1397/04/12

کاهش ضایعات کشاورزی به کمک فناوری فضایی

یک شرکت سوئدی به نام والتوس (Vultus) نرم افزار فضاپایه‌ای را برای کاهش کوددهی بیش از حد (over-fertilisation) ابداع کرده است. با کمک این نرم افزار، کوددهی زمین کشاورزی به میزان مناسب انجام می‌شود که نتیجتا در وقت و پول کشاورزان صرفه‌جویی شده و ضایعات کشاورزی کاهش می‌یابد. طبق تخمین کارشناسان این شرکت،...
 کاهش ضایعات کشاورزی به کمک فناوری فضایی

یک شرکت سوئدی به نام والتوس (Vultus) نرم افزار فضاپایه‌ای را برای کاهش کوددهی بیش از حد (over-fertilisation) ابداع کرده است. با کمک این نرم افزار، کوددهی زمین کشاورزی به میزان مناسب انجام می‌شود که نتیجتا در وقت و پول کشاورزان صرفه‌جویی شده و ضایعات کشاورزی کاهش می‌یابد.

طبق تخمین کارشناسان این شرکت، ابزار طراحی‌شده توسط شرکت والتوس با بکارگیری یک روش کارامدتر برای کشاورزی، به کشاورزان کمک می‌کند که  در ۵.۵ میلیون هکتار زمین‌های کشاورزی در سرتاسر جهان، تولید کربن دی اکسید را به مقدار ۲.۳ میلیون تن کاهش دهند.

کوددهی بیش از حد که افزایش مقدار نیتروژن مورد استفاده را به دنبال دارد، می‌تواند باعث کاهش میوه‌دهی درختان، وارد آمدن آسیب به راه‌آب‌ها و همچنین رشد جلبک‌ها (که باعث مرگ گونه‌هایی از ماهی‌ها می‌شود) باشد.

نرم افزار توسعه ‌داده‌شده توسط شرکت والتوس، از تصاویر ماهواره‌ای زمین‌های کشاورزی برای شناسایی تغییرات به وجود آمده در شرایط مختلف استفاده کرده و سپس بر اساس این تغییرات، شرایط را تحلیل کرده و مقدار مورد نیاز نیتروژن را به کشاورزان ارائه می‌دهد.

هزینه این خدمات برای کشاورزان کمی بیش از یک دلار به ازای هر هکتار در سال است اما طبق گفته مقامات این شرکت، یک کشاورز متوسط با زمینی به وسعت ۲۵۰ هکتار می‌تواند به کمک آن بیش از ۱۸۰۰۰دلار در سال صرفه‌جویی کنند.

رابرت اشمیت (Robert Schmitt) مدیر شرکت والتوس می‌گوید: «زمان آن فرا رسیده است که نگرش خود را در مورد صنعت کشاورزی تغییر دهیم و آسیب‌هایی را که این صنعت به محیط زیست وارد می‌کند متوقف کنیم. ما نباید از بکارگیری فناوری‌های جدیدی که برای کشاورزی ارزان‌تر، پایدارتر و در کل بهتر طراحی شده‌اند هراس داشته باشیم.»

نرم‌افزار شرکت والتوس که سامانه مدیریت مزرعه یا به اختصار FMS نام دارد، به زودی آماده بهره‌برداری خواهد شد و این شرکت امیدوار است که استفاده از نیتروژن را در مقیاس جهانی به کمک آن تا ۴۰ درصد کاهش دهد. شایان ذکر است که بانک‌های داده مورد استفاده در این نرم‌افزار حاصل تحقیقات، آزمایش‌ها و تحلیل‌های چندساله شرکت می‌باشند.

منبع: fruitnet

خدمات و کاربردها | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

ساخت ماهواره های سنجش از دور در کشور

1393/11/15
وی با اشاره به اینکه سازمان فضایی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه شده، گفت: به دنبال این هستیم که تکنولوژی ساخت ماهواره در کشور بیشتر مورد توجه قرار گیرد.وزیر ارتباطات و فناوری...

استفاده عمان از سنجش از دور ماهواره‌ای برای افزایش صادرات کندر

1397/02/26
دو دانشگاه مهم عمان قصد دارند با همکاری یکدیگر تحقیقی را در مورد درختچه‌های کندر در این کشور انجام دهند. در این پژوهش، دانشگاه سلطان قابوس (SQU) و دانشگاه نیزوا (UON) با استفاده از سامانه...

پربازدیدکننده ترین خبر

نایت اسکای (Night Sky)؛ رصد آسمان و لمس ستارگان

اپلیکیشن نایت اسکای (Night Sky) امکان رصد آسمان با گوشی را فراهم می‌کند و برنامه نجومی کاملی است. اگر به نجوم علاقه دارید یا صرفاً می‌خواهید نام شیء نورانی موجود در آسمان شب را بدانید، نایت اسکای قطعاً برایتان مفید خواهد بود. نایت اسکای برنامه‌ایی کامل برای آشنایی با صُوَر فلکی و اشیای موجود در آسمان است که طراحی کاربر پسند و کارکرد مناسبش حتی برای افرادی جذاب است که به نجوم علاقه ندارند. این اپلیکیشن فقط برای آی‌او‌اس (iOS) عرضه‌شده. قسمت اصلی این برنامه، بخش رصد یا همان صفحه‌ی اصلی‌اش است. این قسمت علاوه بر صورت‌های فلکی و سیاره‌ها، ماهواره‌ها وایستگاه فضایی بین‌المللی را نشان می‌دهد. همچنین با انتخاب اشیای متحرک، مانند سیاره‌ها و ماهواره‌ها، جهت و مدار حرکتشان نمایش داده می‌شود. سایر امکانات این برنامه از قسمت منو ،دکمه‌ی بالا سمت چپ، در دسترس هستند. با انتخاب گزینه‌ی نایت اسکای فور یو (For You) در منو، اطلاعات کامل شرایط رصد را مشاهده می‌کنید. در بالای صفحه، نقشه‌ای از زمان طلوع و غروب صُوَر فلکی مختلف قرار دارد. در قسمت ویزیبل تونایت (Visible Tonight)، زمان طلوع و غروب خورشید و سیاره‌ها را می‌بینید و می‌توانید انتخاب کنید زمان طلوع آن‌ها به شما یادآوری شود. سپس، اطلاعات ایستگاه فضایی بین‌المللی و زمان درخشش ماهواره‌یا یریدیوم (Iridium) را می‌بینید. در بخش پلنتریوم ویزیتز (Planetarium Visits)، محل آسمان‌نماهای نزدیک و اطلاعات آن‌ها نمایش داده‌شده است. در نایت اسکای نیوز (News)، اخبار نجومی، در قسمت ورلد ترولر (World Traveller)، می‌توانید محل مدنظرتان را روی نقشه انتخاب کنید و آسمان را از دید آنجا ببینید. درمجموع، این برنامه حتی در نسخه‌ی مجانی، برنامه‌ای عالی و کامل برای رصد آسمان است و در اپ استور نیز با بیش از ۹۴۰۰۰رأی، امتیاز بسیار خوب۴.۷ را دریافت کرده است.