، قابل مشاهده بود و احتمالاً بهترین نما برای رصد، همانجا بوده است.
در طول این فصل پر از گرفت (خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی) ماه کاملی که در حال آمدن است، با خود ماه گرفتگی کلی را در تاریخ ۲۷ جولای (جمعه، ۵ مرداد) می‌آورد.
همچنین در ماه جدید بعدی، یعنی در تاریخ ۱۱ آگوست (۲۰مرداد)، خورشید گرفتگی جزئی دیگری اتفاق خواهد افتاد.نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

جزئیات جدیدی از پروژه اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس اعلام شد

جدیدا اطلاعات بیشتری از منظومه استارلینک (Starlink) شامل جزئیات طراحی ماهواره‌ها و تفکر قرارگرفته پشت تعیین تعداد نهایی ماهواره‌های منظومه منتشر شده است. بیشینه تعداد ماهواره‌های منظومه استارلینک، 12000 عدد خواهد بود؛ تقریبا 6 برابر کل تعداد ماهواره‌های فعال در مدار. اولین سری از ماهواره‌های این منظومه در یک دسته 60 عددی به زودی به فضا ارسال خواهند شد و ایلن ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیانگذار اسپیس ایکس می‌گوید هنگامی تعداد ماهواره‌های استارلینک در مدار به 1000 عدد برسد، این پروژه از لحاظ اقتصادی به ثبات خواهد رسید. بعد از انجام 7 پرتاب اول و با قرار دادن 400 ماهواره از منظومه در مدار، بعضی از مناطق تحت پوشش پیوسته اینترنتی قرار خواهند گرفت. مارک جانکوزا (Mark Juncosa) معاون بخش مهندسی وسایل نقلیه اسپیس ایکس می‌گوید پس از انجام 12 پرتاب کل آمریکا، پس از 24 پرتاب اکثر جمعیت جهان و پس از 30 پرتاب کل سیاره زمین تحت پوشش منظومه استارلینک قرار خواهد گرفت. به گفته ماسک با هر پرتاب تقریبا 1 ترابیت به ظرفیت قابل استفاده منظومه اضافه می‌شود. این در حالی است که مجموع ظرفیت قابل استفاده منظومه‌های تله‌ست (Telesat) و وان‌وب به ترتیب 8 و 6 ترابیت خواهد بود.