1397/03/12

شارژ بدون سیم برای ماهواره‌برهای چینی‌

با بهبود فن‌آوری شارژ بی‌سیم، دستگاه‌های کوچکی مانند تلفن همراه می‌توانند بدون هیچ دسترسی مستقیمی به منبع برق، شارژ شوند. دانشمندان فضایی چین اکنون در حال بررسی راه‌های استفاده از سیستم‌های شارژ بی‌سیم در طراحی ماهواره‌بر هستند. بر اساس نظر مدیر این پروژه، تجهیزات فراوانی در یک موشک شامل سیستم کنترل...
شارژ بدون سیم برای ماهواره‌برهای چینی‌

با بهبود فن‌آوری شارژ بی‌سیم، دستگاه‌های کوچکی مانند تلفن همراه می‌توانند بدون هیچ دسترسی مستقیمی به منبع برق، شارژ شوند.
دانشمندان فضایی چین اکنون در حال بررسی راه‌های استفاده از سیستم‌های شارژ بی‌سیم در طراحی ماهواره‌بر هستند.
بر اساس نظر مدیر این پروژه، تجهیزات فراوانی در یک موشک شامل سیستم کنترل و تله‌متری، هنوز هم باید به کمک کابل به منبع قدرت متصل شوند. کابل‌هایی با وزن صدها کیلوگرم، یک شبکه بزرگ با انواع مختلف خطرات پنهان و بسیاری از مشکلات بالقوه را متصور می‌کند. پیش‌بینی می‌شود با آماده شدن این طرح حداقل صد کیلوگرم از وزن ماهواره‌برها کاسته شود که این بدین معنی است که صدکیلوگرم محموله بیشتری می‌تواند با خود حمل کند.
این در حالی است که به گفته مدیر این پروژه آزمایشات زمینی در این راستا تکمیل گردیده و انتظار می‌رود تا دو سال آینده از این فن‌آوری در ماهواره‌برها استفاده شود و همچنین در زمینه‌های دیگر مانند رباتیک و ماهواره‌ها گسترش یابد.

منبع: xinhuanet

فناوری‌های نوین |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین ماهواره مخابراتی – تجاری چه وقت به فضا پرتاب شد؟

نخستین ماهواره‌ای که به عنوان یک ماهواره مخابراتی-تجاری در مدار ۳۶هزار کیلومتری زمین قرار گرفت ارلی برد (Early bird) نام داشت و بعدها به « اینتلست-۱ (Intelsat-1) معروف شد. این ماهواره ۳۹کیلوگرمی به شکل استوانه ای به قطر ۷۲سانتی متر و ارتفاع ۵۹سانتی متر ساخته شده بود. ارلی برد در ۲۸ژوئیه ۱۹۶۵ از کیپ کاناورال با یک ماهواره‌بر دلتا (Delta) به فضا پرتاب شد. این سفینه توانایی رله یک کانال تلویزیونی و ۲۴۰کانال تلفن داشت. ارلی برد حدود یک سال و نیم به فعالیت ادامه داد.