1397/04/05

چین به دنبال سامانه موقعیت‌یابی بسیار دقیق مبتنی بر بایدو

چین برنامه‌ریزی کرده است که تا سال ۲۰۳۵ سامانۀ ملی و جامع موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان‌سنجی (PNT) را بر پایۀ سامانۀ ماهواره‌ای بایدو (Baidu) را راه‌اندازی کند. با تحقق این طرح، قابلیت‌های چین در فضا و همچنین ارایه خدمات اطلاعات زمانی ارتقاء پیدا می‌کند. شایان ذکر است که چین هم‌اکنون در حال توسعه و تولید...
چین به دنبال سامانه موقعیت‌یابی بسیار دقیق مبتنی بر بایدو

چین برنامه‌ریزی کرده است که تا سال ۲۰۳۵ سامانۀ ملی و جامع موقعیت‌یابی، ناوبری و زمان‌سنجی (PNT) را بر پایۀ سامانۀ ماهواره‌ای بایدو (Baidu) را راه‌اندازی کند.
با تحقق این طرح، قابلیت‌های چین در فضا و همچنین ارائه خدمات اطلاعات زمانی ارتقاء پیدا می‌کند. شایان ذکر است که چین هم‌اکنون در حال توسعه و تولید ماهواره‌های نسل سوم بایدو، همراه با افزایش دقت می‌باشد. شبکه اولیه این نسل با ۸ ماهواره در مدار ایجاد شده است و قرار است تا پایان امسال ۱۰ ماهواره به مدار ارتفاع متوسط و یک ماهواره به مدار زمین آهنگ ارسال شوند. در دو سال آتی نیز ۶ ماهواره به مدار متوسط، ۳ ماهواره به مدار زمین آهنگ زاویه‌دار و ۲ ماهواره نیز به مدار زمین آهنگ مسطح تزریق می‌شوند.
گفتنی است که ماهواره‌های سوم دارای سیگنال شفاف‌تر، پایداری بهتر و کاربردهای بیشتر مانند لینک بین ماهواره‌ای و امداد فوری جهانی می‌باشد.

منبع: china economic net

ناوبری فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

افزایش توان هند در ارسال محموله به فضا

ماهواره مخابراتی هندی جی ست-29 (GSAT-29) هفته گذشته از پایگاه فضایی ساتیش دهاوان (Satish Dhawan Space Centre) توسط ماهواره‌بر سنگین ​GSLV Mk III به فضا پرتاب شد. این ماهواره پس از ماهواره جی ست-17، دومین ماهواره سنگین هند محسوب شده و همچنین سنگین‌ترین ماهواره هندی است که از خاک این کشور به فضا پرتاب شده است. هند پیش از این توانایی پرتاب ماهواره‌های سنگین را به فضا نداشت و برای ارسال این قبیل ماهواره‌ها به فرانسه متکی بود. ماهواره مخابراتی جی ست-29 به تعدادی ترانسپاندر باندهای Ka و Ku مجهز شده است. این ماهواره 3423 کیلوگرمی قرار است پهنای باند اینترنتی را به مناطق دورافتاده ارائه دهد. پرتاب چهارشنبه 23 آبان، پنجمین پرتاب فضایی هند در سال 2018 می‌باشد و به احتمال زیاد این تعداد در عدد 5 متوقف نخواهد شد.