1397/04/03

تصاویر استادیوم های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از فضا

معمولا میزبانی جام جهانی مانند بازی های المپیک در کشورهای میزبان تغییرات زیادی را در زیرساخت‌ها موجب می‌شود و جام جهانی فیفا نیز از این امر مستثنی نیست. جام جهانی فوتبال که تابستان امسال در روسیه برگزار می‌شود، بازسازی و تغییرات اساسی در استادیوهای ورزشی را رقم زده است که این امر نیز سرمایه‌گذاری زیادی...
تصاویر استادیوم های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از فضا

معمولا میزبانی جام جهانی مانند بازی های المپیک در کشورهای میزبان تغییرات زیادی را در زیرساخت‌ها موجب می‌شود و جام جهانی فیفا نیز از این امر مستثنی نیست. جام جهانی فوتبال که تابستان امسال در روسیه برگزار می‌شود، بازسازی و تغییرات اساسی در استادیوهای ورزشی را رقم زده است که این امر نیز سرمایه‌گذاری زیادی را در بر داشته است. پرواضح است که تصاویر دقیق ماهواره‌ای برای طراحان، نقشه‌برداران، مهندسان و معماران در هر مرحله ار پروژه جام جهانی اهمیت بسیار بالایی دارد و موجب بهبود تصمیم گیری، برنامه‌ریزی و ارزیابی تمامی مراحل ابتدایی تا نهایی می‌شود. تصاویر ماهواره‌ای امکان تجسم و ارزیابی ساخت و ساز و تسلط بر محیط اطراف پروژه را فراهم می کند و کنترل هزینه و کیفیت را راحت‌تر می‌کند. 
حال روند ساخت و مرمت ۱۲ استادیوم که در طول جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرند، با استفاده از تصاویر ماهواره سنجش از راه دور دیموس-۲ (Deimos-2) اسپانیا تحت نظارت قرار گرفته است که در زیر آورده شده است. قابل ذکر است این ماهواره اسپانیایی که با همکاری کره جنوبی ساخته شده است، در سال ۲۰۱۴ به فضا پرتاب شد و در حال حاضر در ارتفاع ۶۲۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد. این ماهواره که با هدف رصد زمین با وضوح تصویر بسیار بالا پرتاب شده است و می‌تواند تصاویری چندطیفی با وضوح ۷۵ سانتیمتر ارائه دهد، در حال حاضر تحت مالکیت شرکت اسپانیایی دیموس ایمجینگ (Deimos Imaging) قرار دارد. 

 

منبع: youtube

سنجش از دور | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.