1397/04/09

حمایت استرالیا از آمریکا در جنگ‌های فضایی

در کنفرانس فضایی‌ای که اخیرا در کانبرای استرالیا برگزار شد، دولت این کشور تصمیم گرفت موانع قانونی موجود بر سر راه شرکت‌های فناورانه این کشور را مرتفع سازد تا بتوانند راکت‌های پرقدرت به فضا پرتاب کنند. طبق اظهار نظر یک کارشناس دفاعی این کشور، استرالیا می‌تواند در صورت وقوع جنگ فضایی بین آمریکا، روسیه...
حمایت استرالیا از آمریکا در جنگ‌های فضایی

در کنفرانس فضایی‌ای که اخیرا در کانبرای استرالیا برگزار شد، دولت این کشور  تصمیم گرفت موانع قانونی موجود بر سر راه شرکت‌های فناورانه این کشور را مرتفع سازد تا بتوانند راکت‌های پرقدرت به فضا پرتاب کنند. طبق اظهار نظر یک کارشناس دفاعی این کشور، استرالیا می‌تواند در صورت وقوع جنگ فضایی بین آمریکا، روسیه و چین، از این راکت‌ها برای کمک به آمریکا استفاده کند.

میشلیا کش (Michaelia Cash) وزیر اشتغال و نوآوری استرالیا می‌گوید قوانین ۲۰ ساله‌ای که بر فعالیت‌های فضایی این کشور نظارت داشته‌اند به زودی دستخوش تغییراتی خواهند شد. تغییراتی که اخیرا توسط دولت استرالیا به پارلمان این کشور ارائه شده، خط قرمزهایی را که خصوصا در زمینه انجام خدمات و فعالیت‌های مرتبط با پرتاب‌های فضایی در این کشور وجود دارند، برخواهد داشت. وی افزود: «این بروزرسانی‌ها شامل تمهیداتی برای ساده‌سازی پرتاب ایمن راکت‌های پرقدرت از زمین و از هواپیماهای در حال پرواز می‌باشند.»

در حال حاضر، شرکت‌های استرالیایی ماهواره‌های مکعبی کوچک و ارزان را توسعه می‌دهند؛ کاری که می‌توان آن را یکی از زمینه‌های اصلی فعالیت بخش خصوصی فضایی در مقیاس جهانی دانست. اما هیچ شرکت استرالیایی‌ای نمی‌تواند ماهواره به فضا پرتاب کند، بدین معنی که باید همواره دست به دامان شرکت‌های خارجی باشند.

سناتور کش با اشاره به آغاز فعالیت سازمان فضایی استرالیا در یکم جولای سال جاری، از آن به عنوان بازکننده درهای فعالیت برای شرکت‌های استرالیایی و شکل‌دهنده همکاری‌های مهم بین‌المللی یاد کرد. طبق برنامه دولت این کشور، ارزش صنعت فضایی استرالیا باید تا سال 2030 سه برابر شده و به 12 میلیارد دلار برسد، و همچنین ۲۰ هزار شغل جدید در این صنعت ایجاد شود.

در کنفرانس فضایی استرالیا همچنین در مورد مسائل نظامی و راهبردی بوجودآمده بر اثر افزایش استفاده از فضا صحبتهایی مطرح شد. مالکولم دیویس (Malcolm Davis)، از کارشناسان نظامی در موسسه سیاست‌های راهبردی استرالیا (Australian Strategic Policy Institute) می‌گوید چین و روسیه به دنبال یافتن راهی برای حمله به ماهواره‌های آمریکا از طریق زمین، فضا و روشهای سایبری هستند و این ماهواره‌ها در توانایی جنگی و اقتصاد این هم‌پیمان مهم استرالیا نقشی مهم دارند.

وی اعتقاد دارد در صورتی که ماهواره‌های آمریکا از کار افتادند باید استرالیا توانایی پرتاب و جایگزین کردن آنها را داشته باشد. با توجه به وابستگی استرالیا به ماهواره‌های آمریکا، دیویس خاطرنشان کرد که اگر دسترسی به این ماهواره‌ها از بین برود، استرالیا "کور، کر و احمق" خواهد شد، بنابراین این کشور باید در راستای حفظ برتری نظامی خود و آمریکا قدمی بردارد.

منبع: smh

دیپلماسی فضایی | جنگ‌های فضایی | راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت

با اعلام جایگزینی آلکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و نیکلاس هیگ (Nicholas Hague) با الگ اسکریپوچکا (Oleg Scripochocka) و فضانورد اماراتی کرده در پرواز ۱ مارس ۲۰۱۸ با ناو سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) این سوال پیش آمد که تکلیف فضانورد اماراتی چه خواهد شد و آیا شهروند اماراتی شانس پرواز در سال جدید میلادی را از دست خواهد داد؟ به‌ویژه که تنها چند روزی از انتشار عکس جلسه آموزش خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۲ در شبیه‌ساز سایوز می‌گذشت و در آن هزازا المنصوری در کنار اولگ اسکریپوچکا و کریستینا کخ (Christina Koch) می گذشت. اما مصاحبه اخیر دیمیتری راگوزین (Dmitry Rugozin) ثابت کرد که روس‌ها هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این شریک پولدار ندارند و به هر شکل که شده فضانورد اماراتی را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی خواهند فرستاد. راگوزین در این مصاحبه گفت: «کار ما با شرکای اماراتی ادامه دارد و فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت. او اضافه کرد در آموزش فضانوردان شهروند امارات هیچ تغییری حاصل نشده و آنها همچنان آموزش و تمرین‌ها را با همکاران خود مرتبا ادامه می‌دهند.» بر اساس آخرین خبرها از مرکز آموزش فضانوردان روسیه, هزاز المنصوری به عنوان فضانورد اصلی که راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد انتخاب شده و شهروند دیگر امارات سلطان سیف النیادی در دوران آموزش و تمرین سمت جانشین را خواهد داشت تا اگر اتفاق غیر منتظره‌ای برای المنصوری رخ داد از وی به عنوان جایگزین استفاده شود. هزازا المنصوری و سلطان سیف النیادی و شهروند اماراتی هستند که بعد از طی مجموعه‌ای از معاینات پزشکی، روانی، مصاحبه‌های شخصی و غیره از بین ۴۰۲۲ داوطلب انتخاب شدند. هزازا المنصوری خلبان و افسر نیروی هوایی امارات است و سلطان سیف النیادی دکترای فناوری اطلاعات دارد.