1397/04/02

هکرهای چینی به کامپیوترهای کنترل کننده ماهواره ها در آمریکا و آسیا حمله کردند

در جریان یک هک پیچیده که از چین سرچشمه گرفته، به اپراتورهای ماهواره، پیمانکاران دفاعی و کمپانی های مخابراتی در ایالات متحده و جنوب شرق آسیا حمله شده است. این موضوع را شرکت امنیتی سیمنتک اعلام کرده. این شرکت در گزارش خود اشاره کرده که به نظر می‌رسد این تلاش در راستای اهدافی جاسوسی ملی، از جمله استراق...
هکرهای چینی به کامپیوترهای کنترل کننده ماهواره ها در آمریکا و آسیا حمله کردند

در جریان یک هک پیچیده که از چین سرچشمه گرفته، به اپراتورهای ماهواره، پیمانکاران دفاعی و کمپانی‌های مخابراتی در ایالات متحده و جنوب شرق آسیا حمله شده است.
این موضوع را شرکت امنیتی سیمنتک اعلام کرده. این شرکت در گزارش خود اشاره کرده که به نظر می‌رسد این تلاش در راستای اهدافی جاسوسی ملی، از جمله استراق سمع در حوزه نظامی و نیز ارتباطات غیر نظامیان باشد.این گونه شنودها بسیار نادر بوده البته بی سابقه نیستند. همچنین محققان نمی‌توانند بگویند که چه داده‌هایی مورد دسترس قرار گرفته باشند.
موضوع دیگر در این بین آلوده کردن کامپیوترهایی بوده که امکان کنترل ماهواره‌ها را فراهم می‌کردند. به عبارتی هکرهای گروهی که توسط سیمنتک «Thrip» نامیده می‌شوند، می‌توانستند موقعیت ماهواره در حال چرخش در مدار  را تغییر دهند و ترافیک داده‌های رد و بدل شده را مختل کنند.
به گفته ویکرام تاکور، مدیر فنی سیمنتک، اختلال در ماهواره‌ها می‌تواند به همان شدتی که برای تأسیسات نظامی اختلالی عظیم محسوب می‌شود، برای غیر نظامیان نیز اختلالی بزرگ به حساب آید. ارتباطات ماهواره‌ای در کنار نقشه و مکان‌یابی، برای گوشی‌های موبایل و اتصالات اینترنتی نیز حیاتی هستند.
اکنون سیمنتک اطلاعات فنی به دست آمده درباره این هک را با FBI و آژانس‌های دفاعی در آسیا و سایر کمپانی‌های امنیتی در میان گذاشته. به گفته تاکور، سیمنتک از ماه ژانویه سال جاری میلادی (دی تا بهمن سال 96) سوء استفاده از ابزارهای نرم افزار معمول در سایت‌های مشتری را شناسایی کرده بود.

منبع: دیجیاتو

مخابرات ماهواره‌ای | جنگ‌های فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب‌ ماهواره‌برهای ایران

در حالی که تقریبا یک هفته از انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد پرتاب ماهواره دوستی توسط رسانه‌های خارجی و داخلی می‌گذرد و هیچ‌یک از مقامات مربوطه زحمت تایید و یا تکذیب را به خود نداده‌اند؛ روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، در مصاحبه با شبکه NBC شکست در پرتاب این ماهواره را تایید نمود. وی علاوه بر این یک فرضیه مهم را نیز مطرح کرد: احتمال خرابکاری آمریکا در ایجاد اختلال در این پرتاب. ظریف با اشاره به مقاله‌ای که اخیرا در نیویورک تایمز منتشر شده گفت بررسی دلایل شکست بلافاصله بعد از پرتاب آغاز شده اما اکنون و پس از انتشار مقاله مذکور بررسی‌ها به صورت جزئی‌تر و با شدت بیشتری صورت خواهند گرفت. وی با بیان اینکه هنوز نمی‌توان با اطمینان از این موضوع صحبت کرد، آن را کاملا امکان‌پذیر دانست.