1397/04/12

کاهش ضایعات کشاورزی به کمک فناوری فضایی

یک شرکت سوئدی به نام والتوس (Vultus) نرم افزار فضاپایه‌ای را برای کاهش کوددهی بیش از حد (over-fertilisation) ابداع کرده است. با کمک این نرم افزار، کوددهی زمین کشاورزی به میزان مناسب انجام می‌شود که نتیجتا در وقت و پول کشاورزان صرفه‌جویی شده و ضایعات کشاورزی کاهش می‌یابد. طبق تخمین کارشناسان این شرکت،...
 کاهش ضایعات کشاورزی به کمک فناوری فضایی

یک شرکت سوئدی به نام والتوس (Vultus) نرم افزار فضاپایه‌ای را برای کاهش کوددهی بیش از حد (over-fertilisation) ابداع کرده است. با کمک این نرم افزار، کوددهی زمین کشاورزی به میزان مناسب انجام می‌شود که نتیجتا در وقت و پول کشاورزان صرفه‌جویی شده و ضایعات کشاورزی کاهش می‌یابد.

طبق تخمین کارشناسان این شرکت، ابزار طراحی‌شده توسط شرکت والتوس با بکارگیری یک روش کارامدتر برای کشاورزی، به کشاورزان کمک می‌کند که  در ۵.۵ میلیون هکتار زمین‌های کشاورزی در سرتاسر جهان، تولید کربن دی اکسید را به مقدار ۲.۳ میلیون تن کاهش دهند.

کوددهی بیش از حد که افزایش مقدار نیتروژن مورد استفاده را به دنبال دارد، می‌تواند باعث کاهش میوه‌دهی درختان، وارد آمدن آسیب به راه‌آب‌ها و همچنین رشد جلبک‌ها (که باعث مرگ گونه‌هایی از ماهی‌ها می‌شود) باشد.

نرم افزار توسعه ‌داده‌شده توسط شرکت والتوس، از تصاویر ماهواره‌ای زمین‌های کشاورزی برای شناسایی تغییرات به وجود آمده در شرایط مختلف استفاده کرده و سپس بر اساس این تغییرات، شرایط را تحلیل کرده و مقدار مورد نیاز نیتروژن را به کشاورزان ارائه می‌دهد.

هزینه این خدمات برای کشاورزان کمی بیش از یک دلار به ازای هر هکتار در سال است اما طبق گفته مقامات این شرکت، یک کشاورز متوسط با زمینی به وسعت ۲۵۰ هکتار می‌تواند به کمک آن بیش از ۱۸۰۰۰دلار در سال صرفه‌جویی کنند.

رابرت اشمیت (Robert Schmitt) مدیر شرکت والتوس می‌گوید: «زمان آن فرا رسیده است که نگرش خود را در مورد صنعت کشاورزی تغییر دهیم و آسیب‌هایی را که این صنعت به محیط زیست وارد می‌کند متوقف کنیم. ما نباید از بکارگیری فناوری‌های جدیدی که برای کشاورزی ارزان‌تر، پایدارتر و در کل بهتر طراحی شده‌اند هراس داشته باشیم.»

نرم‌افزار شرکت والتوس که سامانه مدیریت مزرعه یا به اختصار FMS نام دارد، به زودی آماده بهره‌برداری خواهد شد و این شرکت امیدوار است که استفاده از نیتروژن را در مقیاس جهانی به کمک آن تا ۴۰ درصد کاهش دهد. شایان ذکر است که بانک‌های داده مورد استفاده در این نرم‌افزار حاصل تحقیقات، آزمایش‌ها و تحلیل‌های چندساله شرکت می‌باشند.

منبع: fruitnet

خدمات و کاربردها | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

ساخت ماهواره های سنجش از دور در کشور

1393/11/15
وی با اشاره به اینکه سازمان فضایی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه شده، گفت: به دنبال این هستیم که تکنولوژی ساخت ماهواره در کشور بیشتر مورد توجه قرار گیرد.وزیر ارتباطات و فناوری...

استفاده عمان از سنجش از دور ماهواره‌ای برای افزایش صادرات کندر

1397/02/26
دو دانشگاه مهم عمان قصد دارند با همکاری یکدیگر تحقیقی را در مورد درختچه‌های کندر در این کشور انجام دهند. در این پژوهش، دانشگاه سلطان قابوس (SQU) و دانشگاه نیزوا (UON) با استفاده از سامانه...

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین اتصال دو سفینه سرنشین‌دار چه وقت انجام شد؟

روز ۱۴ژانویه ۱۹۶۹سفینه سایوز-۴ (Soyuz) با یک سرنشین به نام ولادیمیر شاتالف به فضا پرتاب شد. یک روز بعد باریس والینف ، الکسی یلیسیف و یوگنی خرونف با سایوز-۵ راهی مدار زمین شدند. این سفینه بعد از رسیدن به مدار تعیین شده، به ردیابی سایوز-۴ پرداخت و ان را در فضا پیدا کرد. پس از آن دو ناو در حالی که هرکدام با سرعتی در حدود ۳۰هزار کیلومتر در ساعت حرکت می کردند، کم کم به هم نزدیک شدند و سرانجام عمل اتصال صورت گرفت. پس از الحاق دو سفینه ، یلیسیف و خرونف در حالی که لباس مخصوصی به تن داشتند از سایوز-۵ بیرون آمده، با یک راهپیمایی خود را به سایوز-۴ رساندند و به درون آن راه یافتند. آن گاه دو سفینه از هم جدا شدند. به این ترتیب سایوز-۴ با سه سرنشین و سایوز-۵ با یک سرنشین به زمین بازگشتند. این نخستین اتصال دو سفینه سرنشین‌دار همچنین نخستین جابه جایی سرنشین در یک سفر فضایی بود.