1397/04/18

حقایقی عجیب درباره سیاره زهره

سیاره زهره دومین سیاره منظومه شمسی از نظر فاصله با خورشید است. این سیاره از جهان مختلفی ویژگی‌های عجیبی دارد. در ادامه این نوشتار با این سیاره درونی منظومه شمسی بیشتر آشنا می‌شویم. سیاره زهره یکی از نزدیک‌ترین همسایگان ما در منظومه شمسی است. در طول تاریخ صنعت فضایی کاوشگر مارینر ۵ (Mariner 5) ناسا در...
حقایقی عجیب درباره سیاره زهره

سیاره زهره دومین سیاره منظومه شمسی از نظر فاصله با خورشید است. این سیاره از جهان مختلفی ویژگی‌های عجیبی دارد. در ادامه این نوشتار با این سیاره درونی منظومه شمسی بیشتر آشنا می‌شویم.
سیاره زهره یکی از نزدیک‌ترین همسایگان ما در منظومه شمسی است. در طول تاریخ صنعت فضایی کاوشگر مارینر ۵ (Mariner 5) ناسا در سال ۱۹۶۲، کاوشگر پییشگام (Pioneer) در سال ۱۹۷۸، کاوشگر‌های ونرا ۱۵ و ۱۶ (Venera) و نیز کاوشگر آماتسوکی (Akatsuki) متعلق به آژانس هوافضای ژاپن (JAXA) به سوی سیاره زهره پرواز و اطلاعات ارزشمندی مخابره کرده‌اند. به علاوه کاوشگر گالیله که با هدف بررسی سیاره مشتری و اقمار آن طراحی شده بود از نیروی گرانش سیاره زهره برای سفر خود استفاده کرده است.
به لطف اطلاعاتی که ماموریت‌های فضایی از زهره به دست آورده‌اند، تا به امروز از راز‌های زیادی از این نماد عشق و زیبایی در یونان باستان در اختیار داریم. در ادامه این مطلب تکراتو حقایقی عجیب درباره سیاره زهره را بازگو می‌کند که احتمالا از خواندن آن به وجد بیاید. با ما همراه باشید.

حقایقی عجیب درباره سیاره زهره ؛ از آتشفشان‌ها تا بادهای سطحی
از دمای بسیار بالا و آتشفشان‌های سطح سیاره زهره گرفته تا فشار جوی فوق‌العاده بالا و وزش باد در این سیاره. سیاره زهره یکی از مهمترین مناطق منظومه شمسی برای مطالعات علوم سیاره‌ای به شمار می‌رود. در کنار این ویژگی‌های عجیب، شاید جالب باشد بدانید که حتی احتمال وجود حیات در سیاره نیز وجود دارد. دانشمندان گمان می‌کنند در ابرهای اتمسفر سیاره زهره احتمال وجود حیات میکروبی وجود دارد.
همانطور که بالاتر گفتیم تاکنون ماموریت‌های اکتشافی بسیاری به سوی سیاره زهره انجام گرفته است. از ناسا، سازمان فضایی اروپا گرفته و حتی سازمان جاکسا ژاپن به دنبال کشف سرنخ‌هایی از حیات در سیاره زهره هستند. کمتر از یک هفته پیش بود که اعلام شد ناسا با همکاری به کمپانی بلک سوئیفت (Black Swift) قصد دارد تا برای اکتشافاتی آتی خود فضاپیما بسازد. آنها قصد دارند تا در این کاوشگر هوایی از “اوج گیری” مکانیکی برای تامین انرژی استفاده کنند.
بیشتر تعداد آتشفشان در منظومه شمسی
سیاره زهره آتشفشان‌های بسیاری دارد. بیش از هر جرم فضایی دیگری در منظومه شمسی در زهره آتشفشان یافت می‌شود. ستاره‌شناسان تاکنون موفق شده‌اند بیش از ۱۶۰۰ آتشفشان در سطح سیاره زهره پیدا کنند. احتمالا تعداد بیشتری آتشفشان کوچک‌تر نیز در این سیاره‌ شبه‌زمینی وجود دارد که از چشم ما به دور مانده است.
دانشمندان می‌گویند که تعداد زیادی از آتشفشان‌ها به صورت غیرفعال هستند و فقط تعداد انگشت شماری از آنها به صورت فعال وجود دارد.

یک روز سیاره زهره از یک سال آن طولانی‌تر است
یک روز سیاره زهره، یعنی مدت زمانی که طول می‌کشد تا این جرم یک مرتبه به دور خودش بچرخد، ۲۴۳ روز زمینی است. در حالی که هر سال این سیاره، یعنی مدتی زمانی که طول می‌کشد تا یک مرتبه مدار خود به دور خورشید را کامل کند، کوتاه‌تر از این مقدار است.
هر سال در سیاره زهره ۲۲۴.۷ روز زمینی به طول می‌انجامد. به نظر نمی‌رسد کسی تمایل ندارد تا آخر هفته خود را به مدت ۵۰۰ روز در کنار آتشفشان‌های این سیاره سپری کند. نه! زهره مقصد گردشگری مناسبی نیست.
زهره به شدت داغ است ؛ یک کوره فضایی
اتمسفر یا جو سیاره زهره عمدتا از نیتروژن و کربن دی‌اکسید تشکیل شده است. به دلیل حجم زیاد کربن دی‌اکسید موجود در اثر گلخانه‌ای بسیار شدید رخ می‌دهد که منجر می‌شود دمای سطح سیاره به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند. دمای سطح سیاره زهره در مناطقی حتی به ۴۷۰ درجه سلسیوس (۸۷۰ درجه فارنهایت) نیز می‌رسد. در چنین آب و هوایی فلز سرب را می‌توان به صورت مایع پیدا کرد. سو اسمرکر (Sue Smrekar)، دانشمند آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا در پاسادنا کالیفرنیا، می‌گوید: «    دمای سطح سیاره زهره به قدری زیاد است که می‌تواند فلز سرب را ذوب کند. اثر گلخانه‌ای افسارگسیخته در اتمسفر که بدلیل حضور زیاد کربن‌ دی‌اکسید است،‌عامل این دمای شدیدا بالاست

