1397/04/21

کوتاه و خواندنی از فضا؛ ایستگاه‌های فضایی چگونه ساخته شده‌اند؟

آنچه مسلم است زندگی ده‌ها وشاید صدها نفر در مدار زمین جهت تحقیقات و تولیدات فضای در سفینه‌های چند متری میسر نخواهد بود و به سفینه‌های بزرگ ابعاد نیاز است. این گونه سفینه‌ها باید به صورت قطعات جداگانه به فضا پرتاب شوند زیرا هیچ ماهواره‌بری نمی‌تواند چنین ناوهای عظیمی را به مدار ببرد. پس از استقرار...
کوتاه و خواندنی از فضا؛ ایستگاه‌های فضایی چگونه ساخته شده‌اند؟

سیروس برزو: آنچه مسلم است زندگی ده‌ها وشاید صدها نفر در مدار زمین جهت تحقیقات و تولیدات فضایی در سفینه‌های  چند متری میسر نخواهد بود و به سفینه‌های  بزرگ ابعاد نیاز است. این گونه سفینه‌ها باید به صورت قطعات جداگانه به فضا پرتاب شوند زیرا هیچ ماهواره‌بری نمی‌تواند چنین ناوهای عظیمی را به مدار ببرد. پس از استقرار این سفینه‌ها در مدار آن‌ها به صورت خودکار یا با هدایت زمین به هم نزدیک و متصل می‌شوند. اتصال چند قطعه به یکدیگر مجتمع بزرگی را به وجود می‌آورد که می‌تواند گروهی از کیهان‌نوردان را در خود جای دهد.
این تجربه طی سالیان گذشته و بعد از پرتاب ایستگاه‌های فضایی سالیوت (Salyut) و میر (Mir) و بالاخره ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) بار ها و بارها انجام شد و اینک ایستگاه فضایی بین المللی با مساحتی در حد یک زمین فوتبال, آخرین و بالاترین فناوری در این زمینه بشمار می‌رود.

فضانوردی و سرنشین‌دار | آموزش |

نظر شما
اخبار مرتبط

کوتاه و خواندنی: لباس مخصوص فضا نوردی چه ويژگی هايی دارد ؟

1397/03/25
لباس‌های فضايی به سه دسته تقسيم می‌شوند: لباس‌هايی كه كيهان نوردان در داخل ناو می‌پوشند ، لباس‌هايی كه ضمن خروج از ناو و راهپيمايی‌های فضايی مورد استفاده قرار می‌گيرد و سوم لباس‌هايی كه...

پربازدیدکننده ترین خبر

ساخت ماهواره ۱۵۰ میلیون دلاری رصد زمین در روسیه تا سال ۲۰۲۵

روسیه تا اواخر سال ۲۰۲۵، ماهواره سنجش از دور را که ۱۵۰ میلیون دلار هزینه دارد، تکمیل خواهد کرد. روسیه تا اواخر سال ۲۰۲۵، کار ساخت یک ماهواره جدید سنجش‌ازدور زمین را به پایان می‌رساند. این ماهواره بر اساس فضاپیمای کندور FKA که هم‌اکنون موجود است، ساخته می شود. بر اساس اطلاعاتی که به‌تازگی در وب سایت تدارکات دولتی روسیه منتشر شده است، انجمن تحقیق و تولید ماشین سازی روسیه (Russia’s Research and Production Association of Machine-Building) مستقر در شهرک ریوتوف مسکو، یک ماهواره جدید سنجش‌ازدور زمین را تا اواخر سال 2025 می سازد. این ماهواره سنجش‌ازدور بر مبنای فضاپیمای موجود کوندور- FKA ساخته می‌شود.