1397/03/21

تصمیم ناسا برای تمدید زمان کاوش فضاپیمای جونو

ناسا تصمیم گرفت تا فضاپیمای جونو (Juno)، سه سال دیگر نیز به دور سیاره مشتری بچرخد. این تصمیم در روز ۷ ژوئن گرفته شد. آنها پس از بررسی این فضاپیما دریافتند که فضاپیمای جونو هنوز هم قادر به جمع‌آوری داده‌های علمی است. گروهی از محققان اعلام کردند که "جونو" در مسیر دستیابی به اهداف خود قرار دارد و هیچ نقص...
 تصمیم ناسا برای تمدید زمان کاوش فضاپیمای جونو

ناسا تصمیم گرفت تا فضاپیمای جونو (Juno)، سه سال دیگر نیز به دور سیاره مشتری بچرخد. این تصمیم در روز ۷ ژوئن گرفته شد. آنها پس از بررسی این فضاپیما دریافتند که فضاپیمای جونو هنوز هم قادر به جمع‌آوری داده‌های علمی است.
گروهی از محققان اعلام کردند که "جونو" در مسیر دستیابی به اهداف خود قرار دارد و هیچ نقص فنی ندارد. بودجه فضاپیمای جونو تا سال مالی ۲۰۲۲ تامین و پرداخت شده است، اما انتظار می‌رود عملیات اصلی جونو در ژوئیه سال ۲۰۲۱ پایان یابد اما تجزیه و تحلیل داده‌ها و سایر فعالیت‌ها ممکن است تا سال ۲۰۲۲ ادامه یابد.
توماس زورباچن (Thomas Zurbuchen)، اخترفیزیکدان آمریکایی و مدیر ارشد دفتر مأموریت علوم ناسا در واشنگتن، گفت: «با این بودجه، نه تنها تیم جونو می‌تواند به سوالات سخت درباره سیاره مشتری که تاکنون بی پاسخ بوده، پاسخ دهد بلکه به دانشمندان کمک می‌کند تا اطلاعات جدیدی درباره سیاره‌های دور نیز کشف کنند.»
فضاپیمای جونو از زمان ورودش به سیاره مشتری در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۶، تصاویر متعددی از طوفان‌های عظیم سیاره‌ای و لایه‌های ضخیم ابر ثبت کرده است.
برنامه ریزی شده بود که فضاپیمای جونو هر ۱۴ روز یک بار به دور سیاره مشتری بچرخد، اما با توجه به حضور دریچه‌های چسبنده در سیستم لوله کشی این فضاپیما، ناسا چرخش آن را هر ۵۳.۳ روز یک بار تنظیم کرد.
برای محافظت از جونو در مقابل خسارت ناشی از میدان تابش سیاره مشتری، این فضاپیما به طور منظم هر ساعت از ابرهای این سیاره در فاصله ۱۳۰ هزار مایلی(حدود ۲۰۹ هزار کیلومتر) در یک مانور به نام "perijove" تصاویری را ثبت می‌کند.
جونو اطلاعات ارزشمندی را از زمان قرار گرفتن در مدار مشتری در اخیار دانشمندان قرار داده است. برای مثال دانشمندان دریافتند که باد جوی سیاره مشتری در مقایسه با فعالیت‌های جوی روی زمین، مدت زمان طولانی‌تری دوام دارند و  چرخندهای عظیم که در قطب شمال و جنوب سیاره غول پیکر مشتری شناسایی شده اند، بر خلاف وقایع جوی که تاکنون در منظومه شمسی کشف شده اند، متفاوت هستند. چرخند به عنوان یک اصطلاح در سیستم هواشناسی به کار می‌رود که بررسی مستقیم جهت حرکتی یک توده هوا است.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

موفقیت آپولو-۸ و عکس‌العمل مردم ایران

آپولو-۸ برای نخستین بار در تاریخ کیهان‌نوردی توانست انسان را به مدار ماه برده، به بشر توانایی دیدار نزدیک از این همسایه زمین را بدهد. این ناو پس از رسیدن به ماه، طی ۲۰ ساعت ۱۰ بار آن را از فاصله چند کیلومتری دور زدند. یکی از اصلی‌ترین مأموریت‌های آپولو-۸ عکس‌برداری دقیق از سطح ماه برای انتخاب محل فرود نخستین انسان بود. این مأموریت را دوربینی ۱۶ میلی‌متری باید انجام می‌داد و ضمن چرخش آپولو در مدار ماه، به مدت یک ساعت و ده دقیقه کار خود را انجام داد. پرواز آپولو-۸ در ۲۷ دسامبر به پایان رسید و سفینه در ۲۶۰۰ متری نقطه پیش‌بینی‌شده در ۴۸۰۰ متری ناو هواپیمابر یورک تاون، آپولو-۸ بر آب نشست. فضانوردان آپولو-۸ چندین موفقیت تازه کسب کردند که همگی آن‌ها در اعداد رکودهای فضائی است: اولین پرواز انسان به پیرامون ماه، اولین گردش انسان در مدار ماه که روز ۲۴ دسامبر ۱۹۶۸ ده بار در ۱۱۱ کیلومتری از سطح ماه انجام شد، اولین انسان هائی که سطح پنهان ماه را دیده و برای اولین بار ماه را از نزدیک‌ترین فاصله دور زدند، اولین مردانی که از حوزه جاذبه زمین خارج‌شده و اولین مردانی که به حوزه جاذبه ماه کشیده شدند، بالاترین سرعتی که تاکنون آدمی هنگام ورود مجدد به جو زمین کسب کرده یعنی سرعت ۳۹.۲۴۸ کیلومتر در ساعت، اولین مخابره رادیوئی انسان از فضای بین سیارات، که جمعاً ۶ بار صورت گرفت، دورترین نقطه‌ای که آدمی آن زمان سفر کرده یعنی مدار ماه که در حدود ۳۷۰ هزار کیلومتر از زمین فاصله دارد. اما نکته جالب عکس‌العمل مردم ایران در مورد این مأموریت فضایی بود. به دلیل کار رسانه‌ای قوی در دوران پرواز آپولو-۸ در ایران، بازار گفتگو و توجه به این پرواز بسیار گرم بود. جالب‌ترین نکته در این بازار داغ، اهدای سه خودرو پیکان از طرف یک موسسه آموزش رانندگی به سه فضانورد آپولو-۸ است.