1397/04/05

چین به دنبال سامانه موقعیت‌یابی بسیار دقیق مبتنی بر بایدو

چین برنامه‌ریزی کرده است که تا سال ۲۰۳۵ سامانۀ ملی و جامع موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان‌سنجی (PNT) را بر پایۀ سامانۀ ماهواره‌ای بایدو (Baidu) را راه‌اندازی کند. با تحقق این طرح، قابلیت‌های چین در فضا و همچنین ارایه خدمات اطلاعات زمانی ارتقاء پیدا می‌کند. شایان ذکر است که چین هم‌اکنون در حال توسعه و تولید...
چین به دنبال سامانه موقعیت‌یابی بسیار دقیق مبتنی بر بایدو

چین برنامه‌ریزی کرده است که تا سال ۲۰۳۵ سامانۀ ملی و جامع موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان‌سنجی (PNT) را بر پایۀ سامانۀ ماهواره‌ای بایدو (Baidu) را راه‌اندازی کند.
با تحقق این طرح، قابلیت‌های چین در فضا و همچنین ارائه خدمات اطلاعات زمانی ارتقاء پیدا می‌کند. شایان ذکر است که چین هم‌اکنون در حال توسعه و تولید ماهواره‌های نسل سوم بایدو، همراه با افزایش دقت می‌باشد. شبکه اولیه این نسل با ۸ ماهواره در مدار ایجاد شده است و قرار است تا پایان امسال ۱۰ ماهواره به مدار ارتفاع متوسط و یک ماهواره به مدار زمین آهنگ ارسال شوند. در دو سال آتی نیز ۶ ماهواره به مدار متوسط، ۳ ماهواره به مدار زمین آهنگ زاویه‌دار و ۲ ماهواره نیز به مدار زمین آهنگ مسطح تزریق می‌شوند.
گفتنی است که ماهواره‌های سوم دارای سیگنال شفاف‌تر، پایداری بهتر و کاربردهای بیشتر مانند لینک بین ماهواره‌ای و امداد فوری جهانی می‌باشد.

منبع: china economic net

ناوبری فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب‌ ماهواره‌برهای ایران

در حالی که تقریبا یک هفته از انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد پرتاب ماهواره دوستی توسط رسانه‌های خارجی و داخلی می‌گذرد و هیچ‌یک از مقامات مربوطه زحمت تایید و یا تکذیب را به خود نداده‌اند؛ روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، در مصاحبه با شبکه NBC شکست در پرتاب این ماهواره را تایید نمود. وی علاوه بر این یک فرضیه مهم را نیز مطرح کرد: احتمال خرابکاری آمریکا در ایجاد اختلال در این پرتاب. ظریف با اشاره به مقاله‌ای که اخیرا در نیویورک تایمز منتشر شده گفت بررسی دلایل شکست بلافاصله بعد از پرتاب آغاز شده اما اکنون و پس از انتشار مقاله مذکور بررسی‌ها به صورت جزئی‌تر و با شدت بیشتری صورت خواهند گرفت. وی با بیان اینکه هنوز نمی‌توان با اطمینان از این موضوع صحبت کرد، آن را کاملا امکان‌پذیر دانست.