1397/04/23

همکاری ۱۳ شرکت در طراحی وساخت ماهواره‌های بومی

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از همکاری ۱۳ شرکت تخصصی و بیش از ۴ دانشگاه با پژوهشکده سامانه‌های ماهواره، در جهت تامین و نیز طراحی و ساخت ماهواره‌های بومی خبر داد. حسین صمیمی در در دیدار از پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه دستاوردهای بخش فضایی باید در زندگی مردم قابل لمس باشد،...
همکاری ۱۳ شرکت در طراحی وساخت ماهواره‌های بومی

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از همکاری ۱۳ شرکت تخصصی و بیش از ۴ دانشگاه با پژوهشکده سامانه‌های ماهواره، در جهت تامین و نیز طراحی و ساخت ماهواره‌های بومی خبر داد.
حسین صمیمی در در دیدار از پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران با بیان اینکه دستاوردهای بخش فضایی باید در زندگی مردم قابل لمس باشد، افزود: «استفاده مردم از کاربردها و دستاوردهای فناوری فضایی در زندگی روزمره شان باعث ایجاد پایگاه اجتماعی بخش فضایی در جامعه می شود.»
وی با اشاره به برنامه‌های راهبردی پژوهشگاه فضایی ایران گفت: «پژوهشکده سامانه‌های ماهواره، نقطه کانونی فعالیت‌های این پژوهشگاه در دست‌یابی به ماهواره‌های عملیاتی است و انتظار می‌رود با تکیه بر توان فنی بالای موجود در این پژوهشکده، بتوان نقش راهبری قوی ایفا کرد و با روحیه تعامل و در جهت هم‌افزایی توان داخل کشور، پروژه‌ها به‌درستی و با تعیین دقیق الزامات و استانداردهای مربوط، برون‌سپاری شوند و در نهایت، با نظارت مستمر و دقیق بر پروژه‌ها، خروجی‌ها به‌درستی تحویل و یکپارچه‌سازی شوند.»
صمیمی با تاکید بر نقش کلیدی و حیاتی پژوهشکده سامانه‌های ماهواره در توسعه فناوری فضایی کشور، ادامه داد: «قطعا پژوهشگران و نخبگان فعال در این مجموعه با اشراف بر نقش راهبری خود در حوزه فضایی کشور و با رویکرد حل مسئله، چالش‌های موجود در این حوزه را همچون گذشته پشت‌سر خواهند گذاشت.»
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با تاکید بر سیاست این پژوهشگاه مبنی بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در کشور، افزود: «عملکرد پژوهشکده سامانه‌های ماهواره در این زمینه مناسب است و تاکنون این پژوهشکده با حدود ۱۳ شرکت تخصصی در حوزه تامین و نیز طراحی و ساخت همکاری دارد.»
وی گفت: «پژوهشکده سامانه‌های ماهواره تعاملات خوبی با دانشگاه‌های برتر کشور نظیر دانشگاه تهران، صنعتی شریف، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و علم و صنعت دارد، ضمن اینکه در انجام پروژه‌ها به‌خوبی از ظرفیت‌های پژوهشکده‌های استانی و نیز سایر پژوهشگاه‌های تحقیقاتی کشور استفاده کرده است.»
صمیمی با تاکید بر توجه ویژه بر اقتصاد فضا اضافه کرد: «حضور فعال پژوهشگاه فضایی در حل مسائل حیاتی کشور نظیر خشکسالی، مدیریت بلایا، مدیریت منابع آبی کشور، موجب اعتبار بخش فضایی خواهد بود و پژوهشگاه می‌تواند با ایفای نقش در حل مسائل مهم کشور از طریق توسعه خدمات فضاپایه کمک کند.»
در این دیدار، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در جریان فعالیت‌های پژوهشکده سامانه‌های ماهواره در حوزه طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی قرار گرفت و از پروژه‌هایی چون ماهواره سنجشی سها، ماهواره مخابراتی ناهید ۲ و نرم‌افزار شبیه‌ساز SIL بازدید کرد.

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

آخرین وضعیت ماهواره بومی ظفر بررسی شد

1397/04/18
رئیس سازمان فضایی ایران به همراه برخی اعضای شورای عالی فضایی از روند پیشرفت پروژه ماهواره بومی «ظفر» متعلق به دانشگاه علم و صنعت بازدید کرد. دومین بازدید گروهی از پروژه‌های ماهواره‌ای کشور...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت

با اعلام جایگزینی آلکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و نیکلاس هیگ (Nicholas Hague) با الگ اسکریپوچکا (Oleg Scripochocka) و فضانورد اماراتی کرده در پرواز ۱ مارس ۲۰۱۸ با ناو سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) این سوال پیش آمد که تکلیف فضانورد اماراتی چه خواهد شد و آیا شهروند اماراتی شانس پرواز در سال جدید میلادی را از دست خواهد داد؟ به‌ویژه که تنها چند روزی از انتشار عکس جلسه آموزش خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۲ در شبیه‌ساز سایوز می‌گذشت و در آن هزازا المنصوری در کنار اولگ اسکریپوچکا و کریستینا کخ (Christina Koch) می گذشت. اما مصاحبه اخیر دیمیتری راگوزین (Dmitry Rugozin) ثابت کرد که روس‌ها هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این شریک پولدار ندارند و به هر شکل که شده فضانورد اماراتی را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی خواهند فرستاد. راگوزین در این مصاحبه گفت: «کار ما با شرکای اماراتی ادامه دارد و فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت. او اضافه کرد در آموزش فضانوردان شهروند امارات هیچ تغییری حاصل نشده و آنها همچنان آموزش و تمرین‌ها را با همکاران خود مرتبا ادامه می‌دهند.» بر اساس آخرین خبرها از مرکز آموزش فضانوردان روسیه, هزاز المنصوری به عنوان فضانورد اصلی که راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد انتخاب شده و شهروند دیگر امارات سلطان سیف النیادی در دوران آموزش و تمرین سمت جانشین را خواهد داشت تا اگر اتفاق غیر منتظره‌ای برای المنصوری رخ داد از وی به عنوان جایگزین استفاده شود. هزازا المنصوری و سلطان سیف النیادی و شهروند اماراتی هستند که بعد از طی مجموعه‌ای از معاینات پزشکی، روانی، مصاحبه‌های شخصی و غیره از بین ۴۰۲۲ داوطلب انتخاب شدند. هزازا المنصوری خلبان و افسر نیروی هوایی امارات است و سلطان سیف النیادی دکترای فناوری اطلاعات دارد.