1397/04/21

کوتاه و خواندنی از فضا؛ ایستگاه‌های فضایی چگونه ساخته شده‌اند؟

آنچه مسلم است زندگی ده‌ها وشاید صدها نفر در مدار زمین جهت تحقیقات و تولیدات فضای در سفینه‌های چند متری میسر نخواهد بود و به سفینه‌های بزرگ ابعاد نیاز است. این گونه سفینه‌ها باید به صورت قطعات جداگانه به فضا پرتاب شوند زیرا هیچ ماهواره‌بری نمی‌تواند چنین ناوهای عظیمی را به مدار ببرد. پس از استقرار...
کوتاه و خواندنی از فضا؛ ایستگاه‌های فضایی چگونه ساخته شده‌اند؟

سیروس برزو: آنچه مسلم است زندگی ده‌ها وشاید صدها نفر در مدار زمین جهت تحقیقات و تولیدات فضایی در سفینه‌های  چند متری میسر نخواهد بود و به سفینه‌های  بزرگ ابعاد نیاز است. این گونه سفینه‌ها باید به صورت قطعات جداگانه به فضا پرتاب شوند زیرا هیچ ماهواره‌بری نمی‌تواند چنین ناوهای عظیمی را به مدار ببرد. پس از استقرار این سفینه‌ها در مدار آن‌ها به صورت خودکار یا با هدایت زمین به هم نزدیک و متصل می‌شوند. اتصال چند قطعه به یکدیگر مجتمع بزرگی را به وجود می‌آورد که می‌تواند گروهی از کیهان‌نوردان را در خود جای دهد.
این تجربه طی سالیان گذشته و بعد از پرتاب ایستگاه‌های فضایی سالیوت (Salyut) و میر (Mir) و بالاخره ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) بار ها و بارها انجام شد و اینک ایستگاه فضایی بین المللی با مساحتی در حد یک زمین فوتبال, آخرین و بالاترین فناوری در این زمینه بشمار می‌رود.

فضانوردی و سرنشین‌دار | آموزش |

نظر شما
اخبار مرتبط

کوتاه و خواندنی: لباس مخصوص فضا نوردی چه ويژگی هايی دارد ؟

1397/03/25
لباس‌های فضايی به سه دسته تقسيم می‌شوند: لباس‌هايی كه كيهان نوردان در داخل ناو می‌پوشند ، لباس‌هايی كه ضمن خروج از ناو و راهپيمايی‌های فضايی مورد استفاده قرار می‌گيرد و سوم لباس‌هايی كه...

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین اتصال دو سفینه سرنشین‌دار چه وقت انجام شد؟

روز ۱۴ژانویه ۱۹۶۹سفینه سایوز-۴ (Soyuz) با یک سرنشین به نام ولادیمیر شاتالف به فضا پرتاب شد. یک روز بعد باریس والینف ، الکسی یلیسیف و یوگنی خرونف با سایوز-۵ راهی مدار زمین شدند. این سفینه بعد از رسیدن به مدار تعیین شده، به ردیابی سایوز-۴ پرداخت و ان را در فضا پیدا کرد. پس از آن دو ناو در حالی که هرکدام با سرعتی در حدود ۳۰هزار کیلومتر در ساعت حرکت می کردند، کم کم به هم نزدیک شدند و سرانجام عمل اتصال صورت گرفت. پس از الحاق دو سفینه ، یلیسیف و خرونف در حالی که لباس مخصوصی به تن داشتند از سایوز-۵ بیرون آمده، با یک راهپیمایی خود را به سایوز-۴ رساندند و به درون آن راه یافتند. آن گاه دو سفینه از هم جدا شدند. به این ترتیب سایوز-۴ با سه سرنشین و سایوز-۵ با یک سرنشین به زمین بازگشتند. این نخستین اتصال دو سفینه سرنشین‌دار همچنین نخستین جابه جایی سرنشین در یک سفر فضایی بود.