1397/04/03

تصاویر استادیوم های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از فضا

معمولا میزبانی جام جهانی مانند بازی های المپیک در کشورهای میزبان تغییرات زیادی را در زیرساخت‌ها موجب می‌شود و جام جهانی فیفا نیز از این امر مستثنی نیست. جام جهانی فوتبال که تابستان امسال در روسیه برگزار می‌شود، بازسازی و تغییرات اساسی در استادیوهای ورزشی را رقم زده است که این امر نیز سرمایه‌گذاری زیادی...
تصاویر استادیوم های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از فضا

معمولا میزبانی جام جهانی مانند بازی های المپیک در کشورهای میزبان تغییرات زیادی را در زیرساخت‌ها موجب می‌شود و جام جهانی فیفا نیز از این امر مستثنی نیست. جام جهانی فوتبال که تابستان امسال در روسیه برگزار می‌شود، بازسازی و تغییرات اساسی در استادیوهای ورزشی را رقم زده است که این امر نیز سرمایه‌گذاری زیادی را در بر داشته است. پرواضح است که تصاویر دقیق ماهواره‌ای برای طراحان، نقشه‌برداران، مهندسان و معماران در هر مرحله ار پروژه جام جهانی اهمیت بسیار بالایی دارد و موجب بهبود تصمیم گیری، برنامه‌ریزی و ارزیابی تمامی مراحل ابتدایی تا نهایی می‌شود. تصاویر ماهواره‌ای امکان تجسم و ارزیابی ساخت و ساز و تسلط بر محیط اطراف پروژه را فراهم می کند و کنترل هزینه و کیفیت را راحت‌تر می‌کند. 
حال روند ساخت و مرمت ۱۲ استادیوم که در طول جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرند، با استفاده از تصاویر ماهواره سنجش از راه دور دیموس-۲ (Deimos-2) اسپانیا تحت نظارت قرار گرفته است که در زیر آورده شده است. قابل ذکر است این ماهواره اسپانیایی که با همکاری کره جنوبی ساخته شده است، در سال ۲۰۱۴ به فضا پرتاب شد و در حال حاضر در ارتفاع ۶۲۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد. این ماهواره که با هدف رصد زمین با وضوح تصویر بسیار بالا پرتاب شده است و می‌تواند تصاویری چندطیفی با وضوح ۷۵ سانتیمتر ارائه دهد، در حال حاضر تحت مالکیت شرکت اسپانیایی دیموس ایمجینگ (Deimos Imaging) قرار دارد. 

 

منبع: youtube

سنجش از دور | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

جزئیات جدیدی از پروژه اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس اعلام شد

جدیدا اطلاعات بیشتری از منظومه استارلینک (Starlink) شامل جزئیات طراحی ماهواره‌ها و تفکر قرارگرفته پشت تعیین تعداد نهایی ماهواره‌های منظومه منتشر شده است. بیشینه تعداد ماهواره‌های منظومه استارلینک، 12000 عدد خواهد بود؛ تقریبا 6 برابر کل تعداد ماهواره‌های فعال در مدار. اولین سری از ماهواره‌های این منظومه در یک دسته 60 عددی به زودی به فضا ارسال خواهند شد و ایلن ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیانگذار اسپیس ایکس می‌گوید هنگامی تعداد ماهواره‌های استارلینک در مدار به 1000 عدد برسد، این پروژه از لحاظ اقتصادی به ثبات خواهد رسید. بعد از انجام 7 پرتاب اول و با قرار دادن 400 ماهواره از منظومه در مدار، بعضی از مناطق تحت پوشش پیوسته اینترنتی قرار خواهند گرفت. مارک جانکوزا (Mark Juncosa) معاون بخش مهندسی وسایل نقلیه اسپیس ایکس می‌گوید پس از انجام 12 پرتاب کل آمریکا، پس از 24 پرتاب اکثر جمعیت جهان و پس از 30 پرتاب کل سیاره زمین تحت پوشش منظومه استارلینک قرار خواهد گرفت. به گفته ماسک با هر پرتاب تقریبا 1 ترابیت به ظرفیت قابل استفاده منظومه اضافه می‌شود. این در حالی است که مجموع ظرفیت قابل استفاده منظومه‌های تله‌ست (Telesat) و وان‌وب به ترتیب 8 و 6 ترابیت خواهد بود.