1397/03/12

ملاقات با زهره زیر سایه مشتری

با وجود این‌که ماجرای رصد و زیرنظرگرفتن جابه‌جایی خورشید، ماه و پنج سیاره عطارد و زهره و مریخ و مشتری و زحل به درازای تاریخ بشر و حتی قبل از آن می‌رسد، بیشتر مردم از این‌که بشنوند مثلا امشب می‌توانند دو سیاره درخشان منظومه شمسی یعنی زهره و مشتری را با چشم غیرمسلح و بدون هیچ تلسکوپی در آسمان ببینند تعجب...
 ملاقات با زهره زیر سایه مشتری

با وجود این‌که ماجرای رصد و زیرنظرگرفتن جابه‌جایی خورشید، ماه و پنج سیاره عطارد و زهره و مریخ و مشتری و زحل به درازای تاریخ بشر و حتی قبل از آن می‌رسد، بیشتر مردم از این‌که بشنوند مثلا امشب می‌توانند دو سیاره درخشان منظومه شمسی یعنی زهره و مشتری را با چشم غیرمسلح و بدون هیچ تلسکوپی در آسمان ببینند تعجب می‌کنند.
تصویر ملاقات با زهره زیر سایه مشتری
مثال کاملا واقعی بود! همین امشب، بلافاصله پس از غروب خورشید می‌توانید سیاره زهره را در افق مغرب (همان سمتی که خورشید غروب می‌کند)، همچون ستاره درخشانی بر فراز افق ببینید. در واقع زهره آن‌قدر پر نور هست که با اطمینان به شما بگویم امشب وقتی رفتید پشت بام، پرنورترین جرم درخشانی که در مغرب آسمان دیدید سیاره زهره است و در درستی رصد خود شک نکنید.
سیاره زهره، تقریبا هم‌اندازه زمین است و وقتی امشب نگاهش می‌کنید حدود ۱۸۹ میلیون کیلومتر با شما فاصله دارد. علت درخشش زیبای زهره، بازتاب شدید نور خورشید از لایه‌های ضخیم ابرهای دی‌اکسید کرنی است که دورادور این سیاره را احاطه کرده است. زهره امشب در صورت فلکی جوزا قرار دارد و از این رو کمی بالاتر از آن احتمالا بتوانید دو ستاره نسبتا درخشان کاستور (سمت راست) و پلوکس (سمت چپ) را که از نظر روشنایی شبیه به هم بوده و با سیاره زهره شکل یک مثلث را می‌سازند تشخیص دهید. احتمالا طالع‌بینان تعابیر عجیب و غریبی برای این وضع نجومی داشته باشند، اما از نظر علم این فقط موقعیتی است که ما از زمین از اجرام فضایی می‌بینیم.
اما در همان لحظه که مسحور تماشای درخشش شاعرانه سیاره زهره هستید، برگردید و پشت سرتان را هم در افق مشرق نگاه کنید. در آن سوی آسمان جرمی درخشان با روشنایی اندکی ضعیف‌تر نسبت به زهره خودنمایی می‌کند. این سیاره مشتری، بزرگ‌ترین سیاره منظومه شمسی است که از فاصله ۶۷۲ میلیون کیلومتری شما نور خورشید را بازتاب کرده و این‌گونه زیبا در آسمان آکنده از آلودگی نوری و غبار شهرها جلوه‌گری می‌کند.
وقتی غرق تماشای زهره و مشتری هستید به این فکر کنید که نور در هر ثانیه ۳۰۰هزار کیلومتر را طی می‌کند. با توجه به فواصلی که برای زهره و مشتری گفته شد، فوتون‌های نوری که امشب از مشتری و زهره وارد چشم شما می‌شود، هر کدام چه مدت در راه بوده‌اند؟!

نجوم | رویدادها |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

اپسیلون ژاپنی با هفت ماهواره به فضا پرتاب شد

ژاپن نخستین پرتاب خود را در سال 2019 با استفاده از موشک اپسیلون انجام داد. در این پرتاب هفت ماهواره را مدار قرار گرفت. اپسیلون از مرکز فضایی اوچینورا در ساعت 09:50:20 به وقت محلی (00:50 به وقت گرینویچ) به فضا پرتاب و طی یک زمان 9 دقیقه و17 ثانیه ای محموله را به مقصد رساند. ماهواره 200 کیلوگرمی ماهواره راپیس-1 (RAPIS-1)، مکعبی با ابعاد یک متر است که توسط شرکت آکسل اسپیس (Axelspace) با هدف آزمایش قطعات در مدار برای استفاده بالقوه در ماموریت های آینده طراحی و ساخته شده است. یکی دیگر از محموله های موشک اپسیلون در این پرتاب، سامانه ای به نام آسترو لیو-1 (Astro Live 1 (ALE-، یک ماهواره 68 کیلوگرمی طراحی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی آسترو لیو اکسپرینس(Astro Live Experiences) است که برای ایجاد شهاب سنگ مصنوعی استفاده می شود. این ماهواره گلوله های کوچک به قطر حدود یک سانتی متر را به جو شلیک می کند. محموله دیگر ، ماهواره 50 کیلوگرمی هودویوشی-2 (Hodoyoshi-2) است که به عنوان یک ابزار نجومی برای یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی به رهبری دانشگاه توکیو راهی مدار زمین شد. محموله دیگری که در این پرتاب در مدار قرار گرفت، میکرودراگون (MicroDragon) یک ماهواره 50 کیلوگرمی مرکز ملی ماهواره ویتنام است که برای مطالعه مناطق ساحلی ویتنام، جمع آوری داده ها جهت کمک به تعیین کیفیت آب، و نظارت بر تغییرات در خط ساحلی کشور است. از جمله سه ماهواره دیگری که با اپسیلون در مدار قرار گرفت، نخستین آنها تاسواره ای با نام اوریگامی ست (OrigamiSat) در اندازه 10 در 10 در 34 سانتی متر بود. این ماهواره ها توسط موسسه فناوری توکیو اداره می شود. اوریگامی ست هنگامی که در مدار قرار می گیرد، استقرار یک ساختار با لایه ای نازک را آزمایش می کند. این ماهواره همچنین دارای یک فرسنتده رادیو آماتور است.