1397/03/12

این فضاپیما از اسرار هستی می‌گوید

گایا یک تلسکوپ فضایی متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) است که به طور تخصصی برای اخترسنجی طراحی شده است. این تلسکوپ فضایی ماموریت ۵ ساله خود را از سال ۲۰۱۳ میلادی آغاز کرده است و هر یک از ستارگان هدف را، نزدیک به ۷۰ بار رصد می کند. یکی از مهم ترین گزارش هایی که گایا به زمین ارسال کرده، نقشه‌ای از یک...
این فضاپیما از اسرار هستی می‌گوید

گایا یک تلسکوپ فضایی متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) است که به طور تخصصی برای اخترسنجی طراحی شده است.
این تلسکوپ فضایی ماموریت ۵ ساله خود را از سال ۲۰۱۳  میلادی آغاز کرده است و هر یک از ستارگان هدف را، نزدیک به ۷۰ بار رصد می‌کند.

این فضاپیما از اسرار هستی می‌گوید
یکی از مهم ترین گزارش هایی که گایا به زمین ارسال کرده، نقشه‌ای از یک میلیارد ۶۹۰ میلیون ستاره با کیفیت بسیار بالا است. گایا بیش از ۴ سال است که کهکشان راه شیری را مورد بررسی قرار داده و هم اکنون آژانس فضایی اروپا به لطف اطلاعات دریافتی از این رصد خانه فضایی، کامل‌ترین نقشه موجود که تاکنون از ستارگان منتشر شده را ارائه کرده است.
ESA برای رونمایی از این دستاورد مهم اکتشافی خود نمایشگاه هوایی ILA  برلین را انتخاب کرد و محتوای گزارش خود را با نام DR2 پیش روی رسانه‌ها قرار داد.
یکی از مدیران پروژه گایا در این رابطه به خبرگزاری‌ها می‌گوید:  «این دقیق‌ترین و کامل‌ترین کاتالوگ یکپارچه از ستارگان است که تا کنون تولید شده است، موردی که دانش ستاره شناسی را متحول خواهد کرد.»

این فضاپیما از اسرار هستی می‌گوید
اطلاعات ارسالی از گایا در سرورهای مرکز علوم فضایی اروپا واقع در مادرید نگه داری می شود.
کارشناسان گایا براین باورند که این رصدخانه فضایی با ادامه فعالیت خود تا سال ۲۰۲۴ میلادی می تواند اطلاعات ارزشمند بیشتری را ارائه داده و ناشناخته های فضا را هر چه بیشتر مورد کاوش قرار دهد. البته باید توجه داشت تنها تعداد ستاره کشف شده ملاک نیست بلکه این کیفیت تصاویر و اطلاعات ثبت شده است که نقش مهمی در بهبود مطالعات ستاره شناسی خواهد داشت که گایا عملکرد موفقی را در این زمینه به نمایش گذاشته است.

این فضاپیما از اسرار هستی می‌گوید
یک اخترشناس فرانسوی به نام فردریک آرِنو که داده‌های تازه تلسکوپ فضایی گایا را بررسی می‌کند، می‌گوید:‌ «کهکشان راه شیری ۱۰۰ هزار سال نوری درازا دارد و ما ۲۶ هزار سال نوری با مرکز آن فاصله داریم. » آرنو به عنوان یکی از صدها دانشمندی که با اطلاعات گایا مطالعات خود را دنبال می‌کند، می‌افزاید: «شناخت ما از راه شیری اندک است برای مثال نمی‌دانیم چند بازو دارد و البته گایا در این مسیر به ما کمک خواهد کرد.»

منبع: موبنا

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر نجومی روز ناسا: تجمع سیاهچاله‌ها در مرکز کهکشان

1397/02/29
طبق نظر سنجی غیر رسمی که اخیراً اتفاق افتاده، ستاره‌شناسان، هنوز به یک اسم جامع برای گروه سیاهچاله‌ها نرسیده‌اند و به یک اسم نیاز دارند. دایره‌های قرمز رنگی که در این تصویر اشعه ایکس رصدخانه...

کشف ۶ کهکشان بدون ستاره

1397/03/08
متخصصان علم نجوم به تازگی موفق به کشف ۶ کهکشان بدون ستاره شده‌اند. هنگامی که صحبت از کهکشان می‌شود شما در ذهن خود یک کهکشان پر از ستاره را تجسم می‌‌کنید. براساس گزارش «ساینس آلرت»، اما...

پربازدیدکننده ترین خبر

درباره دستور ترامپ برای تاسیس ارتش فضایی

بر اساس خبر های منتشر شده در منایع غربی دونالد ترامپ به پنتاگون دستور داده است یک «نیروی فضایی» به عنوان شاخه ششم ارتش تاسیس کنند. در حال حاضر ارتش آمریکا از پنج شاخه نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی، تفنگ‌داران دریایی و نگهبانان ساحلی تشکیل می‌شود. البته ایجاد چنین شاخه ای در ارتش حرف تازه ای نیست پیش از او دونالد رامسفلد، وزیر دفاع آمریکا، در سال ۲۰۰۰ از چنین ارتشی حرف زده بود.