1397/03/09

قزاقستان، بلاروس و روسیه ماهواره مشترک می‌سازند

در چارچوب برنامه‌های مشترک ذیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا، سه کشور قزاقستان، بلاروس و روسیه موافقتنامه‌ای برای ساخت ماهواره به امضا رساندند. قزاقستان، بلاروس و روسیه در حال رایزنی پیرامون شرایط ساخت مشترک ماهواره به منظور سنجش از راه دور زمین هستند. این تصمیم در فرایند آخرین جلسه گروه کاری بین‌ دولتی...
 قزاقستان، بلاروس و روسیه ماهواره مشترک می‌سازند

 در چارچوب برنامه‌های مشترک ذیل اتحادیه اقتصادی اوراسیا، سه کشور قزاقستان، بلاروس و روسیه موافقتنامه‌ای برای ساخت ماهواره به امضا رساندند.
قزاقستان، بلاروس و روسیه در حال رایزنی پیرامون شرایط ساخت مشترک ماهواره به منظور سنجش از راه دور زمین هستند. این تصمیم در فرایند آخرین جلسه گروه کاری بین‌ دولتی با هدف اجرایی کردن برنامه «نظام یکپارچه کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای تولید و فراهم آوردن خدمات فضایی و اطلاعات جغرافیایی بر مبنای منابع ملی سنجش از راه دور زمین» اتخاذ شده است. این جلسه به عنوان بخشی از مجمع «روزهای فضایی در جمهوری قزاقستان ۲۰۱۸» برگزار شده است.
واحد مطبوعاتی کمیسیون اقتصادی اوراسیایی در این زمینه گفته است که همکاری در تولید ماهواره به منظور دستیابی به ماهواره‌های سنجش از راه دور زمین با وضوح متوسط، و با هدفگذاری آزمایش فضاپیما و ایجاد مراکز مونتاژ در قزاقستان، و نیز طراحی و ساخت نسل‌های جدید ماهواره با وضوح بالا در تاسیسات راسکوموس صورت می‌گیرد. در این چارچوب همکاری بلاروس قطعات الکترونیکی و سیستم‌های چندمنظوره اوپتیکال پروژه‌ها را تامین می‌کند.
به گفته الکساندر گروتوسکی، معاون رئیس دپارتمان سیاست‌گزاری صنعتی کمیسیون اقتصادی اوراسیایی، ساخت ماهواره‌های سنجش از راه دور زمین در ذیل طرح‌های تولید مشترک موجب توسعه ظهور ماهواره‌های فضایی مشترک و مقایسه آن‌ها در فضای رقابت بین‌المللی می‌شود.
این موافقتنامه برای تولید مشترک ماهواره‌های سنجش از راه دور زمین قرار است هسته یک برنامه بین دولتی شود، که پیشنهادات مربوط به آن پیش از این پاییز گذشته در شورای عالی اقتصادی اوراسیا مطرح شده بود.

دیپلماسی فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

اپسیلون ژاپنی با هفت ماهواره به فضا پرتاب شد

ژاپن نخستین پرتاب خود را در سال 2019 با استفاده از موشک اپسیلون انجام داد. در این پرتاب هفت ماهواره را مدار قرار گرفت. اپسیلون از مرکز فضایی اوچینورا در ساعت 09:50:20 به وقت محلی (00:50 به وقت گرینویچ) به فضا پرتاب و طی یک زمان 9 دقیقه و17 ثانیه ای محموله را به مقصد رساند. ماهواره 200 کیلوگرمی ماهواره راپیس-1 (RAPIS-1)، مکعبی با ابعاد یک متر است که توسط شرکت آکسل اسپیس (Axelspace) با هدف آزمایش قطعات در مدار برای استفاده بالقوه در ماموریت های آینده طراحی و ساخته شده است. یکی دیگر از محموله های موشک اپسیلون در این پرتاب، سامانه ای به نام آسترو لیو-1 (Astro Live 1 (ALE-، یک ماهواره 68 کیلوگرمی طراحی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی آسترو لیو اکسپرینس(Astro Live Experiences) است که برای ایجاد شهاب سنگ مصنوعی استفاده می شود. این ماهواره گلوله های کوچک به قطر حدود یک سانتی متر را به جو شلیک می کند. محموله دیگر ، ماهواره 50 کیلوگرمی هودویوشی-2 (Hodoyoshi-2) است که به عنوان یک ابزار نجومی برای یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی به رهبری دانشگاه توکیو راهی مدار زمین شد. محموله دیگری که در این پرتاب در مدار قرار گرفت، میکرودراگون (MicroDragon) یک ماهواره 50 کیلوگرمی مرکز ملی ماهواره ویتنام است که برای مطالعه مناطق ساحلی ویتنام، جمع آوری داده ها جهت کمک به تعیین کیفیت آب، و نظارت بر تغییرات در خط ساحلی کشور است. از جمله سه ماهواره دیگری که با اپسیلون در مدار قرار گرفت، نخستین آنها تاسواره ای با نام اوریگامی ست (OrigamiSat) در اندازه 10 در 10 در 34 سانتی متر بود. این ماهواره ها توسط موسسه فناوری توکیو اداره می شود. اوریگامی ست هنگامی که در مدار قرار می گیرد، استقرار یک ساختار با لایه ای نازک را آزمایش می کند. این ماهواره همچنین دارای یک فرسنتده رادیو آماتور است.