1397/04/09

حمایت از ورود بخش خصوصی به راه اندازی و بهره برداری از ایستگاه های دریافت داده های ماهواره ای

سازمان فضایی ایران در راستای کاهش تصدی‌گری و حضور فعال بخش خصوصی در چرخه فناوری فضایی، در حال بررسی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ورود بخش خصوصی به توسعه و بهره‌برداری از ایستگاه‌های زمینی دریافت تصاویر و داده‌های ماهواره‌ای است. مهندس نعیمی، مدیرکل بهره برداری و نگهداری ایستگاه‌های زمینی با اشاره به...
حمایت از ورود بخش خصوصی به راه اندازی و بهره برداری از ایستگاه های دریافت داده های ماهواره ای

سازمان فضایی ایران در راستای کاهش تصدی‌گری و حضور فعال بخش خصوصی در چرخه فناوری فضایی، در حال بررسی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ورود بخش خصوصی به توسعه و بهره‌برداری از ایستگاه‌های زمینی دریافت تصاویر و داده‌های ماهواره‌ای است.

مهندس نعیمی، مدیرکل بهره برداری و نگهداری ایستگاه‌های زمینی با اشاره به اهمیت تکمیل چرخه کامل فناوری فضایی در کشور گفت: «امروزه تکمیل زنجیره ارزش فناوری فضایی چه در بالادست و چه در پایین دست در جهت توسعه اقتصادی پایدار برای بسیاری از کشورهای پیشرو و در حال توسعه حائز اهمیت است.»
وی ادامه داد: «سازمان فضایی ایران بر حسب جایگاه حاکمیتی خود و در راستای حمایت از  توسعه کسب کارها، به دنبال حضور پررنگ‌تر بخش خصوصی در چرخه فناوری فضایی است.»
مهندس نعیمی ایستگاه‌های دریافت داده‌های ماهواره‌ای را یکی از حوزه‌هایی دانست که سازمان فضایی ایران به دنبال جلب مشارکت بخش خصوصی است و ادامه داد: «در گذشته فعالیت‌های کنترل و دریافت داده از ماهواره توسط اپراتور ماهواره صورت می‌گرفت و فقط دو شرکت در دنیا امکانات و توانایی ارائه این خدمات را به اپراتورهای ماهواره داشتند. اما طی سال‌های اخیر با گسترش منظومه‌های ماهواره‌ای سنجش از دور، شرکت‌های خصوصی و استارت آپ‌ها برای ارائه خدمات ایستگاه‌های زمینی در سطح کره زمین در حال شکل‌گیری هستند و طبق بررسی‌های بعمل آمده، از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۸ شرکت خصوصی و استارت آپ در این زمینه شروع به فعالیت نموده‌اند.»
وی افزود: «درآمد حاصل از ارائه خدمات ایستگاهی نیز رو به افزایش است و بستر مناسبی برای توسعه کسب و کارها و اشتغال‌زایی است.»
مهندس نعیمی ایستگاه‌های دریافت داده‌های ماهواره‌ای را یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه کسب و کارهای فضاپایه دانست که قابل واگذاری به بخش خصوصی است و افزود: «هم اکنون زیرساخت‌های مناسبی در سازمان فضایی ایران در راستای توسعه ایستگاه‌های زمینی شکل گرفته است که توانایی بالقوه ۴ خدمت هاستینگ، پردازش و مدیریت داده، TT&C و MCC و تله پورت را دارند.»
وی ادامه داد: «در راستای حمایت از بخش خصوصی و توسعه کسب و کارهای فضاپایه، آزادسازی و عدم تصدی‌گری سازمان فضایی ایران در ایستگاه‌های زمینی ماهواره‌ای مطرح شد و تدوین‌ساز و کارهای ورود و مشارکت بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری و ارائه خدمات کاربردی در این حوزه در دستور کار سازمان فضایی ایران قرار گرفته است که با فراهم نمودن زیرساخت لازم و رعایت استانداردهای بین‌المللی و تقویت توان داخلی و بخش خصوصی جهت خدمت رسانی به منظومه‌های جدید، می توان از بازارهای جهانی نیز کسب سهم کرد.»
او افزود: در حال حاضر پیش نویس طرح مذکور در حال بررسی است و در صورت ورود بخش خصوصی به این حوزه و حمایت سازمان فضایی ایران، علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمدزایی در این حوزه، می توان در زنجیره ارزش خدمات ماهواره ای در سطح بین المللی ایفای نقش نمود.

داخلی | ایستگاه‌های زمینی | اقتصاد فضایی | راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره‌ها در جستجوی زمین‌های مناسب برای کاشت برنج

مرکز کاربردهای فضایی شمال شرق (North Eastern Space Applications Centre به‌اختصار NESAC) در هند به درخواست اداره کشاورزی دولت ایالت مگالایا (Meghalaya) به یاری تعیین زمین‌های مناسب برای کاشت برنج با استفاده از فناوری فضایی آمده است. در این طرح فناوری‌های ماهواره‌ای از سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس (GIS) به کار گرفته می‌شوند. به گفته مسئولان این طرح، استفاده از فناوری فضایی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه و جلوگیری از سعی و خطا برای تعیین زمین‌های مناسب می‌شود. همچنین با داده‌های ماهواره‌ای می‌توان مناطق بسیار بزرگی را بررسی کرد که انجام زمینی چنین کاری بسیار دشوار است. البته ماهواره‌ها نمی‌توانند تحولات اجتماعی و جمعیتی را تشخیص دهند و به همین دلیل باید منابع اطلاعات مختلفی برای به دست آوردن چشم‌اندازی جامع از مناطقی که هم از نظر اجتماعی و هم بوم‌شناسی برای پرورش برنج بورو مناسب باشند ترکیب شوند.