1397/04/04

بودجه هنگفت هند برای توسعه ماهواره‌بر سنگین

هیات وزیران هند به تازگی بودجه توسعه ماهواره‌بر مارک 3 را تأیید کرد. این بودجه همچنین شامل مواردی از جمله هزینه ۱۰ پرواز ماهواره‌بر مارک 3 به مدار زمین‌آهنگ است که مبلغ کلی آن را ۴۳۳۸کرور روپیه (حدود ۶۵۰ میلیون دلارآمریکا) برآورد کرده‌اند.
بودجه هنگفت هند برای توسعه ماهواره‌بر سنگین

هیات وزیران هند به تازگی بودجه توسعه ماهواره‌بر  مارک ۳ را تأیید کرد. این بودجه همچنین شامل مواردی از جمله هزینه ۱۰ پرواز ماهواره‌بر  مارک ۳ به مدار زمین‌آهنگ است که مبلغ کلی آن را ۴۳۳۸ کرور روپیه (حدود ۶۵۰ میلیون دلارآمریکا) برآورد کرده‌اند.
هدف نهایی برنامه توسعه ماهواره‌بر مارک 3 (GSLV Mk-III) پرتاب ماهواره‌های ارتباطی کلاس ۴ تن به مدار زمین‌آهنگ بین سال‌های  ۲۰۱۹ تا۲۰۲۴ است. مسئولان هند امیدوارند اجرای این برنامه، نیازهای ماهواره‌ای کشور را برآورده سازد. گفتنی است ماهواره‌بر زمین‌آهنگ مارک ۳ ، یک ماهواره‌بر سه‌مرحله‌ای است که شرکت تحقیقات فضایی هند (ISRO) آن را طراحی کرده است.
گفتنی است آخرین پرواز این ماهواره‌بر در سال ۲۰۱۷ انجام شد که طی آن ماهواره‌ای به جرم ۳۱۳۶ کیلوگرم به مدار زمین آهنگ ارسال شد. در اولین پرتاب بعدی نیز یک ماهواره به وزن ۳۷۰۰ کیلوگرم در تاریخ جولای ۲۰۱۸ (مرداد ۱۳۹۷) به همین مدار ارسال خواهد شد. 
این برنامه برای ارسال ماهواره‌ها به مدار زمین‌آهنگ و همچنین اعزام فضانوردان هندی به ماموریت‌های فضایی در آینده طراحی شده است. اجرای این برنامه، نیاز به پرتاب ماهواره‌های ارتباطی را برآورده خواهد کرد و تقاضای کشور برای ارائه اتصال پهنای باند روستایی، افزایش دسترسی به فرستنده‌های تلویزیونی را برآورده می‌سازد. 

ویژگی مشخص ماهواره‌های زمین‌آهنگ که معمولا در ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری زمین قرار دارند، این است که همیشه در یک نقطه خاص در آسمان باقی می‌مانند. معمولا از ماهواره‌های زمین‌آهنگ برای اهداف مخابراتی استفاده می‌کنند. 
ارتقای ماهواره‌بر مارک 3، موجب خوداتکایی و توانایی کشور هند در پرتاب ماهواره‌های ارتباطی کلاس 4 تنی و تقویت زیرساخت‌های فضایی و کاهش وابستگی و خرید از کشورهای خارجی می‌شود. 

 
منبع: Zeenews

ماهواره‌بر و پرتاب | راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب‌ ماهواره‌برهای ایران

در حالی که تقریبا یک هفته از انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد پرتاب ماهواره دوستی توسط رسانه‌های خارجی و داخلی می‌گذرد و هیچ‌یک از مقامات مربوطه زحمت تایید و یا تکذیب را به خود نداده‌اند؛ روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، در مصاحبه با شبکه NBC شکست در پرتاب این ماهواره را تایید نمود. وی علاوه بر این یک فرضیه مهم را نیز مطرح کرد: احتمال خرابکاری آمریکا در ایجاد اختلال در این پرتاب. ظریف با اشاره به مقاله‌ای که اخیرا در نیویورک تایمز منتشر شده گفت بررسی دلایل شکست بلافاصله بعد از پرتاب آغاز شده اما اکنون و پس از انتشار مقاله مذکور بررسی‌ها به صورت جزئی‌تر و با شدت بیشتری صورت خواهند گرفت. وی با بیان اینکه هنوز نمی‌توان با اطمینان از این موضوع صحبت کرد، آن را کاملا امکان‌پذیر دانست.