1397/04/15

کوتاه و خواندنی، فضانوردان اگر در موقع سفر بيمار شوند چه بايد بكنند؟

كيهان نوردان بطور معمول از مدت‌ها قبل از سفر كاملا تحت نظر پزشكي قرار مي‌گيرند تا مشكل سلامتي نداشته باشند. كوچكترين شك نسبت به سالم بودن فرد يا علايم جزئي مربوط به بيماري، منجر به بركناري آن ها از ماموريت مي‌شود. اما مواردي وجود دارد كه يكي يا چند نفر از آن‌ها علي‌رغم تمام اين پیش بینی‌ها، در جريان...
کوتاه و خواندنی، فضانوردان اگر در موقع سفر بيمار شوند چه بايد بكنند؟

سیروس برزو: كيهان نوردان بطور معمول از مدت‌ها قبل از سفر كاملا تحت نظر پزشكي قرار مي‌گيرند تا مشكل سلامتي نداشته باشند. كوچكترين شك نسبت به سالم بودن فرد يا علايم جزئي مربوط به بيماري، منجر به بركناري آن ها از ماموريت مي‌شود. اما مواردي وجود دارد كه يكي يا چند نفر از آن‌ها علي‌رغم تمام اين پیش بینی‌ها، در جريان سفر،  مشكلات پزشكی پيدا می‌كنند مثل فضانوردان آپولو-۷ كه دچار سرماخوردگی شدند. در ناوهای كيهانی كمتر، اما در ايستگاه‌های فضايی امكانات بيشتری برای درمان بيماری‌ها وجود دارد. آمپول‌های ضد تهوع، داروهای مسكن و حتی ابزار و دستگاه‌های پزشكی مختلف. فضانوردان بطور محسوس و نامحسوس بطور مرتب تحت نظر پزشكان قرار دارند و يك مركز پزشكي بسيار مجهز با كادري ورزيده بطور شبانه‌روزی از آنها در زمين مراقبت می‌كنند. حتی هر فضانورد پزشك مخصوص خود را دارد كه در مواردی بطور دو نفره از طريق ويديویی با هم تماس دارند و اطلاعات ارسالي توسط حسگرهاي متصل به بدن فضانورد طي معاينه‌هاي مستمر روزانه را بررسي مي كنند.
بهتر است بدانید مهم‌تر از مشكل بدنی، مشكلات روحی ممکن  است كيهان‌نوردان را اذیت کند. زندگی طولانی در يك ايستگاه مداری با فضايی محدود و پر از سامانه‌ها و تجهيزات و دستگاه های متعدد ، شبيه به خانه‌ای آشفته و به هم ريخته و نامرتب است اضافه  بر شلوغی، صدای هواكش‌ها، وز وز دستگاه‌ها، دوری از خانواده، زندگي با يك يا چند نفر كه تعدادشان به شمارش انگشتان يك دست هم ممكن است نرسد به مدت طولانی، يك سال و حتی بيشتر و ... از مواردي است كه می‌تواند روحيه انسان را خراب کند.
در يكي دو مورد فضانورداني بودند كه دچار افسردگی‌ و به هم‌خوردگی روحيه شدند و مسئولان بالاخره تصميم گرفتند آنها را به زمين برگردانند. البته در زمين حالشان خوب شد.
برای كم كردن اثرات زندگی طولانی در فضای محدود ايستگاه‌های مداری، روانشناسان برنامه‌های مخصوصی را ريخته‌اند. بطور مثال ایستگاه فضایی با رنگ‌های آرامش بخش رنگ آميزی می‌شود. اتاقک‌هایی برای استراحت و کتاب و موسیقی دارند. سفینه‌های تدارکاتی نامه و هدایايی از خانواده‌‌هایشان را به ایستگاه می‌آورند. تماس‌های تلفنی و تلويزيونی با افراد فاميل دارند. براي حل مشكلات روانی ، چند روانشناس بطور مرتب در مركز هدايت پرواز و در اتاق مخصوصي نشسته‌اند. هر ۹۰ دقیقه یک بار ، فضانوردان می‌توانند به مدت ۱۰ دقیقه با اين افراد بطور مستقيم اما محرمانه صحبت كنند.

فضانوردی و سرنشین‌دار | آموزش |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

نایت اسکای (Night Sky)؛ رصد آسمان و لمس ستارگان

اپلیکیشن نایت اسکای (Night Sky) امکان رصد آسمان با گوشی را فراهم می‌کند و برنامه نجومی کاملی است. اگر به نجوم علاقه دارید یا صرفاً می‌خواهید نام شیء نورانی موجود در آسمان شب را بدانید، نایت اسکای قطعاً برایتان مفید خواهد بود. نایت اسکای برنامه‌ایی کامل برای آشنایی با صُوَر فلکی و اشیای موجود در آسمان است که طراحی کاربر پسند و کارکرد مناسبش حتی برای افرادی جذاب است که به نجوم علاقه ندارند. این اپلیکیشن فقط برای آی‌او‌اس (iOS) عرضه‌شده. قسمت اصلی این برنامه، بخش رصد یا همان صفحه‌ی اصلی‌اش است. این قسمت علاوه بر صورت‌های فلکی و سیاره‌ها، ماهواره‌ها وایستگاه فضایی بین‌المللی را نشان می‌دهد. همچنین با انتخاب اشیای متحرک، مانند سیاره‌ها و ماهواره‌ها، جهت و مدار حرکتشان نمایش داده می‌شود. سایر امکانات این برنامه از قسمت منو ،دکمه‌ی بالا سمت چپ، در دسترس هستند. با انتخاب گزینه‌ی نایت اسکای فور یو (For You) در منو، اطلاعات کامل شرایط رصد را مشاهده می‌کنید. در بالای صفحه، نقشه‌ای از زمان طلوع و غروب صُوَر فلکی مختلف قرار دارد. در قسمت ویزیبل تونایت (Visible Tonight)، زمان طلوع و غروب خورشید و سیاره‌ها را می‌بینید و می‌توانید انتخاب کنید زمان طلوع آن‌ها به شما یادآوری شود. سپس، اطلاعات ایستگاه فضایی بین‌المللی و زمان درخشش ماهواره‌یا یریدیوم (Iridium) را می‌بینید. در بخش پلنتریوم ویزیتز (Planetarium Visits)، محل آسمان‌نماهای نزدیک و اطلاعات آن‌ها نمایش داده‌شده است. در نایت اسکای نیوز (News)، اخبار نجومی، در قسمت ورلد ترولر (World Traveller)، می‌توانید محل مدنظرتان را روی نقشه انتخاب کنید و آسمان را از دید آنجا ببینید. درمجموع، این برنامه حتی در نسخه‌ی مجانی، برنامه‌ای عالی و کامل برای رصد آسمان است و در اپ استور نیز با بیش از ۹۴۰۰۰رأی، امتیاز بسیار خوب۴.۷ را دریافت کرده است.