1397/04/18

یک شرکت خصوصی چینی در نظر دارد در سال ۲۰۲۰ اولین موشک متان و اکسیژن مایع را بسازد

شرکت تجاری فضایی چینی به نام لنداسپیس در حال ساخت موشکی است که موتورش با متان و اکسیژن مایع کار می‌کند. این شرکت همچنین درصدد است ظرفیتش برای تولید ابزارهای پرواز فضایی گسترش دهد. انتظار می‌رود کار توسعه پایگاه تولید این شرکت در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ تکمیل شود. این پایگاه شامل تاسیسات تحقیق و آزمایش موتورهای...
یک شرکت خصوصی چینی در نظر دارد در سال ۲۰۲۰ اولین موشک متان و اکسیژن مایع را بسازد

شرکت تجاری فضایی چینی به نام لنداسپیس (Landspace) در حال ساخت ماهواره‌بری  است که موتورش با متان و اکسیژن مایع کار می‌کند. این شرکت همچنین درصدد است ظرفیتش برای تولید ابزارهای پرواز فضایی گسترش دهد.
انتظار می‌رود کار توسعه پایگاه تولید این شرکت در هوژو در استان ژجیانگ (Huzhou, Zhejiang) در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ تکمیل شود. این پایگاه شامل تأسیسات تحقیق و آزمایش موتورهای سوخت مایع و تجهیزات و ابزارهای پرتاب می‌شود.
به گفته سایت ThePaper.cn، لنداسپیس قادر خواهد بود به طور مستقل موتورهای ماهواره‌بر را طراحی کند و بسازد. این شرکت می‌تواند هرساله ۲۰۰ موتور ماهواره و ۱۰ موشک تولید کند.
پیش از این نیز لنداسپیس ادعا کرده بود ساخت اولین موشک جامد LS-1 خود را تا سال ۲۰۱۸ آغاز خواهد کرد. این شرکت قراردادی را برای پرتاب مشترک (ride-share) با یک شرکت دانمارکی تولیدکننده ماهواره به نام گام‌اسپیس (Gomspace) امضا کرده است.
LS-1 یک ماهواره‌بر با پیشران جامد چهار مرحله‌ای است که توانایی انتقال محموله‌ای ۴۰۰ کیلوگرمی را تا مدار ۵۰۰ کیلومتری خورشید همزمان (Sun-synchronous) دارد. ارتفاع این پرتابگر ۲۰.۷ متر و قطر آن ۲.۲ متر است. این پرتابگر از لحاظ ویژگی‌های ظاهری، بسیار شبیه پرتابگر دولتی لانگ مارچ -۱۱ (Long March 11) است.
ژانگ لانگ، معاون لنداسپیس، در اولین سمپوزیم بین‌المللی تجاری فضایی چین که در هاربین در شمال شرق چین برگزار شد، در سخنرانی خود، از یک طرح بزرگتر برای پیشران مایع رونمایی کرد که در سال ۲۰۲۰ عرضه می‌شود.
ابعاد این ماهواره‌بر تا حدود زیادی شبیه پرتابگر لانگ مارچ ۲ است اما از موتورهای با سوخت متان – اکسیژن مایع استفاده می‌کند در حالیکه پیشران لانگ‌مارچ، مخلوط هیدرازین و دی‌نیتروژن تترااکسید است.
لنداسپیس یکی از چندین شرکت تجاری است که در بخش فضایی چین فعالیت می‌کند. ظهور این شرکت‌ها پس از آن آغاز شد که مقاله‌ای منتشر شد و طی آن از تشویق مشارکت غیردولتی در فعالیت‌های مربوط به فضا خبر داد، فعالیت‌هایی مانند تحقیقات علمی و تولید، زیرساخت‌های فضایی، تولید اطلاعات فضایی و خدمات فضایی و استفاده از ماهواره‌ها برای افزایش تجاری‌سازی صنعت فضا. شرکت وان اسپیس (OneSpace) که در پکن مستقر است، قصد دارد نخستین پرتاب زیرمداری خود را در ماه ژوئن انجام دهد. شرکت لینک‌اسپیس (Linkspace) در حال توسعه فناوری پرواز عمودی و فرود عمودی (VTVL) برای ابداع وسایل نقلیه پرتاب قابل استفاده مجدد است.
اکسپیس (Expace)، که از شرکت‌های تابعه شرکت دولتی کاسیک (CASIC) است. کاسیک یک پیمانکار دفاعی و سازنده موشک است و هم اکنون با استفاده از ماهواره‌بر کوآیژو (Kuaizhou) که از سوخت جامد استفاده می‌کند، خدمات پرتاب ارائه می‌دهد.
ماهواره چانگ‌گوآنگ (CGST)، که محصولی از مؤسسه اپتیک، مکانیک و فیزیک دقیق چانگچوآن (CIOMP) است، در صدد ابداع جلیلن کانستلیشن (Jilin constellation) است. علاوه بر این شرکت‌های اسپیس تی وای (SpaceTY) و ژوهای اوربیتا (Zhuhai Orbita) از دیگر بازیگران نوپای بخش ماهواره‌های تجاری چین هستند.

