1397/04/02

هکرهای چینی به کامپیوترهای کنترل کننده ماهواره ها در آمریکا و آسیا حمله کردند

در جریان یک هک پیچیده که از چین سرچشمه گرفته، به اپراتورهای ماهواره، پیمانکاران دفاعی و کمپانی های مخابراتی در ایالات متحده و جنوب شرق آسیا حمله شده است. این موضوع را شرکت امنیتی سیمنتک اعلام کرده. این شرکت در گزارش خود اشاره کرده که به نظر می‌رسد این تلاش در راستای اهدافی جاسوسی ملی، از جمله استراق...
هکرهای چینی به کامپیوترهای کنترل کننده ماهواره ها در آمریکا و آسیا حمله کردند

در جریان یک هک پیچیده که از چین سرچشمه گرفته، به اپراتورهای ماهواره، پیمانکاران دفاعی و کمپانی‌های مخابراتی در ایالات متحده و جنوب شرق آسیا حمله شده است.
این موضوع را شرکت امنیتی سیمنتک اعلام کرده. این شرکت در گزارش خود اشاره کرده که به نظر می‌رسد این تلاش در راستای اهدافی جاسوسی ملی، از جمله استراق سمع در حوزه نظامی و نیز ارتباطات غیر نظامیان باشد.این گونه شنودها بسیار نادر بوده البته بی سابقه نیستند. همچنین محققان نمی‌توانند بگویند که چه داده‌هایی مورد دسترس قرار گرفته باشند.
موضوع دیگر در این بین آلوده کردن کامپیوترهایی بوده که امکان کنترل ماهواره‌ها را فراهم می‌کردند. به عبارتی هکرهای گروهی که توسط سیمنتک «Thrip» نامیده می‌شوند، می‌توانستند موقعیت ماهواره در حال چرخش در مدار  را تغییر دهند و ترافیک داده‌های رد و بدل شده را مختل کنند.
به گفته ویکرام تاکور، مدیر فنی سیمنتک، اختلال در ماهواره‌ها می‌تواند به همان شدتی که برای تأسیسات نظامی اختلالی عظیم محسوب می‌شود، برای غیر نظامیان نیز اختلالی بزرگ به حساب آید. ارتباطات ماهواره‌ای در کنار نقشه و مکان‌یابی، برای گوشی‌های موبایل و اتصالات اینترنتی نیز حیاتی هستند.
اکنون سیمنتک اطلاعات فنی به دست آمده درباره این هک را با FBI و آژانس‌های دفاعی در آسیا و سایر کمپانی‌های امنیتی در میان گذاشته. به گفته تاکور، سیمنتک از ماه ژانویه سال جاری میلادی (دی تا بهمن سال 96) سوء استفاده از ابزارهای نرم افزار معمول در سایت‌های مشتری را شناسایی کرده بود.

منبع: دیجیاتو

مخابرات ماهواره‌ای | جنگ‌های فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

افزایش توان هند در ارسال محموله به فضا

ماهواره مخابراتی هندی جی ست-29 (GSAT-29) هفته گذشته از پایگاه فضایی ساتیش دهاوان (Satish Dhawan Space Centre) توسط ماهواره‌بر سنگین ​GSLV Mk III به فضا پرتاب شد. این ماهواره پس از ماهواره جی ست-17، دومین ماهواره سنگین هند محسوب شده و همچنین سنگین‌ترین ماهواره هندی است که از خاک این کشور به فضا پرتاب شده است. هند پیش از این توانایی پرتاب ماهواره‌های سنگین را به فضا نداشت و برای ارسال این قبیل ماهواره‌ها به فرانسه متکی بود. ماهواره مخابراتی جی ست-29 به تعدادی ترانسپاندر باندهای Ka و Ku مجهز شده است. این ماهواره 3423 کیلوگرمی قرار است پهنای باند اینترنتی را به مناطق دورافتاده ارائه دهد. پرتاب چهارشنبه 23 آبان، پنجمین پرتاب فضایی هند در سال 2018 می‌باشد و به احتمال زیاد این تعداد در عدد 5 متوقف نخواهد شد.