فشار هوای بسیار زیاد
فشار هوا در سطح سیاره زهره فوق‌العاده زیاد و چیزی حدود ۹۰ برابر فشار هوا در سطح دریاهای زمین است. به عبارت دیگر، فشار هوا در زهره با فشار آب در عمق حدود یک کیلومتری در زیر اقیانوس‌های زمین برابری می‌کند.
مجموعه کاوشگر‌های روسی ونرا (Venera)، بر روی سطح این سیاره فرود آمدند و تصاویر بسیار جالبی از سطح خشن و هارش سیاره زهره مخابره کردند. اما دما و فشار فوق‌العاده زیاد در کنار شرایط محیطی مفرط، اجازه نداد تا این کاوشگر مدت زیادی پس از فرودش به فعالیت ادامه دهد.

یک سیاره پر از جریان‌های باد
در سرتاسر سیاره زهره می‌توان صدای ضجه باد را شنید. بادهایی که حتی می‌توانند با سرعت فوق‌العاده زیاد ۷۲۴ کیلومتر بر ساعت در لایه ابر میانی به حرکت درآیند. آنطور که دانشمندان می‌گویند بادهای معمولی در سیاره زهره از شدیدترین طوفان‌های روی زمین نیز وزش‌های تندتری دارند. ستاره شناسان می‌گویند سرعت زیاد جریان‌های باد در سیاره زهره منجر به وقوع پدیده‌ای به نام “فوق‌ چرخش” (Super-Rotation)‌ شده است.
این پدیده به این صورت تشریح می‌شود که سرعت حرکت بادها به دور توده سیاره زهره از سرعت چرخش این سیاره به دور خودش بسیار بیشتر است. به طوری که هر چهار روز زمینی یکبار یک توده ابر می‌تواند یک مرتبه به دور سیاره چرخش کند.

 

منبع: تکراتو

کاوش‌های فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

نایت اسکای (Night Sky)؛ رصد آسمان و لمس ستارگان

اپلیکیشن نایت اسکای (Night Sky) امکان رصد آسمان با گوشی را فراهم می‌کند و برنامه نجومی کاملی است. اگر به نجوم علاقه دارید یا صرفاً می‌خواهید نام شیء نورانی موجود در آسمان شب را بدانید، نایت اسکای قطعاً برایتان مفید خواهد بود. نایت اسکای برنامه‌ایی کامل برای آشنایی با صُوَر فلکی و اشیای موجود در آسمان است که طراحی کاربر پسند و کارکرد مناسبش حتی برای افرادی جذاب است که به نجوم علاقه ندارند. این اپلیکیشن فقط برای آی‌او‌اس (iOS) عرضه‌شده. قسمت اصلی این برنامه، بخش رصد یا همان صفحه‌ی اصلی‌اش است. این قسمت علاوه بر صورت‌های فلکی و سیاره‌ها، ماهواره‌ها وایستگاه فضایی بین‌المللی را نشان می‌دهد. همچنین با انتخاب اشیای متحرک، مانند سیاره‌ها و ماهواره‌ها، جهت و مدار حرکتشان نمایش داده می‌شود. سایر امکانات این برنامه از قسمت منو ،دکمه‌ی بالا سمت چپ، در دسترس هستند. با انتخاب گزینه‌ی نایت اسکای فور یو (For You) در منو، اطلاعات کامل شرایط رصد را مشاهده می‌کنید. در بالای صفحه، نقشه‌ای از زمان طلوع و غروب صُوَر فلکی مختلف قرار دارد. در قسمت ویزیبل تونایت (Visible Tonight)، زمان طلوع و غروب خورشید و سیاره‌ها را می‌بینید و می‌توانید انتخاب کنید زمان طلوع آن‌ها به شما یادآوری شود. سپس، اطلاعات ایستگاه فضایی بین‌المللی و زمان درخشش ماهواره‌یا یریدیوم (Iridium) را می‌بینید. در بخش پلنتریوم ویزیتز (Planetarium Visits)، محل آسمان‌نماهای نزدیک و اطلاعات آن‌ها نمایش داده‌شده است. در نایت اسکای نیوز (News)، اخبار نجومی، در قسمت ورلد ترولر (World Traveller)، می‌توانید محل مدنظرتان را روی نقشه انتخاب کنید و آسمان را از دید آنجا ببینید. درمجموع، این برنامه حتی در نسخه‌ی مجانی، برنامه‌ای عالی و کامل برای رصد آسمان است و در اپ استور نیز با بیش از ۹۴۰۰۰رأی، امتیاز بسیار خوب۴.۷ را دریافت کرده است.