منبع: gbtimes.com

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین | اقتصاد فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

نایت اسکای (Night Sky)؛ رصد آسمان و لمس ستارگان

اپلیکیشن نایت اسکای (Night Sky) امکان رصد آسمان با گوشی را فراهم می‌کند و برنامه نجومی کاملی است. اگر به نجوم علاقه دارید یا صرفاً می‌خواهید نام شیء نورانی موجود در آسمان شب را بدانید، نایت اسکای قطعاً برایتان مفید خواهد بود. نایت اسکای برنامه‌ایی کامل برای آشنایی با صُوَر فلکی و اشیای موجود در آسمان است که طراحی کاربر پسند و کارکرد مناسبش حتی برای افرادی جذاب است که به نجوم علاقه ندارند. این اپلیکیشن فقط برای آی‌او‌اس (iOS) عرضه‌شده. قسمت اصلی این برنامه، بخش رصد یا همان صفحه‌ی اصلی‌اش است. این قسمت علاوه بر صورت‌های فلکی و سیاره‌ها، ماهواره‌ها وایستگاه فضایی بین‌المللی را نشان می‌دهد. همچنین با انتخاب اشیای متحرک، مانند سیاره‌ها و ماهواره‌ها، جهت و مدار حرکتشان نمایش داده می‌شود. سایر امکانات این برنامه از قسمت منو ،دکمه‌ی بالا سمت چپ، در دسترس هستند. با انتخاب گزینه‌ی نایت اسکای فور یو (For You) در منو، اطلاعات کامل شرایط رصد را مشاهده می‌کنید. در بالای صفحه، نقشه‌ای از زمان طلوع و غروب صُوَر فلکی مختلف قرار دارد. در قسمت ویزیبل تونایت (Visible Tonight)، زمان طلوع و غروب خورشید و سیاره‌ها را می‌بینید و می‌توانید انتخاب کنید زمان طلوع آن‌ها به شما یادآوری شود. سپس، اطلاعات ایستگاه فضایی بین‌المللی و زمان درخشش ماهواره‌یا یریدیوم (Iridium) را می‌بینید. در بخش پلنتریوم ویزیتز (Planetarium Visits)، محل آسمان‌نماهای نزدیک و اطلاعات آن‌ها نمایش داده‌شده است. در نایت اسکای نیوز (News)، اخبار نجومی، در قسمت ورلد ترولر (World Traveller)، می‌توانید محل مدنظرتان را روی نقشه انتخاب کنید و آسمان را از دید آنجا ببینید. درمجموع، این برنامه حتی در نسخه‌ی مجانی، برنامه‌ای عالی و کامل برای رصد آسمان است و در اپ استور نیز با بیش از ۹۴۰۰۰رأی، امتیاز بسیار خوب۴.۷ را دریافت کرده است.