1397/03/20

توسعه ماهواره‌بر برگشت پذیر اسپانیا سرعت می‌گیرد

استارتاپ فضایی اسپانیایی به نام PLD Space اعلام کرده است که سرمایه این شرکت را به منظور توسعه ماهواره‌بر بازگشت پذیر خود افزایش داده است. با وجود اینکه سه شرکت اسپانیایی در حال توسعه پرتابگرهایی برای ماهواره‌های کوچک هستند، اسپانیا قصد دارد پایگاه پرتاب خود را تاسیس کند تا به عنوان قطب پرتاب اروپا محسوب...
توسعه ماهواره‌بر برگشت پذیر اسپانیا سرعت می‌گیرد

 استارتاپ فضایی اسپانیایی به نام PLD Space اعلام کرده است که سرمایه این شرکت را به منظور توسعه ماهواره‌بر بازگشت پذیر خود افزایش داده است. با وجود اینکه سه شرکت اسپانیایی در حال توسعه پرتابگرهایی برای ماهواره‌های کوچک هستند، اسپانیا قصد دارد پایگاه پرتاب خود را تاسیس کند تا به عنوان قطب پرتاب اروپا محسوب شود. از آنجائیکه هیچ یک از این سه شرکت تا کنون اولین ماهواره‌بر خود را پرتاب نکرده‌ اند، باعث شده است که این استارتاپ برای تاسیس پایگاه فضایی خود مصمم تر شود.
راول تورز (Raul Torres) مدیر PLD Space که قصد دارد تا سال ۲۰۱۹ ماهواره‌برهای قابل بازیابی اریون۱ (Arion 1) رابه فضا پرتاب کند، اعلام کرده است که دولت اسپانیا از این شرکت حمایت می‌کند. به گفته ی وی دولت اسپانیا در حال کار بر روی یک قانون فضایی و احتمالا ساخت یک فضاپیما است. اسپانیا به عنوان عضو آژانس فضایی اروپا و اتحادیه اروپا قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ فضاپیمای بومی خود را به سرانجام برساند.
مدیر این شرکت اظهار داشت: «ما به غیر از پایگاه پرتاب گویان فرانسه به یک پایگاه دیگر برای پرتاب و راه اندازی مدارهای قطبی که در دسترس باشد نیاز داریم و تا سال ۲۰۲۰حداقل یک پرتابگر ماهواره‌های کوچک آماده خواهیم کرد.»
وی همچنین اظهار داشت: «از آنجا که ۳۰۰ روز در سال آب و هوای اسپانیا آفتابی است، این کشور محل مناسبی برای پرتاب‌ها محسوب می‌شود و ما در حال حاضر در صددیم تا یکی از جزایر اسپانیا را برای این کار انتخاب کنیم.»
ماهواره‌بر بازگشت پذیر اریون۱ یک ماهوره‌بر زیرمداری با قابلیت حمل ۱۰۰  تا ۲۰۰ کیلوگرم می باشدکه این شرکت پس از توسعه آن در نظر دارد  اریون ۲ را که یک ماهواره‌بر مداری با قابلیت حمل ۱۵۰ کیلوگرم تا مدار Leo می‌باشد را تا سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب کند.
ماکسیم پوتیوکس (Maxime Puteaux)، تحلیلگر موسسه یوروکانسالت (Euroconsult)، اظهار داشته است که در سال ۲۰۱۷ تعداد ماهواره‌های کوچک پرتاب شده در مقایسه با ۵ سال گذشته بیشتر بوده است و شصت درصد آن‌ها از ایالات متحده بوده است.
این موسسه انتظار دارد که بازار پرتاب ماهواره‌های کوچک طی یک دهه آتی هفت برابر شود و ارزش این بازار به ۱۴۰۵ میلیون دلار خواهد رسید.منبع: Spacenews

ماهواره‌بر و پرتاب | اقتصاد فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

اپسیلون ژاپنی با هفت ماهواره به فضا پرتاب شد

ژاپن نخستین پرتاب خود را در سال 2019 با استفاده از موشک اپسیلون انجام داد. در این پرتاب هفت ماهواره را مدار قرار گرفت. اپسیلون از مرکز فضایی اوچینورا در ساعت 09:50:20 به وقت محلی (00:50 به وقت گرینویچ) به فضا پرتاب و طی یک زمان 9 دقیقه و17 ثانیه ای محموله را به مقصد رساند. ماهواره 200 کیلوگرمی ماهواره راپیس-1 (RAPIS-1)، مکعبی با ابعاد یک متر است که توسط شرکت آکسل اسپیس (Axelspace) با هدف آزمایش قطعات در مدار برای استفاده بالقوه در ماموریت های آینده طراحی و ساخته شده است. یکی دیگر از محموله های موشک اپسیلون در این پرتاب، سامانه ای به نام آسترو لیو-1 (Astro Live 1 (ALE-، یک ماهواره 68 کیلوگرمی طراحی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی آسترو لیو اکسپرینس(Astro Live Experiences) است که برای ایجاد شهاب سنگ مصنوعی استفاده می شود. این ماهواره گلوله های کوچک به قطر حدود یک سانتی متر را به جو شلیک می کند. محموله دیگر ، ماهواره 50 کیلوگرمی هودویوشی-2 (Hodoyoshi-2) است که به عنوان یک ابزار نجومی برای یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی به رهبری دانشگاه توکیو راهی مدار زمین شد. محموله دیگری که در این پرتاب در مدار قرار گرفت، میکرودراگون (MicroDragon) یک ماهواره 50 کیلوگرمی مرکز ملی ماهواره ویتنام است که برای مطالعه مناطق ساحلی ویتنام، جمع آوری داده ها جهت کمک به تعیین کیفیت آب، و نظارت بر تغییرات در خط ساحلی کشور است. از جمله سه ماهواره دیگری که با اپسیلون در مدار قرار گرفت، نخستین آنها تاسواره ای با نام اوریگامی ست (OrigamiSat) در اندازه 10 در 10 در 34 سانتی متر بود. این ماهواره ها توسط موسسه فناوری توکیو اداره می شود. اوریگامی ست هنگامی که در مدار قرار می گیرد، استقرار یک ساختار با لایه ای نازک را آزمایش می کند. این ماهواره همچنین دارای یک فرسنتده رادیو آماتور است.