1397/03/05

پرتاب ماهواره چینی با بزرگترین آنتن تاریخ اکتشافات عمق فضا

روز دوشنبه ۳۱ام خرداد، چین موفق شد ماهواره‌ای را به فضا پرتاب کند که گامی بزرگ در ماموریت ماه‌نورد این کشور محسوب می‌گردد. ماهواره رله مخابراتی کوکیائو (Queqiao) همراه یک ماهواره‌بر لانگ مارچ- ۴سی (Long March-4C) از مقر پرتاب ماهواره ژیچانگ (Xichang) در ایالت سیچوان به آسمان شد. دو نکته مهم در پرتاب...
پرتاب ماهواره چینی با بزرگترین آنتن تاریخ اکتشافات عمق فضا

روز دوشنبه ۳۱ام خرداد، چین موفق شد ماهواره‌ای را به فضا پرتاب کند که گامی بزرگ در ماموریت ماه‌نورد این کشور محسوب می‌گردد. ماهواره رله مخابراتی کوکیائو (Queqiao) همراه یک ماهواره‌بر لانگ مارچ- ۴سی (Long March-4C) از مقر پرتاب ماهواره ژیچانگ (Xichang) در ایالت سیچوان به آسمان شد.

این ماهواره به نقطه ۲ لاگرانژ میان ماه و زمین می‌رود که یک نقطه گرانشی پایدار در  ۶۴ هزار کیلومتری ماه و از سمتی است که رو به زمین قرار ندارد. کوکیائو در این نقطه منتظر ماه‌نورد رباتیک چانگ-۴ (Chang'e-4می‌ماند که انتظار می‌رود در ماه دسامبر یا نوامبر سال 2018 به ماه ارسال شود.

دو نکته مهم در پرتاب کوکیائو وجود دارد که ذکر آن‌ها خالی از لطف نیست. نخست آنکه این ماهواره که با عنوان پل قمری (Magpie Bridge) نیز شناخته می‌شود، بزرگترین آنتن مخابراتی‌ای که تاکنون در اکتشافات عمق فضا به کار گرفته شده را با خود به فضا می‌برد؛ و نکته دوم این است که اگر مامویت کوکیائو و چانگ-۴ با موفقیت صورت گیرد، این ماه‌نورد به نخستین سازه دست بشر تبدیل خواهد شد که در نیمه تاریک ماه فرود می‌آید.

اما ارتباط بین ماهواره کوکیائو و ماه‌نورد چانگ-۴ چیست؟ چانگ-۴ در نیمه تاریک ماه فرود می‌اید که رو به زمین نیست و سیگنال‌های مخابراتی را نمی‌تواند مستقیما به زمین بفرستد؛ پس برای ارتباط با ایستگاه زمینی، ارسال اطلاعات و دریافت دستورات، ارتباط مخابراتی را با کوکیائو برقرار کرده و سپس این ماهواره داده‌های دریافت‌شده را به زمین ارسال می‌کند. در واقع یک مثلث برای ارتباط ایستگاه زمینی با این ماه‌نورد شکل می‌گیرد. آنتن  کوکیائو که شبیه یک چتر با قطر 5 متر است به ماهواره کمک می‌کند تا ارتباطی با نرخ ۲۵۶ کیلوبیت بر ثانیه در باند X را با ماه‌نورد، و با نرخ ۲ مگابایت بر ثانیه در باند S را با ایستگاه زمینی برقرار کند. در تصویر زیر شماتیکی از ماهواره کوکیائو دیده می‌شود:

پرتاب ماهواره چینی با بزرگترین آنتن تاریخ اکتشافات عمق فضا

ماهواره کوکیائو که توسط شرکت اسپیس‌ست (China Spacesat Co., Ltd.) و تحت نظر آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) ساخته شده، علاوه بر آنتن مذکور، یک محموله با نام کاوشگر فرکانس پایین هلند و چین یا به اختصار (NCLE) با خود حمل می‌کند که به دنبال تشعشعات رادیویی از دوران شکل‌گیری جهان هستی خواهد گشت. این کاوشگر همچنین آب و هوای فضایی را مطالعه کرده و تعدادی آزمایش دیگر انجام می‌دهد.

