1397/04/04

بودجه هنگفت هند برای توسعه ماهواره‌بر سنگین

هیات وزیران هند به تازگی بودجه توسعه ماهواره‌بر مارک 3 را تأیید کرد. این بودجه همچنین شامل مواردی از جمله هزینه ۱۰ پرواز ماهواره‌بر مارک 3 به مدار زمین‌آهنگ است که مبلغ کلی آن را ۴۳۳۸کرور روپیه (حدود ۶۵۰ میلیون دلارآمریکا) برآورد کرده‌اند.
بودجه هنگفت هند برای توسعه ماهواره‌بر سنگین

هیات وزیران هند به تازگی بودجه توسعه ماهواره‌بر  مارک ۳ را تأیید کرد. این بودجه همچنین شامل مواردی از جمله هزینه ۱۰ پرواز ماهواره‌بر  مارک ۳ به مدار زمین‌آهنگ است که مبلغ کلی آن را ۴۳۳۸ کرور روپیه (حدود ۶۵۰ میلیون دلارآمریکا) برآورد کرده‌اند.
هدف نهایی برنامه توسعه ماهواره‌بر مارک 3 (GSLV Mk-III) پرتاب ماهواره‌های ارتباطی کلاس ۴ تن به مدار زمین‌آهنگ بین سال‌های  ۲۰۱۹ تا۲۰۲۴ است. مسئولان هند امیدوارند اجرای این برنامه، نیازهای ماهواره‌ای کشور را برآورده سازد. گفتنی است ماهواره‌بر زمین‌آهنگ مارک ۳ ، یک ماهواره‌بر سه‌مرحله‌ای است که شرکت تحقیقات فضایی هند (ISRO) آن را طراحی کرده است.
گفتنی است آخرین پرواز این ماهواره‌بر در سال ۲۰۱۷ انجام شد که طی آن ماهواره‌ای به جرم ۳۱۳۶ کیلوگرم به مدار زمین آهنگ ارسال شد. در اولین پرتاب بعدی نیز یک ماهواره به وزن ۳۷۰۰ کیلوگرم در تاریخ جولای ۲۰۱۸ (مرداد ۱۳۹۷) به همین مدار ارسال خواهد شد. 
این برنامه برای ارسال ماهواره‌ها به مدار زمین‌آهنگ و همچنین اعزام فضانوردان هندی به ماموریت‌های فضایی در آینده طراحی شده است. اجرای این برنامه، نیاز به پرتاب ماهواره‌های ارتباطی را برآورده خواهد کرد و تقاضای کشور برای ارائه اتصال پهنای باند روستایی، افزایش دسترسی به فرستنده‌های تلویزیونی را برآورده می‌سازد. 

ویژگی مشخص ماهواره‌های زمین‌آهنگ که معمولا در ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری زمین قرار دارند، این است که همیشه در یک نقطه خاص در آسمان باقی می‌مانند. معمولا از ماهواره‌های زمین‌آهنگ برای اهداف مخابراتی استفاده می‌کنند. 
ارتقای ماهواره‌بر مارک 3، موجب خوداتکایی و توانایی کشور هند در پرتاب ماهواره‌های ارتباطی کلاس 4 تنی و تقویت زیرساخت‌های فضایی و کاهش وابستگی و خرید از کشورهای خارجی می‌شود. 

 
منبع: Zeenews

ماهواره‌بر و پرتاب | راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ناسا بر سر دو راهی چه کنم؟!!!

براساس برنامه اعلام شده از سوی سازمان فضایی آمریکا (NASA) پرواز سه فضاپیمای جدید آمریکا که هر سه, متعلق به بخش خصوصی است از اواخر امسال وارد عمل خواهند شد این در حالی است که پرواز کیهانوردان آمریکایی با زمین‌گیر شدن شاتل در ۲۰۱۱ به‌طور کامل با ناوهای روسی سایوز انجام می‌شود و مقاطعه‌کاران ناسا که حتی قبل از بازنشسته شدن شاتل، فعالیت برای ساخت ناو سرنشیندار جدیدی را آغاز کرده بودند متعهد شدند ظرف سه تا چهار سال ناو سرنشیندار جدید را در اختیار ناسا بگذارند.