1397/03/02

معماری جدید حوزه فضایی کشور از نگاه سازمان فضایی ایران

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه لازمه برنامه ۱۰ ساله دوم کشور در حوزه فضایی ایجاد معماری جدید است، گفت: «در معماری جدید زنجیره ارزش فضایی کشور در ۴ سطح تعریف می‌شود.» محمد جواد آذری جهرمی، در هفدهمین جلسه کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی با اشاره به اینکه در حال حاضر ساختار زنجیره فضایی کشور ساختار...
معماری جدید حوزه فضایی کشور از نگاه سازمان فضایی ایران

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه لازمه برنامه ۱۰ ساله دوم کشور در حوزه فضایی ایجاد معماری جدید است، گفت: «در معماری جدید زنجیره ارزش فضایی کشور در ۴ سطح تعریف می‌شود.»
محمد جواد آذری جهرمی، در هفدهمین جلسه کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی با اشاره به اینکه در حال حاضر ساختار زنجیره فضایی کشور ساختار مناسبی نیست و باید اصلاح شود، گفت: «در این حوزه پژوهشگاه‌های مختلفی فعال هستند که به صورت جزیره‌ای و موازی کاری فعالیت می‌کنند و باید برنامه تقسیم‌بندی ملی داشته باشیم تا هر بخشی بداند چه کاری را انجام می‌دهد.»
وی با تاکید به اینکه باید دیپلماسی در این حوزه فعال شود، افزود: «استفاده از ظرفیت اپسکو و دیپلماسی فضایی باید شکل جدی‌تری به خود بگیرد و بتوانیم از ظرفیت مشارکت با سایر کشورها بهره برداری کنیم.»
آذری جهرمی تصریح کرد: «توسعه صنعت فضایی کشور نیاز به عزم و اراده ملی دارد و با بخشی‌نگری نمی‌توانیم به اهداف خود در این حوزه برسیم.»
وی به فعالیت نیروهای توانمند در این بخش تاکید کرد و افزود: «جوانان مومن، متعهد و توانمند بسیار خوبی در این حوزه داریم که با جان و دل برای توسعه صنعت فضایی کشور تلاش می‌کنند و عدم وجود ساختار مناسب بهره‌وری فعالیت آنان را کاهش می‌دهد.»

در ابتدای این جلسه نیز مرتضی براری، رییس سازمان فضایی ایران، با اشاره به اجرای برنامه ۱۰ ساله نخست فضایی کشور و توسعه این حوزه، گفت: «مهمترین برنامه ۱۰ ساله نخست تربیت نیروی انسانی توانمند، ساخت و پرتاب ماهواره بود.»
وی تصریح کرد: «به عبارت دیگر در ۱۰ سال نخست تمرکز بر حوزه بالادستی شامل تحقیق و توسعه و تولید بوده و کمتر به بخش‌های کاربردی اقتصادی آن پرداخته شده است.»
براری با اشاره به برنامه کشورهای دیگر برای توسعه اقتصاد فضایی خود، گفت: «به عنوان مثال،  کشور انگلستان در برنامه خود در این حوزه قرار است از اقتصاد ۱۴ میلیارد پوندی در سال ۲۰۱۷ به درآمد ۴۰ میلیارد پوندی در سال ۲۰۳۰برسد.»
وی لازمه برنامه ۱۰ ساله دوم کشور در حوزه فضایی را ایجاد معماری جدید برای آن عنوان کرد و افزود: «در معماری جدید به دنبال زنجیره ارزش فضایی کشور هستیم و این زنجیره در چهار سطح تحقیق و توسعه، تولیدکنندگان، اپراتورهای ماهواره‌ای و ارائه دهندگان خدمات و محصولات نهایی به کاربران تعریف می شود.»
در ادامه این جلسه اعضای کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی کشور پیشنهادات و نظرات خود را در زمینه زنجیره پیشنهادی فضایی کشور مطرح کردند.
ساختار زنجیره فضایی کشور بعد از تصویب در کمیسیون راهبردی شورای عالی فضای برای ارایه و تصویب در شورای عالی فضایی، به رئیس جمهور ارائه می‌شود.

داخلی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

بریتانیا به دنبال توسعه سامانه ناوبری با کمک استرالیا

بریتانیا قصد دارد تا پایان سال جاری اولین مناقصه را برای ساخت یک سامانه ناوبری ماهواره‌ای تا پایان سال ۲۰۱۸ برگزار کند. این سامانه قرار است رقیبی برای سامانه ناوبری ۱۵.۵ میلیارد دلاری گالیله اروپا باشد و بریتانیا امیدوار است که استرالیا در این پروژه مشارکت داشته باشد. دولت استرالیا البته هنوز واکنش و موضعی در قبال این پروژه اتخاذ نکرده است. اگرچه طرح‌های سامانه ناوبری ماهواره‌ای بریتانیا در یک ماه اخیر منتشر شده اما گفته می‌شود دولت این کشور از سال ۲۰۱۶ به دنبال جایگزینی برای گالیله بوده است. طبق تحقیقات انجام‌شده، این سامانه احتمالا حدود ۳.۷ میلیارد یورو هزینه خواهد داشت و قریب به ۵۰۰۰ شغل ایجاد خواهد کرد. جرقه عدم استفاده بریتانیا از گالیله، در سال 2003 و زمانی ایجاد شده بود که اتحادیه اروپا بر وضع قوانین مبنی بر کاهش وابستگی به سامانه GPS پافشاری می‌کرد. ضمن اینکه طبق قوانین اتحادیه، پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، این کشور حق استفاده از خدمات نظامی سامانه گالیله را ندارد.