در پایان باید اشاره کرد که در این پرتاب دو میکروماهواره به نام‌های لانگجیانگ-۱ Longjiang-1)) و (Longjiang-2) ساخت موسسه فناوری هاربین (Harbin Institute of Technology) نیز برای انجام ماموریت‌هایی مشابه با NCLE همراه با کوکیائو به فضا پرتاب شدند. شایان ذکر است که این دو ماهواره هرکدام ۴۵ کیلوگرم داشته و کوکیائو ۴۲۵ کیلوگرم وزن دارد و طول مدت ماموریت آن کمتر از ۵ سال خواهد بود.

مخابرات ماهواره‌ای | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب ماهواره مخابراتی چین به فضا

1397/02/18
چین روز پنجشنبه سوم ماه مه ۲۰۱۸ (۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ) ماهواره مخابراتی آپ‌استار-۶سی (Apstar-6C) را با یک فضاپیمای پنج تنی با موفقیت به مدار انتقال جغرافیایی پرتاب کرد. پرتابگر لانگ مارچ بی۳...

چین پیشرو در اکتشافات فضایی

1393/11/14
سازمان فضایی چین به طور رسمی از فعالیت های خود در مطالعات فضایی بین سیاره ای خبر داد و در صورت اجرای کامل طرح، به پیشروترین کشور در این عرصه تبدیل خواهد شد. همچنین Alexander Ilyin طراح ارشد...

چین با ارسال ماهواره جدید یک قدم به ارسال کاوشگر به نیمه تاریک ماه نزدیک تر شد

1397/02/31
چین به تازگی ماهواره‌ای را به فضا فرستاده که قرار است ارتباط بین زمین و کاوشگرهایی که به نیمه تاریک ماه فرستاده می‌شوند را برقرار کند. کره ماه همواره در قفل گرانشی نسبت به زمین قرار دارد...

پربازدیدکننده ترین خبر

اپسیلون ژاپنی با هفت ماهواره به فضا پرتاب شد

ژاپن نخستین پرتاب خود را در سال 2019 با استفاده از موشک اپسیلون انجام داد. در این پرتاب هفت ماهواره را مدار قرار گرفت. اپسیلون از مرکز فضایی اوچینورا در ساعت 09:50:20 به وقت محلی (00:50 به وقت گرینویچ) به فضا پرتاب و طی یک زمان 9 دقیقه و17 ثانیه ای محموله را به مقصد رساند. ماهواره 200 کیلوگرمی ماهواره راپیس-1 (RAPIS-1)، مکعبی با ابعاد یک متر است که توسط شرکت آکسل اسپیس (Axelspace) با هدف آزمایش قطعات در مدار برای استفاده بالقوه در ماموریت های آینده طراحی و ساخته شده است. یکی دیگر از محموله های موشک اپسیلون در این پرتاب، سامانه ای به نام آسترو لیو-1 (Astro Live 1 (ALE-، یک ماهواره 68 کیلوگرمی طراحی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی آسترو لیو اکسپرینس(Astro Live Experiences) است که برای ایجاد شهاب سنگ مصنوعی استفاده می شود. این ماهواره گلوله های کوچک به قطر حدود یک سانتی متر را به جو شلیک می کند. محموله دیگر ، ماهواره 50 کیلوگرمی هودویوشی-2 (Hodoyoshi-2) است که به عنوان یک ابزار نجومی برای یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی به رهبری دانشگاه توکیو راهی مدار زمین شد. محموله دیگری که در این پرتاب در مدار قرار گرفت، میکرودراگون (MicroDragon) یک ماهواره 50 کیلوگرمی مرکز ملی ماهواره ویتنام است که برای مطالعه مناطق ساحلی ویتنام، جمع آوری داده ها جهت کمک به تعیین کیفیت آب، و نظارت بر تغییرات در خط ساحلی کشور است. از جمله سه ماهواره دیگری که با اپسیلون در مدار قرار گرفت، نخستین آنها تاسواره ای با نام اوریگامی ست (OrigamiSat) در اندازه 10 در 10 در 34 سانتی متر بود. این ماهواره ها توسط موسسه فناوری توکیو اداره می شود. اوریگامی ست هنگامی که در مدار قرار می گیرد، استقرار یک ساختار با لایه ای نازک را آزمایش می کند. این ماهواره همچنین دارای یک فرسنتده رادیو آماتور است.