1397/04/11

پیشرفت چشمگیر قدرت فضایی چین

چین در حال تبدیل به یک قدرت بزرگ و مهم فضایی است و پیشرفت این کشور در زمینه فناوری و پرتاب ماهواره به سرعت در حال افزایش است. چین به پنجمین کشور جهان تبدیل شد که توانست در سال ۱۹۷۰ میلادی یک ماهواره را به فضا پرتاب کند. تاکنون چین بیش از ۴۰۰ ماهواره به فضا پرتاب کرده و هم اکنون ۲۰۰ ماهواره چینی در...
پیشرفت چشمگیر قدرت فضایی چین

 چین در حال تبدیل به یک قدرت بزرگ و مهم فضایی است و پیشرفت این کشور در زمینه فناوری و پرتاب ماهواره به سرعت در حال افزایش است.
چین به پنجمین کشور جهان تبدیل شد که توانست در سال ۱۹۷۰ میلادی یک ماهواره را به فضا پرتاب کند. تاکنون چین بیش از ۴۰۰ ماهواره به فضا پرتاب کرده و هم اکنون ۲۰۰ ماهواره چینی در حال فعالیت هستند.

چین در زمینه‌های مختلفی اقدام به تولید و پرتاب ماهواره کرده است از جمله ماهواره‌های مخابراتی، راهبری و علوم فضایی. به عنوان مثال سامانه موقعیت‌یابی جهانی چین موسوم به بایدو (Baidu) هم اکنون خدمات مکان‌یابی دقیقی را به منطقه آسیا اقیانوسیه ارائه می‌دهد. قرار است امسال ۱۸ ماهواره بایدو به فضا پرتاب شود. 

ماهواره‌های هواشناسی چین هم اکنون به بیش از ۸۰ کشور جهان خدمات آب و هوایی ارائه می‌کند. بیش از ۲۵۰۰ مشتری داخلی نیز از خدمات این ماهواره‌های هواشناسی استفاده می‌کنند. این ماهواره‌ها همچنین خدمات رایگانی را در اختیار کشورهای عضو پروژه "یک جاده یک کمربند" و کشورهای سازمان هماری فضایی آسیا اقیانوسیه ارائه می‌دهد.
از سال ۲۰۱۰ تاکنون چین به طور مداوم تعداد ماهواره‌های پرتاب شده خود را افزایش داده است. هم اکنون تقریبا هر سال ۲۰ ماهواره چینی به فضا پرتاب می‌شود.
ماهواره دانگ فانگ هونگ ۴  (DFH-4) که یک ماهواره مخابراتی باظرفیت حمل ۶۰۰ کیلوگرم محموله و ۵۰ ترانسپاندر  بک نقطه عطف مهم در تاریخ توسعه ماهواره چین به شمار می‌رود. دستیابی چین به استقلال و خودکفایی در زمینه فناوری فضایی، کار بسیار سختی بوده و دانشمندان چینی توانسته‌اند به استقلال فناوری دست یابند و ماهواره‌های چینی اکنون صادر می‌شود. به لطف پیشرفت چین در زمینه طراحی و ساخت ماهواره، این کشور وارد بازار بین المللی ماهواره‌های مخابراتی تجاری شده است و ۹ ماهواره از ۲۳ ماهواره صادراتی چین بر اساس پلتفرم ماهواره دانگ فانگ هونگ طراحی و ساخته شده است.
در ۵ سال اخیر، چین به توسعه مستقل و جامع در زمینه ماهواره‌های مخابراتی و نظامی دست یافته است. چین یکی از معدود کشورهای جهان است که به فناوری‌های پیشرفته فضایی دست یافته است. چین یک سامانه ماهواره‌ای مخابراتی کامل ایجاد کرده است که می‌تواند به ۸۰ درصد مناطق جهان دسترسی داشته باشد. چین هم اکنون ۸۰ قرارداد صادرات ماهواره با ۲۶ کشور جهان به امضا رسانده است.

