1397/04/04

بودجه هنگفت هند برای توسعه ماهواره‌بر سنگین

هیات وزیران هند به تازگی بودجه توسعه ماهواره‌بر مارک 3 را تأیید کرد. این بودجه همچنین شامل مواردی از جمله هزینه ۱۰ پرواز ماهواره‌بر مارک 3 به مدار زمین‌آهنگ است که مبلغ کلی آن را ۴۳۳۸کرور روپیه (حدود ۶۵۰ میلیون دلارآمریکا) برآورد کرده‌اند.
بودجه هنگفت هند برای توسعه ماهواره‌بر سنگین

هیات وزیران هند به تازگی بودجه توسعه ماهواره‌بر  مارک ۳ را تأیید کرد. این بودجه همچنین شامل مواردی از جمله هزینه ۱۰ پرواز ماهواره‌بر  مارک ۳ به مدار زمین‌آهنگ است که مبلغ کلی آن را ۴۳۳۸ کرور روپیه (حدود ۶۵۰ میلیون دلارآمریکا) برآورد کرده‌اند.
هدف نهایی برنامه توسعه ماهواره‌بر مارک 3 (GSLV Mk-III) پرتاب ماهواره‌های ارتباطی کلاس ۴ تن به مدار زمین‌آهنگ بین سال‌های  ۲۰۱۹ تا۲۰۲۴ است. مسئولان هند امیدوارند اجرای این برنامه، نیازهای ماهواره‌ای کشور را برآورده سازد. گفتنی است ماهواره‌بر زمین‌آهنگ مارک ۳ ، یک ماهواره‌بر سه‌مرحله‌ای است که شرکت تحقیقات فضایی هند (ISRO) آن را طراحی کرده است.
گفتنی است آخرین پرواز این ماهواره‌بر در سال ۲۰۱۷ انجام شد که طی آن ماهواره‌ای به جرم ۳۱۳۶ کیلوگرم به مدار زمین آهنگ ارسال شد. در اولین پرتاب بعدی نیز یک ماهواره به وزن ۳۷۰۰ کیلوگرم در تاریخ جولای ۲۰۱۸ (مرداد ۱۳۹۷) به همین مدار ارسال خواهد شد. 
این برنامه برای ارسال ماهواره‌ها به مدار زمین‌آهنگ و همچنین اعزام فضانوردان هندی به ماموریت‌های فضایی در آینده طراحی شده است. اجرای این برنامه، نیاز به پرتاب ماهواره‌های ارتباطی را برآورده خواهد کرد و تقاضای کشور برای ارائه اتصال پهنای باند روستایی، افزایش دسترسی به فرستنده‌های تلویزیونی را برآورده می‌سازد. 

ویژگی مشخص ماهواره‌های زمین‌آهنگ که معمولا در ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری زمین قرار دارند، این است که همیشه در یک نقطه خاص در آسمان باقی می‌مانند. معمولا از ماهواره‌های زمین‌آهنگ برای اهداف مخابراتی استفاده می‌کنند. 
ارتقای ماهواره‌بر مارک 3، موجب خوداتکایی و توانایی کشور هند در پرتاب ماهواره‌های ارتباطی کلاس 4 تنی و تقویت زیرساخت‌های فضایی و کاهش وابستگی و خرید از کشورهای خارجی می‌شود. 

 
منبع: Zeenews

ماهواره‌بر و پرتاب | راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

افزایش توان هند در ارسال محموله به فضا

ماهواره مخابراتی هندی جی ست-29 (GSAT-29) هفته گذشته از پایگاه فضایی ساتیش دهاوان (Satish Dhawan Space Centre) توسط ماهواره‌بر سنگین ​GSLV Mk III به فضا پرتاب شد. این ماهواره پس از ماهواره جی ست-17، دومین ماهواره سنگین هند محسوب شده و همچنین سنگین‌ترین ماهواره هندی است که از خاک این کشور به فضا پرتاب شده است. هند پیش از این توانایی پرتاب ماهواره‌های سنگین را به فضا نداشت و برای ارسال این قبیل ماهواره‌ها به فرانسه متکی بود. ماهواره مخابراتی جی ست-29 به تعدادی ترانسپاندر باندهای Ka و Ku مجهز شده است. این ماهواره 3423 کیلوگرمی قرار است پهنای باند اینترنتی را به مناطق دورافتاده ارائه دهد. پرتاب چهارشنبه 23 آبان، پنجمین پرتاب فضایی هند در سال 2018 می‌باشد و به احتمال زیاد این تعداد در عدد 5 متوقف نخواهد شد.