1397/04/05

پاکستان آماده پرتاب ماهواره بومی

در راستای برنامه فضایی پاکستان، این کشور آماده است که ماه آینده، ماهواره سنجش از دور بومی خود با نام پاک تس-1آ (PakTES-1A) را به فضا پرتاب کند. این ماهواره 285 کیلوگرمی در فاصله 610 کیلومتری از فضا فعال خواهد شد و با توجه به تغییر حرکت خورشید محل استقرارش تغییر نخواهد کرد. دکتر فیصل محمد (Dr Faisal Muhammad)...
پاکستان آماده پرتاب ماهواره بومی

علیرضا فتحی-در راستای برنامه فضایی پاکستان، این کشور آماده است که ماه آینده، ماهواره سنجش از دور بومی خود با نام پاک تس-1آ (PakTES-1A) را به فضا پرتاب کند. این ماهواره 285 کیلوگرمی در فاصله 610 کیلومتری از فضا فعال خواهد شد و با توجه به تغییر حرکت خورشید محل استقرارش تغییر نخواهد کرد.

دکتر فیصل محمد (Dr Faisal Muhammad) سخنگوی وزرات خارجه پاکستان با قدردانی از دانشمندان فضایی این کشور اعلام کرد: «اسلام آباد با تکیه بر ظرفیت های بومی خود موفق به ساخت یک ماهواره پیشرفته فضایی شده است.»

ماهواره سنجشی پاک تس-1آ به دوربین‌ها و حسگرهایی مجهز شده تا اطلاعات جغرافیایی زیادی را مطالعه کند. تشخیص ذخایر معدنی، مطالعه آثار شرایط آب و هوایی بر ذوب شدن یخچال‌های طبیعی، آتش‌سوزی جنگل‌ها و گازهای گلخانه‌ای و همچنین مسائل مرتبط با جنگلداری و کشاورزی از مهم‌ترین اهداف مطالعاتی این ماهواره هستند.

پاکستان و چین همکاری فضایی نزدیکی با یکدیگر دارند و از زمان پرتاب نخستین ماهواره این کشور با نام پاک ست-1R (Paksat-1R) در سال 2011 دانشمندان پاکستانی همواره از کمک چین بهره برده‌اند. این ماهواره مخابراتی 5 تنی، توسط شرکت گریت وال چین (China Great Wall Industry Corporation) ساخته شده و اپراتوری آن طی طول عمر 12 ساله،بر عهده سازمان فضایی پاکستان (Suparco) می‌باشد. پس از پرتاب پاک ست، در سال 2012 چین فناوری ردیابی ماهواره در فضا را در اختیار پاکستان گذاشت و طی سال‌های اخیر علاوه بر ساخت ماهواره مخابراتی دیگری با نام PakSat-MM1 برای این کشور، به توسعه ماهواره بومی پاکستان نیز کمک کرده است.

لازم به ذکر است که در پرتاب ماه آینده، علاوه بر پاک تس، ماهواره سنجشی دیگری با نام PRSS 1 قرار است به فضا ارسال شود. این ماهواره نیز ماموریت سنجشی خواهد داشت و ساخت آن با مشارکت هر دو کشور چین و پاکستان صورت گرفته است. PRSS 1 طول عمری پنج ساله خواهد داشت و به یک محموله الکترو اپتیکال با دقت بالا مجهز شده است.

قرارداد ساخت PRSS 1 در سال 2016 بین دو کشور به امضا رسیده بود و ماموریت اصلی این ماهواره نظارت بر توسعه پرژوه‌های کریدور اقتصادی چین و پاکستان (CPEC) می‌باشد. در قالب این کریدور، پروژه‌های زیرساختی متعددی با ارزش کلی 62 میلیارد دلار بین بندر گوادار پاکستان و استان ژینجیانگ چین انجام خواهد گرفت.

سنجش از دور | دیپلماسی فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

ارائه خدمات ماهواره‌ای باندپهن در پاکستان

1394/04/10
شرکت اماراتی Yahsat که به ارائه خدمات ماهواره ای می پردازد قصد دارد سرویس YahClick خود را در پاکستان توسعه دهد. این اپراتور ماهواره ای سرویس باند وسیع ماهواره ای خویش موسوم به YahClick را...

تلاش پاکستان برای توسعه ماهواره های داخلی و رشد صنایع وابسته

1397/03/30
پاکستان برنامه ماهواره ای بلندپروازانه ای را آغاز کرده است. این برنامه، بخشی از تلاش های همیشگی این کشور با هدف قطع وابستگی اش به خارج برای برنامه های نظامی و غیرنظامی در این زمینه است....

همکاری Yahsat با ClickSat در پاکستان

1394/05/07
یاهست به منظور توزیع خدمات اینترنت باندپهن در پاکستان توافقنامه‌ای را با شرکت ماهواره ای Clicksat به امضا رسانده است. با ارائه این سرویس، کاربران قادر خواهند بود که در تمامی نقاط کشور از...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت

با اعلام جایگزینی آلکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و نیکلاس هیگ (Nicholas Hague) با الگ اسکریپوچکا (Oleg Scripochocka) و فضانورد اماراتی کرده در پرواز ۱ مارس ۲۰۱۸ با ناو سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) این سوال پیش آمد که تکلیف فضانورد اماراتی چه خواهد شد و آیا شهروند اماراتی شانس پرواز در سال جدید میلادی را از دست خواهد داد؟ به‌ویژه که تنها چند روزی از انتشار عکس جلسه آموزش خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۲ در شبیه‌ساز سایوز می‌گذشت و در آن هزازا المنصوری در کنار اولگ اسکریپوچکا و کریستینا کخ (Christina Koch) می گذشت. اما مصاحبه اخیر دیمیتری راگوزین (Dmitry Rugozin) ثابت کرد که روس‌ها هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این شریک پولدار ندارند و به هر شکل که شده فضانورد اماراتی را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی خواهند فرستاد. راگوزین در این مصاحبه گفت: «کار ما با شرکای اماراتی ادامه دارد و فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت. او اضافه کرد در آموزش فضانوردان شهروند امارات هیچ تغییری حاصل نشده و آنها همچنان آموزش و تمرین‌ها را با همکاران خود مرتبا ادامه می‌دهند.» بر اساس آخرین خبرها از مرکز آموزش فضانوردان روسیه, هزاز المنصوری به عنوان فضانورد اصلی که راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد انتخاب شده و شهروند دیگر امارات سلطان سیف النیادی در دوران آموزش و تمرین سمت جانشین را خواهد داشت تا اگر اتفاق غیر منتظره‌ای برای المنصوری رخ داد از وی به عنوان جایگزین استفاده شود. هزازا المنصوری و سلطان سیف النیادی و شهروند اماراتی هستند که بعد از طی مجموعه‌ای از معاینات پزشکی، روانی، مصاحبه‌های شخصی و غیره از بین ۴۰۲۲ داوطلب انتخاب شدند. هزازا المنصوری خلبان و افسر نیروی هوایی امارات است و سلطان سیف النیادی دکترای فناوری اطلاعات دارد.