اقتصاد فضایی | دیپلماسی فضایی | راهبرد |

نظرات بینندگان
ناشناس
1397/4/12 10:34:42
عنوان صحیح سیستم ناوبری ماهواره ای چین BeiDou و یا به صورت کامل (BeiDou Navigation Satellite System,BDS) هست. BaiDu یک موتور جستجوی اینترنتی معروف هست
نظر شما
اخبار مرتبط

همکاری روسیه و چین در حوزه فضایی

1394/06/10
پوتین روز سه شنبه در آستانه سفر خود به چین در گفت و گو با خبرگزاری ایتارتاس با بیان این که همکاری در عرصه های هواپیما و موشک سازی و فضا از مهم ترین حوزه های همکاری روسیه و چین است، اظهار...

چین با موفقیت ماهواره‌ای را به فضا پرتاب کرد

1397/04/09
چین با موفقیت توانست یک ماهواره دو قلو را با استفاده از ماهواره‌بر مارچ۲سی (March-2C) از جنوب غربی این کشور به فضا پرتاب کند. این ماهواره دو قلو ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه پرتاب شد و توانست در...

چین به دنبال تسخیر بازار موقعیت یابی و ناوبری فضایی

1394/06/25
سامانه ناوبری فضایی چین با نام بیدو که در فاز سوم برنامه خود قرار دارد به زودی بازار موقعیت یابی و ناوبری را با قدرت هر چه تمام تسخیر خواهد کرد. سامانه فوق پيشرفته ناوبري و موقعيت يابي فضايي...

پربازدیدکننده ترین خبر

نایت اسکای (Night Sky)؛ رصد آسمان و لمس ستارگان

اپلیکیشن نایت اسکای (Night Sky) امکان رصد آسمان با گوشی را فراهم می‌کند و برنامه نجومی کاملی است. اگر به نجوم علاقه دارید یا صرفاً می‌خواهید نام شیء نورانی موجود در آسمان شب را بدانید، نایت اسکای قطعاً برایتان مفید خواهد بود. نایت اسکای برنامه‌ایی کامل برای آشنایی با صُوَر فلکی و اشیای موجود در آسمان است که طراحی کاربر پسند و کارکرد مناسبش حتی برای افرادی جذاب است که به نجوم علاقه ندارند. این اپلیکیشن فقط برای آی‌او‌اس (iOS) عرضه‌شده. قسمت اصلی این برنامه، بخش رصد یا همان صفحه‌ی اصلی‌اش است. این قسمت علاوه بر صورت‌های فلکی و سیاره‌ها، ماهواره‌ها وایستگاه فضایی بین‌المللی را نشان می‌دهد. همچنین با انتخاب اشیای متحرک، مانند سیاره‌ها و ماهواره‌ها، جهت و مدار حرکتشان نمایش داده می‌شود. سایر امکانات این برنامه از قسمت منو ،دکمه‌ی بالا سمت چپ، در دسترس هستند. با انتخاب گزینه‌ی نایت اسکای فور یو (For You) در منو، اطلاعات کامل شرایط رصد را مشاهده می‌کنید. در بالای صفحه، نقشه‌ای از زمان طلوع و غروب صُوَر فلکی مختلف قرار دارد. در قسمت ویزیبل تونایت (Visible Tonight)، زمان طلوع و غروب خورشید و سیاره‌ها را می‌بینید و می‌توانید انتخاب کنید زمان طلوع آن‌ها به شما یادآوری شود. سپس، اطلاعات ایستگاه فضایی بین‌المللی و زمان درخشش ماهواره‌یا یریدیوم (Iridium) را می‌بینید. در بخش پلنتریوم ویزیتز (Planetarium Visits)، محل آسمان‌نماهای نزدیک و اطلاعات آن‌ها نمایش داده‌شده است. در نایت اسکای نیوز (News)، اخبار نجومی، در قسمت ورلد ترولر (World Traveller)، می‌توانید محل مدنظرتان را روی نقشه انتخاب کنید و آسمان را از دید آنجا ببینید. درمجموع، این برنامه حتی در نسخه‌ی مجانی، برنامه‌ای عالی و کامل برای رصد آسمان است و در اپ استور نیز با بیش از ۹۴۰۰۰رأی، امتیاز بسیار خوب۴.۷ را دریافت کرده است.