1397/04/05

ماهواره زباله‌جمع کن رکورد وزن قراردادن ماهواره در مدار از ایستگاه فضایی بین‌المللی را شکست

فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی یک فضاپیمای ۱۰۰ کیلوگرمی را به آسمان فرستادند تا ۴ فناوری مختلف از جمله روش هایی برای از بین بردن زباله های فضایی را آزمایش کنند. فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی یک فضا پیمای ۱۰۰ کیلوگرمی به نامDerbis Remove را به نخستین ماموریت خود فرستادند. آنها برای ارسال...
ماهواره زباله‌جمع کن رکورد وزن قراردادن ماهواره در مدار از ایستگاه فضایی بین‌المللی را شکست

فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی یک فضاپیمای ۱۰۰ کیلوگرمی را به فضا فرستادند تا ۴ فناوری مختلف از جمله روش‌هایی برای از بین بردن زباله‌های فضایی را آزمایش کنند.
فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی یک فضا پیمای ۱۰۰ کیلوگرمی به نامDerbis  Remove  را به نخستین ماموریت خود فرستادند. آنها برای ارسال فضاپیما از بازوی رباتیک ۱۷.۶ متریCanadarm استفاده کردند.
شرکت نانو راکس (NanoRacks) در هیوستن آمریکا هماهنگی‌های لازم برای ارسال فضاپیمای Remove Derbis  را انجام داد. به گفته این شرکت، Remove Derbis  سنگین‌ترین باری است که تاکنون به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شده است. این هواپیما در ماه‌های آتی چهار فناوری مختلف را برای از بین بردن زباله‌های فضایی آزمایش می‌کند. این ماموریت با بودجه ۵.۲ میلیون یورویی اتحادیه اروپا انجام می‌شود.
واحدهای زمینی دانشگاه سوری در انگلیس در دوماه آتی تمام سیستم‌های زیرمجموعه ماهواره را روشن و فعالیت آن را رصد می‌کنند.
آزمایش‌های  این فضاپیما  از ماه سپتامبر آغاز می‌شود. هرمرحله از آزمایش نیز ۳تا۴ هفته طول می‌کشد. دلیل طولانی شدن مدت آزمایش تصویربرداری با کیفیت بالا از فرایند هرکدام است.

جالب آنکه شرکت ایرباس (Airbus) سه مورد از چهار آزمایش موجود در این فضاپیما را ساخته است.  آزمایش جمع‌آوری زباله با تور در ماه اکتبر انجام می‌شود که شرکت ایرباس آن را در آلمان آماده کرده است. در این آزمایش نخست فضاپیمای اصلی Remove Derbis یک ماهواره کیوب‌ست (Cubesat) را به آسمان می‌فرستد و اجازه می‌دهد ۵تا۷ کیلومتر فاصله بگیرد. سپس توری از فضاپیما خارج شده و  سعی می‌کند ماهواره را به دام اندازد.
در ماه دسامبر Remove Derbis یک فناوری جهت یابی بصری را آزمایش می‌کند که این مورد نیز توسط ایرباس ساخته شده است. این فناوری با استفاده از چند دوربین دو بعدی و فناوری لیدر (LIDAR) سه بعدی یک ماهواره کیوب ست را پس از جدایی از فضاپیمای اصلی، ردیابی می‌کند.

ماهواره زباله‌جمع کن رکورد وزن قراردادن ماهواره در مدار از ایستگاه فضایی بین‌المللی را شکست
در فوریه ۲۰۱۹ میلادی آخرین آزمایش ایرباس انجام می‌شود و فضاپیما یک سیستم موشکی به اندازه یک قلم را پرتاب می‌کند. این سیستم برای از بین بردن زباله‌های فضایی به کار برده  می‌شود.
در نهایت در مارس ۲۰۱۹ میلادی این فضاپیما یک بادبان را به کار می‌گیرد که فرایند خارج شدن ماهواره از مدار را سرعت می‌بخشد.

فناوری‌های نوین | زباله‌های فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

سالیوت-۱ نخستین ایستگاه فضایی جهان

اولین ایستگاه مداری جهان روز ۱۹ آوریل ۱۹۷۱ موشک پروتون از پایگاه بایکونور به فضا پرتاب شد. تا آن زمان هیچ سفینه‌ای با چنین ابعاد و موقعیتی به فضا پرتاب نشده بود. هدف از پرتاب سالیوت، آزمایش سامانه‌های ایستگاه فضایی و انجام پژوهش‌ها و آزمایش‌های مختلف درزمینه طولانی شدن مدت اقامت انسان در فضا بود.