1397/04/21

کوتاه و خواندنی از فضا؛ ایستگاه‌های فضایی چگونه ساخته شده‌اند؟

آنچه مسلم است زندگی ده‌ها وشاید صدها نفر در مدار زمین جهت تحقیقات و تولیدات فضای در سفینه‌های چند متری میسر نخواهد بود و به سفینه‌های بزرگ ابعاد نیاز است. این گونه سفینه‌ها باید به صورت قطعات جداگانه به فضا پرتاب شوند زیرا هیچ ماهواره‌بری نمی‌تواند چنین ناوهای عظیمی را به مدار ببرد. پس از استقرار...
کوتاه و خواندنی از فضا؛ ایستگاه‌های فضایی چگونه ساخته شده‌اند؟

سیروس برزو: آنچه مسلم است زندگی ده‌ها وشاید صدها نفر در مدار زمین جهت تحقیقات و تولیدات فضایی در سفینه‌های  چند متری میسر نخواهد بود و به سفینه‌های  بزرگ ابعاد نیاز است. این گونه سفینه‌ها باید به صورت قطعات جداگانه به فضا پرتاب شوند زیرا هیچ ماهواره‌بری نمی‌تواند چنین ناوهای عظیمی را به مدار ببرد. پس از استقرار این سفینه‌ها در مدار آن‌ها به صورت خودکار یا با هدایت زمین به هم نزدیک و متصل می‌شوند. اتصال چند قطعه به یکدیگر مجتمع بزرگی را به وجود می‌آورد که می‌تواند گروهی از کیهان‌نوردان را در خود جای دهد.
این تجربه طی سالیان گذشته و بعد از پرتاب ایستگاه‌های فضایی سالیوت (Salyut) و میر (Mir) و بالاخره ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) بار ها و بارها انجام شد و اینک ایستگاه فضایی بین المللی با مساحتی در حد یک زمین فوتبال, آخرین و بالاترین فناوری در این زمینه بشمار می‌رود.

فضانوردی و سرنشین‌دار | آموزش |

نظر شما
اخبار مرتبط

کوتاه و خواندنی: لباس مخصوص فضا نوردی چه ويژگی هايی دارد ؟

1397/03/25
لباس‌های فضايی به سه دسته تقسيم می‌شوند: لباس‌هايی كه كيهان نوردان در داخل ناو می‌پوشند ، لباس‌هايی كه ضمن خروج از ناو و راهپيمايی‌های فضايی مورد استفاده قرار می‌گيرد و سوم لباس‌هايی كه...

پربازدیدکننده ترین خبر

نایت اسکای (Night Sky)؛ رصد آسمان و لمس ستارگان

اپلیکیشن نایت اسکای (Night Sky) امکان رصد آسمان با گوشی را فراهم می‌کند و برنامه نجومی کاملی است. اگر به نجوم علاقه دارید یا صرفاً می‌خواهید نام شیء نورانی موجود در آسمان شب را بدانید، نایت اسکای قطعاً برایتان مفید خواهد بود. نایت اسکای برنامه‌ایی کامل برای آشنایی با صُوَر فلکی و اشیای موجود در آسمان است که طراحی کاربر پسند و کارکرد مناسبش حتی برای افرادی جذاب است که به نجوم علاقه ندارند. این اپلیکیشن فقط برای آی‌او‌اس (iOS) عرضه‌شده. قسمت اصلی این برنامه، بخش رصد یا همان صفحه‌ی اصلی‌اش است. این قسمت علاوه بر صورت‌های فلکی و سیاره‌ها، ماهواره‌ها وایستگاه فضایی بین‌المللی را نشان می‌دهد. همچنین با انتخاب اشیای متحرک، مانند سیاره‌ها و ماهواره‌ها، جهت و مدار حرکتشان نمایش داده می‌شود. سایر امکانات این برنامه از قسمت منو ،دکمه‌ی بالا سمت چپ، در دسترس هستند. با انتخاب گزینه‌ی نایت اسکای فور یو (For You) در منو، اطلاعات کامل شرایط رصد را مشاهده می‌کنید. در بالای صفحه، نقشه‌ای از زمان طلوع و غروب صُوَر فلکی مختلف قرار دارد. در قسمت ویزیبل تونایت (Visible Tonight)، زمان طلوع و غروب خورشید و سیاره‌ها را می‌بینید و می‌توانید انتخاب کنید زمان طلوع آن‌ها به شما یادآوری شود. سپس، اطلاعات ایستگاه فضایی بین‌المللی و زمان درخشش ماهواره‌یا یریدیوم (Iridium) را می‌بینید. در بخش پلنتریوم ویزیتز (Planetarium Visits)، محل آسمان‌نماهای نزدیک و اطلاعات آن‌ها نمایش داده‌شده است. در نایت اسکای نیوز (News)، اخبار نجومی، در قسمت ورلد ترولر (World Traveller)، می‌توانید محل مدنظرتان را روی نقشه انتخاب کنید و آسمان را از دید آنجا ببینید. درمجموع، این برنامه حتی در نسخه‌ی مجانی، برنامه‌ای عالی و کامل برای رصد آسمان است و در اپ استور نیز با بیش از ۹۴۰۰۰رأی، امتیاز بسیار خوب۴.۷ را دریافت کرده است.