1397/04/09

حمایت استرالیا از آمریکا در جنگ‌های فضایی

در کنفرانس فضایی‌ای که اخیرا در کانبرای استرالیا برگزار شد، دولت این کشور تصمیم گرفت موانع قانونی موجود بر سر راه شرکت‌های فناورانه این کشور را مرتفع سازد تا بتوانند راکت‌های پرقدرت به فضا پرتاب کنند. طبق اظهار نظر یک کارشناس دفاعی این کشور، استرالیا می‌تواند در صورت وقوع جنگ فضایی بین آمریکا، روسیه...
حمایت استرالیا از آمریکا در جنگ‌های فضایی

در کنفرانس فضایی‌ای که اخیرا در کانبرای استرالیا برگزار شد، دولت این کشور  تصمیم گرفت موانع قانونی موجود بر سر راه شرکت‌های فناورانه این کشور را مرتفع سازد تا بتوانند راکت‌های پرقدرت به فضا پرتاب کنند. طبق اظهار نظر یک کارشناس دفاعی این کشور، استرالیا می‌تواند در صورت وقوع جنگ فضایی بین آمریکا، روسیه و چین، از این راکت‌ها برای کمک به آمریکا استفاده کند.

میشلیا کش (Michaelia Cash) وزیر اشتغال و نوآوری استرالیا می‌گوید قوانین ۲۰ ساله‌ای که بر فعالیت‌های فضایی این کشور نظارت داشته‌اند به زودی دستخوش تغییراتی خواهند شد. تغییراتی که اخیرا توسط دولت استرالیا به پارلمان این کشور ارائه شده، خط قرمزهایی را که خصوصا در زمینه انجام خدمات و فعالیت‌های مرتبط با پرتاب‌های فضایی در این کشور وجود دارند، برخواهد داشت. وی افزود: «این بروزرسانی‌ها شامل تمهیداتی برای ساده‌سازی پرتاب ایمن راکت‌های پرقدرت از زمین و از هواپیماهای در حال پرواز می‌باشند.»

در حال حاضر، شرکت‌های استرالیایی ماهواره‌های مکعبی کوچک و ارزان را توسعه می‌دهند؛ کاری که می‌توان آن را یکی از زمینه‌های اصلی فعالیت بخش خصوصی فضایی در مقیاس جهانی دانست. اما هیچ شرکت استرالیایی‌ای نمی‌تواند ماهواره به فضا پرتاب کند، بدین معنی که باید همواره دست به دامان شرکت‌های خارجی باشند.

سناتور کش با اشاره به آغاز فعالیت سازمان فضایی استرالیا در یکم جولای سال جاری، از آن به عنوان بازکننده درهای فعالیت برای شرکت‌های استرالیایی و شکل‌دهنده همکاری‌های مهم بین‌المللی یاد کرد. طبق برنامه دولت این کشور، ارزش صنعت فضایی استرالیا باید تا سال 2030 سه برابر شده و به 12 میلیارد دلار برسد، و همچنین ۲۰ هزار شغل جدید در این صنعت ایجاد شود.

در کنفرانس فضایی استرالیا همچنین در مورد مسائل نظامی و راهبردی بوجودآمده بر اثر افزایش استفاده از فضا صحبتهایی مطرح شد. مالکولم دیویس (Malcolm Davis)، از کارشناسان نظامی در موسسه سیاست‌های راهبردی استرالیا (Australian Strategic Policy Institute) می‌گوید چین و روسیه به دنبال یافتن راهی برای حمله به ماهواره‌های آمریکا از طریق زمین، فضا و روشهای سایبری هستند و این ماهواره‌ها در توانایی جنگی و اقتصاد این هم‌پیمان مهم استرالیا نقشی مهم دارند.

وی اعتقاد دارد در صورتی که ماهواره‌های آمریکا از کار افتادند باید استرالیا توانایی پرتاب و جایگزین کردن آنها را داشته باشد. با توجه به وابستگی استرالیا به ماهواره‌های آمریکا، دیویس خاطرنشان کرد که اگر دسترسی به این ماهواره‌ها از بین برود، استرالیا "کور، کر و احمق" خواهد شد، بنابراین این کشور باید در راستای حفظ برتری نظامی خود و آمریکا قدمی بردارد.

منبع: smh

دیپلماسی فضایی | جنگ‌های فضایی | راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

تبریک اسپاش به مناسبت سال ۱۳۹۸

دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت، هر آنچه در توان داشت انجام داد تا ایرانیان از آنچه در صنعت فضایی جهان و کشورشان می‌گذرد باخبر شوند، چرا که صنعت فضایی، به سرعت در حال تبدیل شدن به یک بستر بزرگ اقتصادی و راهبردی است که غفلت از این روند وابستگی را برای کشورمان به دنبال دارد اما پیشگامی در آن می‌تواند، علاوه بر رفع نیازها و بهبود زندگی مردم، ایران را به جایگاهی رفیع در قله‌های دانش و اقتصاد برساند. همچنین کارشناسان و تحلیلگران دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت با انجام یا مشارکت در پروژه‌های عمیق مطالعاتی تلاش کردند تا به تصمیم سازان و مدیران صنعت فضایی کشور در اتخاذ و اجرای تصمیم‌های هوشمندانه یاری رسانند و در سال آینده امید است که مسئولین با اعتماد بیشتر به این نهاد از تمام ظرفیت‌های دفتر مطالعات فضایی اسپاش بهره‌مند شوند. علاوه بر این، دفتر مطالعات فضایی اسپاش در سالی که گذشت به امر ترویج به عنوان یک زمینه راهبردی برای ایجاد منابع انسانی توانمند و مورد نیاز آینده کشور نگاهی جدی داشت و فعالیت‌های بسیاری از جمله برگزاری دوره آموزشی، بازدیدهای علمی و مشارکت در برپایی رویدادهای مهمی چون هفته جهانی فضا اهتمام ورزید. اکنون که سال پیشین با تمام وقایع تلخ و شیرین رفت و سال جدید با امید به روزهای پر افتخار و پر از تلاش، پیش روست، دفتر مطالعات فضایی اسپاش نوید می‌دهد که خدمات جدیدی را به زودی برای علاقه‌مندان راه‌اندازی خواهد کرد. با عرض تبریک به مناسبت سال جدید و آرزوی سلامتی و سربلندی برای همه ایرانیان محمد امین آهنگری سردبیر پایگاه تحلیلی، خبری اسپاش