1397/04/14

کوتاه و خواندنی، آیا درست است که فضانوردان هم باید امتحان بدهند؟

بله تقريبا هر كيهان نوردان سالی يك بار بايد اين امتحان ها را بدهند تا مشخص شود هنوز آمادگي لازم براي سفر به فضا را از دست نداده‌اند. امتحان‌ها هم به صورت نظری است و هم عملی. یعنی باید در مورد هدایت سفینه و ایستگاه فضایی ،انجام آزمایش‌های علمی در فضا، تجهیزات سفینه‌ها و غیره اطلاعات لازم را داشته باشد....
کوتاه و خواندنی، آیا درست است که فضانوردان هم باید امتحان بدهند؟

سیروس برزو: بله تقريبا هر كيهان نوردان سالی يك بار بايد اين امتحان ها را بدهند تا مشخص شود هنوز آمادگي لازم براي سفر به فضا را از دست نداده‌اند. امتحان‌ها هم به صورت نظری است و هم عملی. یعنی باید در مورد هدایت سفینه و ایستگاه فضایی ،انجام آزمایش‌های علمی در فضا، تجهیزات سفینه‌ها و غیره اطلاعات لازم را داشته باشد. بخش دوم امتحان عملی برای سنجیدن توانایی‌های عملی سفر به فضا است. این قسمت هم شامل دو بخش می‌شود. امتحان عملی هدایت سفینه و ایستگاه فضایی در شرایط عادی و اضطراری و آزمايش‌های پزشكی مثل دستگاه گريز از مركز و يا تاقك تغييرات جوي (باروكامرا).
در اتاقك باروكامرا، عواملي مثل فشار، درجه حرارت، نور، آلودگی‌های صوتی و غيره و در دستگاه گريز از مركز، ميزان فشار جی يا شتاب گرانشی توسط كارشناسان تغيير می‌كند. در همان شرايط ، فضانورد مورد پرسش و يا آزمايش قرار می‌گيرد تا مشخص شود خون به همه بدن می‌رسد و فضانورد می‌تواند ذهنش را كنترل كند، چشمش خوب می‌بيند، دستورات را خوب می‌فهمد و می‌تواند حواسش را جمع كرده و پاسخ درست دهد يا نه. اين آزمايش‌ها نشان می‌دهد كه كيهان نوردان از سلامت لازم برای سفر فضايی برخوردار هستند يا نه.

فضانوردی و سرنشین‌دار | آموزش |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

نایت اسکای (Night Sky)؛ رصد آسمان و لمس ستارگان

اپلیکیشن نایت اسکای (Night Sky) امکان رصد آسمان با گوشی را فراهم می‌کند و برنامه نجومی کاملی است. اگر به نجوم علاقه دارید یا صرفاً می‌خواهید نام شیء نورانی موجود در آسمان شب را بدانید، نایت اسکای قطعاً برایتان مفید خواهد بود. نایت اسکای برنامه‌ایی کامل برای آشنایی با صُوَر فلکی و اشیای موجود در آسمان است که طراحی کاربر پسند و کارکرد مناسبش حتی برای افرادی جذاب است که به نجوم علاقه ندارند. این اپلیکیشن فقط برای آی‌او‌اس (iOS) عرضه‌شده. قسمت اصلی این برنامه، بخش رصد یا همان صفحه‌ی اصلی‌اش است. این قسمت علاوه بر صورت‌های فلکی و سیاره‌ها، ماهواره‌ها وایستگاه فضایی بین‌المللی را نشان می‌دهد. همچنین با انتخاب اشیای متحرک، مانند سیاره‌ها و ماهواره‌ها، جهت و مدار حرکتشان نمایش داده می‌شود. سایر امکانات این برنامه از قسمت منو ،دکمه‌ی بالا سمت چپ، در دسترس هستند. با انتخاب گزینه‌ی نایت اسکای فور یو (For You) در منو، اطلاعات کامل شرایط رصد را مشاهده می‌کنید. در بالای صفحه، نقشه‌ای از زمان طلوع و غروب صُوَر فلکی مختلف قرار دارد. در قسمت ویزیبل تونایت (Visible Tonight)، زمان طلوع و غروب خورشید و سیاره‌ها را می‌بینید و می‌توانید انتخاب کنید زمان طلوع آن‌ها به شما یادآوری شود. سپس، اطلاعات ایستگاه فضایی بین‌المللی و زمان درخشش ماهواره‌یا یریدیوم (Iridium) را می‌بینید. در بخش پلنتریوم ویزیتز (Planetarium Visits)، محل آسمان‌نماهای نزدیک و اطلاعات آن‌ها نمایش داده‌شده است. در نایت اسکای نیوز (News)، اخبار نجومی، در قسمت ورلد ترولر (World Traveller)، می‌توانید محل مدنظرتان را روی نقشه انتخاب کنید و آسمان را از دید آنجا ببینید. درمجموع، این برنامه حتی در نسخه‌ی مجانی، برنامه‌ای عالی و کامل برای رصد آسمان است و در اپ استور نیز با بیش از ۹۴۰۰۰رأی، امتیاز بسیار خوب۴.۷ را دریافت کرده است.