1397/04/18

یک شرکت خصوصی چینی در نظر دارد در سال ۲۰۲۰ اولین موشک متان و اکسیژن مایع را بسازد

شرکت تجاری فضایی چینی به نام لنداسپیس در حال ساخت موشکی است که موتورش با متان و اکسیژن مایع کار می‌کند. این شرکت همچنین درصدد است ظرفیتش برای تولید ابزارهای پرواز فضایی گسترش دهد. انتظار می‌رود کار توسعه پایگاه تولید این شرکت در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ تکمیل شود. این پایگاه شامل تاسیسات تحقیق و آزمایش موتورهای...
یک شرکت خصوصی چینی در نظر دارد در سال ۲۰۲۰ اولین موشک متان و اکسیژن مایع را بسازد

شرکت تجاری فضایی چینی به نام لنداسپیس (Landspace) در حال ساخت ماهواره‌بری  است که موتورش با متان و اکسیژن مایع کار می‌کند. این شرکت همچنین درصدد است ظرفیتش برای تولید ابزارهای پرواز فضایی گسترش دهد.
انتظار می‌رود کار توسعه پایگاه تولید این شرکت در هوژو در استان ژجیانگ (Huzhou, Zhejiang) در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ تکمیل شود. این پایگاه شامل تأسیسات تحقیق و آزمایش موتورهای سوخت مایع و تجهیزات و ابزارهای پرتاب می‌شود.
به گفته سایت ThePaper.cn، لنداسپیس قادر خواهد بود به طور مستقل موتورهای ماهواره‌بر را طراحی کند و بسازد. این شرکت می‌تواند هرساله ۲۰۰ موتور ماهواره و ۱۰ موشک تولید کند.
پیش از این نیز لنداسپیس ادعا کرده بود ساخت اولین موشک جامد LS-1 خود را تا سال ۲۰۱۸ آغاز خواهد کرد. این شرکت قراردادی را برای پرتاب مشترک (ride-share) با یک شرکت دانمارکی تولیدکننده ماهواره به نام گام‌اسپیس (Gomspace) امضا کرده است.
LS-1 یک ماهواره‌بر با پیشران جامد چهار مرحله‌ای است که توانایی انتقال محموله‌ای ۴۰۰ کیلوگرمی را تا مدار ۵۰۰ کیلومتری خورشید همزمان (Sun-synchronous) دارد. ارتفاع این پرتابگر ۲۰.۷ متر و قطر آن ۲.۲ متر است. این پرتابگر از لحاظ ویژگی‌های ظاهری، بسیار شبیه پرتابگر دولتی لانگ مارچ -۱۱ (Long March 11) است.
ژانگ لانگ، معاون لنداسپیس، در اولین سمپوزیم بین‌المللی تجاری فضایی چین که در هاربین در شمال شرق چین برگزار شد، در سخنرانی خود، از یک طرح بزرگتر برای پیشران مایع رونمایی کرد که در سال ۲۰۲۰ عرضه می‌شود.
ابعاد این ماهواره‌بر تا حدود زیادی شبیه پرتابگر لانگ مارچ ۲ است اما از موتورهای با سوخت متان – اکسیژن مایع استفاده می‌کند در حالیکه پیشران لانگ‌مارچ، مخلوط هیدرازین و دی‌نیتروژن تترااکسید است.
لنداسپیس یکی از چندین شرکت تجاری است که در بخش فضایی چین فعالیت می‌کند. ظهور این شرکت‌ها پس از آن آغاز شد که مقاله‌ای منتشر شد و طی آن از تشویق مشارکت غیردولتی در فعالیت‌های مربوط به فضا خبر داد، فعالیت‌هایی مانند تحقیقات علمی و تولید، زیرساخت‌های فضایی، تولید اطلاعات فضایی و خدمات فضایی و استفاده از ماهواره‌ها برای افزایش تجاری‌سازی صنعت فضا. شرکت وان اسپیس (OneSpace) که در پکن مستقر است، قصد دارد نخستین پرتاب زیرمداری خود را در ماه ژوئن انجام دهد. شرکت لینک‌اسپیس (Linkspace) در حال توسعه فناوری پرواز عمودی و فرود عمودی (VTVL) برای ابداع وسایل نقلیه پرتاب قابل استفاده مجدد است.
اکسپیس (Expace)، که از شرکت‌های تابعه شرکت دولتی کاسیک (CASIC) است. کاسیک یک پیمانکار دفاعی و سازنده موشک است و هم اکنون با استفاده از ماهواره‌بر کوآیژو (Kuaizhou) که از سوخت جامد استفاده می‌کند، خدمات پرتاب ارائه می‌دهد.
ماهواره چانگ‌گوآنگ (CGST)، که محصولی از مؤسسه اپتیک، مکانیک و فیزیک دقیق چانگچوآن (CIOMP) است، در صدد ابداع جلیلن کانستلیشن (Jilin constellation) است. علاوه بر این شرکت‌های اسپیس تی وای (SpaceTY) و ژوهای اوربیتا (Zhuhai Orbita) از دیگر بازیگران نوپای بخش ماهواره‌های تجاری چین هستند.

منبع: gbtimes.com

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین | اقتصاد فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین اتصال دو سفینه سرنشین‌دار چه وقت انجام شد؟

روز ۱۴ژانویه ۱۹۶۹سفینه سایوز-۴ (Soyuz) با یک سرنشین به نام ولادیمیر شاتالف به فضا پرتاب شد. یک روز بعد باریس والینف ، الکسی یلیسیف و یوگنی خرونف با سایوز-۵ راهی مدار زمین شدند. این سفینه بعد از رسیدن به مدار تعیین شده، به ردیابی سایوز-۴ پرداخت و ان را در فضا پیدا کرد. پس از آن دو ناو در حالی که هرکدام با سرعتی در حدود ۳۰هزار کیلومتر در ساعت حرکت می کردند، کم کم به هم نزدیک شدند و سرانجام عمل اتصال صورت گرفت. پس از الحاق دو سفینه ، یلیسیف و خرونف در حالی که لباس مخصوصی به تن داشتند از سایوز-۵ بیرون آمده، با یک راهپیمایی خود را به سایوز-۴ رساندند و به درون آن راه یافتند. آن گاه دو سفینه از هم جدا شدند. به این ترتیب سایوز-۴ با سه سرنشین و سایوز-۵ با یک سرنشین به زمین بازگشتند. این نخستین اتصال دو سفینه سرنشین‌دار همچنین نخستین جابه جایی سرنشین در یک سفر فضایی بود.