1397/04/03

تصاویر استادیوم های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از فضا

معمولا میزبانی جام جهانی مانند بازی های المپیک در کشورهای میزبان تغییرات زیادی را در زیرساخت‌ها موجب می‌شود و جام جهانی فیفا نیز از این امر مستثنی نیست. جام جهانی فوتبال که تابستان امسال در روسیه برگزار می‌شود، بازسازی و تغییرات اساسی در استادیوهای ورزشی را رقم زده است که این امر نیز سرمایه‌گذاری زیادی...
تصاویر استادیوم های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از فضا

معمولا میزبانی جام جهانی مانند بازی های المپیک در کشورهای میزبان تغییرات زیادی را در زیرساخت‌ها موجب می‌شود و جام جهانی فیفا نیز از این امر مستثنی نیست. جام جهانی فوتبال که تابستان امسال در روسیه برگزار می‌شود، بازسازی و تغییرات اساسی در استادیوهای ورزشی را رقم زده است که این امر نیز سرمایه‌گذاری زیادی را در بر داشته است. پرواضح است که تصاویر دقیق ماهواره‌ای برای طراحان، نقشه‌برداران، مهندسان و معماران در هر مرحله ار پروژه جام جهانی اهمیت بسیار بالایی دارد و موجب بهبود تصمیم گیری، برنامه‌ریزی و ارزیابی تمامی مراحل ابتدایی تا نهایی می‌شود. تصاویر ماهواره‌ای امکان تجسم و ارزیابی ساخت و ساز و تسلط بر محیط اطراف پروژه را فراهم می کند و کنترل هزینه و کیفیت را راحت‌تر می‌کند. 
حال روند ساخت و مرمت ۱۲ استادیوم که در طول جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرند، با استفاده از تصاویر ماهواره سنجش از راه دور دیموس-۲ (Deimos-2) اسپانیا تحت نظارت قرار گرفته است که در زیر آورده شده است. قابل ذکر است این ماهواره اسپانیایی که با همکاری کره جنوبی ساخته شده است، در سال ۲۰۱۴ به فضا پرتاب شد و در حال حاضر در ارتفاع ۶۲۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد. این ماهواره که با هدف رصد زمین با وضوح تصویر بسیار بالا پرتاب شده است و می‌تواند تصاویری چندطیفی با وضوح ۷۵ سانتیمتر ارائه دهد، در حال حاضر تحت مالکیت شرکت اسپانیایی دیموس ایمجینگ (Deimos Imaging) قرار دارد. 

 

منبع: youtube

سنجش از دور | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

اپسیلون ژاپنی با هفت ماهواره به فضا پرتاب شد

ژاپن نخستین پرتاب خود را در سال 2019 با استفاده از موشک اپسیلون انجام داد. در این پرتاب هفت ماهواره را مدار قرار گرفت. اپسیلون از مرکز فضایی اوچینورا در ساعت 09:50:20 به وقت محلی (00:50 به وقت گرینویچ) به فضا پرتاب و طی یک زمان 9 دقیقه و17 ثانیه ای محموله را به مقصد رساند. ماهواره 200 کیلوگرمی ماهواره راپیس-1 (RAPIS-1)، مکعبی با ابعاد یک متر است که توسط شرکت آکسل اسپیس (Axelspace) با هدف آزمایش قطعات در مدار برای استفاده بالقوه در ماموریت های آینده طراحی و ساخته شده است. یکی دیگر از محموله های موشک اپسیلون در این پرتاب، سامانه ای به نام آسترو لیو-1 (Astro Live 1 (ALE-، یک ماهواره 68 کیلوگرمی طراحی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی آسترو لیو اکسپرینس(Astro Live Experiences) است که برای ایجاد شهاب سنگ مصنوعی استفاده می شود. این ماهواره گلوله های کوچک به قطر حدود یک سانتی متر را به جو شلیک می کند. محموله دیگر ، ماهواره 50 کیلوگرمی هودویوشی-2 (Hodoyoshi-2) است که به عنوان یک ابزار نجومی برای یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی به رهبری دانشگاه توکیو راهی مدار زمین شد. محموله دیگری که در این پرتاب در مدار قرار گرفت، میکرودراگون (MicroDragon) یک ماهواره 50 کیلوگرمی مرکز ملی ماهواره ویتنام است که برای مطالعه مناطق ساحلی ویتنام، جمع آوری داده ها جهت کمک به تعیین کیفیت آب، و نظارت بر تغییرات در خط ساحلی کشور است. از جمله سه ماهواره دیگری که با اپسیلون در مدار قرار گرفت، نخستین آنها تاسواره ای با نام اوریگامی ست (OrigamiSat) در اندازه 10 در 10 در 34 سانتی متر بود. این ماهواره ها توسط موسسه فناوری توکیو اداره می شود. اوریگامی ست هنگامی که در مدار قرار می گیرد، استقرار یک ساختار با لایه ای نازک را آزمایش می کند. این ماهواره همچنین دارای یک فرسنتده رادیو آماتور است.