1397/03/09

قزاقستان، بلاروس و روسیه ماهواره مشترک می‌سازند

در چارچوب برنامه‌های مشترک ذیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا، سه کشور قزاقستان، بلاروس و روسیه موافقتنامه‌ای برای ساخت ماهواره به امضا رساندند. قزاقستان، بلاروس و روسیه در حال رایزنی پیرامون شرایط ساخت مشترک ماهواره به منظور سنجش از راه دور زمین هستند. این تصمیم در فرایند آخرین جلسه گروه کاری بین‌ دولتی...
 قزاقستان، بلاروس و روسیه ماهواره مشترک می‌سازند

 در چارچوب برنامه‌های مشترک ذیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا، سه کشور قزاقستان، بلاروس و روسیه موافقتنامه‌ای برای ساخت ماهواره به امضا رساندند.
قزاقستان، بلاروس و روسیه در حال رایزنی پیرامون شرایط ساخت مشترک ماهواره به منظور سنجش از راه دور زمین هستند. این تصمیم در فرایند آخرین جلسه گروه کاری بین‌ دولتی با هدف اجرایی کردن برنامه «نظام یکپارچه کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای تولید و فراهم آوردن خدمات فضایی و اطلاعات جغرافیایی بر مبنای منابع ملی سنجش از راه دور زمین» اتخاذ شده است. این جلسه به عنوان بخشی از مجمع «روزهای فضایی در جمهوری قزاقستان ۲۰۱۸» برگزار شده است.
واحد مطبوعاتی کمیسیون اقتصادی اوراسیایی در این زمینه گفته است که همکاری در تولید ماهواره به منظور دستیابی به ماهواره‌های سنجش از راه دور زمین با وضوح متوسط، و با هدفگذاری آزمایش فضاپیما و ایجاد مراکز مونتاژ در قزاقستان، و نیز طراحی و ساخت نسل‌های جدید ماهواره با وضوح بالا در تاسیسات راسکوموس صورت می‌گیرد. در این چارچوب همکاری بلاروس قطعات الکترونیکی و سیستم‌های چندمنظوره اوپتیکال پروژه‌ها را تامین می‌کند.
به گفته الکساندر گروتوسکی، معاون رئیس دپارتمان سیاست‌گزاری صنعتی کمیسیون اقتصادی اوراسیایی، ساخت ماهواره‌های سنجش از راه دور زمین در ذیل طرح‌های تولید مشترک موجب توسعه ظهور ماهواره‌های فضایی مشترک و مقایسه آن‌ها در فضای رقابت بین‌المللی می‌شود.
این موافقتنامه برای تولید مشترک ماهواره‌های سنجش از راه دور زمین قرار است هسته یک برنامه بین دولتی شود، که پیشنهادات مربوط به آن پیش از این پاییز گذشته در شورای عالی اقتصادی اوراسیا مطرح شده بود.

دیپلماسی فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ایستگاه فضائی سالیوت۶ گامی بلند در تاریخ فناوری فضایی

زمانی که رسانه‌های شوروی در ۲۹سپتامبر ۱۹۷۷از پرتاب ایستگاه فضایی سالیوت۶ (Salyut -6) خبر دادند کمتر کسی تصور می‌کرد این ایستگاه بتواند جایگاه ویژه‌ای در تاریخ فضانوردی برای خود باز کند. اما این پایگاه مداری, خود پایه‌ای شد بر بسیاری تجربه‌های نوین در عرصه فضانوردی. برخلاف ایستگاه‌های فضایی قبلی, سالیوت۶ به دو در ورودی مجهز بود که در قسمت انتهایی آن قرار داشت وجود این سکو قبلاً اعلام‌نشده بود اما از مدت‌ها قبل کارشناسان غربی منتظر چنین عملیاتی از جانب شوروی بودند. سالیوت۶ در دوران کار خود که از زمان پرتاب تا سال ۱۹۸۲ طول کشید, منزلگاه ۱۷گروه فضانورد اصلی و مهمان بود و به‌واسطه امکان تدارکات آن با ناوهای باربری بدون سرنشین پروگرس توانست طولانی‌ترین اقامت در فضا (در زمان خود) به مدت ۱۸۵روز را فراهم آورد.