1397/04/21

کوتاه و خواندنی از فضا؛ ایستگاه‌های فضایی چگونه ساخته شده‌اند؟

آنچه مسلم است زندگی ده‌ها وشاید صدها نفر در مدار زمین جهت تحقیقات و تولیدات فضای در سفینه‌های چند متری میسر نخواهد بود و به سفینه‌های بزرگ ابعاد نیاز است. این گونه سفینه‌ها باید به صورت قطعات جداگانه به فضا پرتاب شوند زیرا هیچ ماهواره‌بری نمی‌تواند چنین ناوهای عظیمی را به مدار ببرد. پس از استقرار...
کوتاه و خواندنی از فضا؛ ایستگاه‌های فضایی چگونه ساخته شده‌اند؟

سیروس برزو: آنچه مسلم است زندگی ده‌ها وشاید صدها نفر در مدار زمین جهت تحقیقات و تولیدات فضایی در سفینه‌های  چند متری میسر نخواهد بود و به سفینه‌های  بزرگ ابعاد نیاز است. این گونه سفینه‌ها باید به صورت قطعات جداگانه به فضا پرتاب شوند زیرا هیچ ماهواره‌بری نمی‌تواند چنین ناوهای عظیمی را به مدار ببرد. پس از استقرار این سفینه‌ها در مدار آن‌ها به صورت خودکار یا با هدایت زمین به هم نزدیک و متصل می‌شوند. اتصال چند قطعه به یکدیگر مجتمع بزرگی را به وجود می‌آورد که می‌تواند گروهی از کیهان‌نوردان را در خود جای دهد.
این تجربه طی سالیان گذشته و بعد از پرتاب ایستگاه‌های فضایی سالیوت (Salyut) و میر (Mir) و بالاخره ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) بار ها و بارها انجام شد و اینک ایستگاه فضایی بین المللی با مساحتی در حد یک زمین فوتبال, آخرین و بالاترین فناوری در این زمینه بشمار می‌رود.

فضانوردی و سرنشین‌دار | آموزش |

نظر شما
اخبار مرتبط

کوتاه و خواندنی: لباس مخصوص فضا نوردی چه ويژگی هايی دارد ؟

1397/03/25
لباس‌های فضايی به سه دسته تقسيم می‌شوند: لباس‌هايی كه كيهان نوردان در داخل ناو می‌پوشند ، لباس‌هايی كه ضمن خروج از ناو و راهپيمايی‌های فضايی مورد استفاده قرار می‌گيرد و سوم لباس‌هايی كه...

پربازدیدکننده ترین خبر

ناسا بر سر دو راهی چه کنم؟!!!

براساس برنامه اعلام شده از سوی سازمان فضایی آمریکا (NASA) پرواز سه فضاپیمای جدید آمریکا که هر سه, متعلق به بخش خصوصی است از اواخر امسال وارد عمل خواهند شد این در حالی است که پرواز کیهانوردان آمریکایی با زمین‌گیر شدن شاتل در ۲۰۱۱ به‌طور کامل با ناوهای روسی سایوز انجام می‌شود و مقاطعه‌کاران ناسا که حتی قبل از بازنشسته شدن شاتل، فعالیت برای ساخت ناو سرنشیندار جدیدی را آغاز کرده بودند متعهد شدند ظرف سه تا چهار سال ناو سرنشیندار جدید را در اختیار ناسا بگذارند.