1397/03/29

درباره دستور ترامپ برای تاسیس ارتش فضایی

بر اساس خبر های منتشر شده در منایع غربی دونالد ترامپ به پنتاگون دستور داده است یک «نیروی فضایی» به عنوان شاخه ششم ارتش تاسیس کنند. در حال حاضر ارتش آمریکا از پنج شاخه نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، تفنگ‌داران دریایی و نگهبانان ساحلی تشکیل می‌شود. البته ایجاد چنین شاخه ای در ارتش حرف تازه ای...
درباره دستور ترامپ برای تاسیس ارتش فضایی

سیروس برزو: بر اساس خبرهای منتشر شده در منایع غربی دونالد ترامپ به پنتاگون دستور داده است یک «نیروی فضایی» به عنوان شاخه ششم ارتش تاسیس کنند. در حال حاضر ارتش آمریکا از پنج شاخه نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، تفنگ‌داران دریایی و نگهبانان ساحلی تشکیل می‌شود.  البته ایجاد چنین شاخه‌ای در ارتش حرف تازه‌ای نیست پیش از او دونالد رامسفلد، وزیر دفاع آمریکا، در سال ۲۰۰۰ از چنین ارتشی حرف زده بود.
او ایجاد ارتش فضایی  را لازمه امنیت ملی و اشتغال‌زایی عنوان کرده و گفته است که صرف حضور آمریکا در فضا کافی نیست و این کشور باید در فضا غلبه داشته باشد و این غلبه نه فقط در مدار زمین بلکه حضور آمریکایی‌ها در ماه و مریخ هم باشد. رئیس‌جمهور آمریکا که پیش از جلسه‌ای با شورای ملی فضایی صحبت می‌کرد، گفت: «این بار، بیش از کاشتن پرچممان و باقی‌گذاشتن رد پایمان عمل خواهیم کرد. ما یک حضور درازمدت ایجاد می‌کنیم، اقتصادمان را توسعه می‌دهیم، و بنیان یک ماموریت آتی به مریخ را می‌سازیم.»
ترامپ که در جلسه با شورای ملی فضایی آمریکا این حکم را امضا کرد به وزارت دفاع آمریکا و پنتاگون دستور داد «فورا روند لازم را برای تاسیس یک نیروی فضایی به عنوان شاخه ششم نیروهای نظامی آغاز کند و اعلام کرد از این پس این دستورالعمل  سیاست ملی آمریکا در حوزه فضایی است.»
وی پیشتازی چین و روسیه در فعالیت های فضایی را غیرقابل‌قبول خواند و گفت که از سازمان‌های فدرال آمریکا می‌خواهد «چارچوب مبتکرانه و انقلابی برای مدیریت رفت‌وآمدهای فضایی اعمال کنند».
این که نیروی فضایی جدید چه شکلی خواهد داشت و چه خواهد کرد، هنوز حاضر روشن نیست و مهمتر آن که اجرایی شدن چنین طرحی نیاز به تصویب کنگره آمریکا دارد.
ترامپ که تاکنون در سخنرانی های مختلف از توسعه اقتصاد آمریکا در شاخه های مختلف صحبت کرده در مورد صنایع فضایی هم گفت که دولت او از صنایع فضایی تجاری که هنوز نوظهور است حمایت می‌کند و علاقمند است اجازه دهد از خاک آمریکا موشک‌هایشان را به فضا بفرستند.
درباره این اظهار نظر ترامپ ذکر چند نکته لازم است. نخست آن که گرچه تاکنون آمریکا رسما شاخه‌ای به عنوان ارتش فضایی نداشته اما بخش مهمی از فعالیت‌های فضایی این کشور را نظامی‌ها اداره می کرده‌اند و با هدفهای نظامی بوده است. 
نکته بعدی این است که روس‌ها علیرغم پنهانکاری‌های قدیمی در دوران شوروی, بعد از فروپاشی رسما شاخه‌ای از ارتش روسیه را تحت عنوان ارتش فضایی تاسیس کردند.
نکته سوم که باید توجه داشت اهداف نظامی هر دو قدرت فضایی از همان نخستین سال‌های آغاز عصر فضا همواره وجود داشته است و اصولا فعالیت های فضایی هر دو کشور شوروی و آمریکا از دهه 1950 با هدف پیشیگیری از حریف در صحنه نظامی و بهره برداری از امکانات فضا برای استفاده در زمینه های جاسوسی و کسب اطلاعات از فعالیت‌های کشور‌های دیگر بوده است.

جنگ‌های فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین اتصال دو سفینه سرنشین‌دار چه وقت انجام شد؟

روز ۱۴ژانویه ۱۹۶۹سفینه سایوز-۴ (Soyuz) با یک سرنشین به نام ولادیمیر شاتالف به فضا پرتاب شد. یک روز بعد باریس والینف ، الکسی یلیسیف و یوگنی خرونف با سایوز-۵ راهی مدار زمین شدند. این سفینه بعد از رسیدن به مدار تعیین شده، به ردیابی سایوز-۴ پرداخت و ان را در فضا پیدا کرد. پس از آن دو ناو در حالی که هرکدام با سرعتی در حدود ۳۰هزار کیلومتر در ساعت حرکت می کردند، کم کم به هم نزدیک شدند و سرانجام عمل اتصال صورت گرفت. پس از الحاق دو سفینه ، یلیسیف و خرونف در حالی که لباس مخصوصی به تن داشتند از سایوز-۵ بیرون آمده، با یک راهپیمایی خود را به سایوز-۴ رساندند و به درون آن راه یافتند. آن گاه دو سفینه از هم جدا شدند. به این ترتیب سایوز-۴ با سه سرنشین و سایوز-۵ با یک سرنشین به زمین بازگشتند. این نخستین اتصال دو سفینه سرنشین‌دار همچنین نخستین جابه جایی سرنشین در یک سفر فضایی بود.