1397/03/01

یک میلیون زباله فضایی در مدار زمین سرگردان است

منابع روسی اعلام کردند که یک میلیون زباله فضایی در مدارهای پیرامون کره زمین سرگردان بوده و می تواند برای ماهواره ها و ایستگاه های فضایی بین المللی خطر ایجاد کند. زباله‌های فضایی از زمان آغاز تسخیر فضا توسط انسان در مدارهای پیرامون زمین بوه‌جود آمده و در مجموع تخمین زده شده که ۸ هزار تن زباله فضایی در...
 یک میلیون زباله فضایی در مدار زمین سرگردان است

منابع روسی اعلام کردند که یک میلیون زباله فضایی در مدارهای پیرامون کره زمین سرگردان بوده و می تواند برای ماهواره ها و ایستگاه های فضایی بین المللی خطر ایجاد کند.
زباله‌های فضایی از زمان آغاز تسخیر فضا توسط انسان در مدارهای پیرامون زمین بوه‌جود آمده و در مجموع تخمین زده شده که ۸ هزار تن زباله فضایی در اطراف کره زمین سرگردان است .
زباله‌های فضایی از ماهواره ها یا قطعات این دستگاه‌ها و قطعات جدا شده از موشک‌های فضایی بوجود آمده‌اند و گفته می‌شود که ۹۳درصد زباله‌ها توسط آمریکا، چین و روسیه در مدارهای پیرامون کره زمین منتشر شده است.
دانشمندان معتقدند که سالانه حدود چهار درصد بر زباله‌های فضایی در مدارهای اطراف کره زمین افزوده می شود.
ایستگاه فضایی بین المللی (iss) به‌طور میانگین سالانه پنج حرکت برای پیشگیری از برخورد با زباله فضایی انجام می‌دهد.
بوریس شوستوف، کارشناس انستیتو فضاشناسی روسیه، در این باره گفت: «زباله‌های فضایی خطر واقعی برای ماهواره‌ها و ایستگاه‌های فضایی بین المللی محسوب می‌شود و اگر یک زباله کوچک با سرعت چند کیلومتر در ثانیه به دستگاه فضایی برخورد کند امکان دارد آن را منهدم کرده یا از کار بیندازد؛ یک زباله فضایی یک سانتیمتری نیز می تواند قاتل دستگاه‌های فضایی باشد.»
زباله‌های فضایی ممکن است وارد جو شده و بسوزند اما برخی از آن‌ها در مدارهای کره زمین تا ابد می‌چرخند و به دلیل سرگردانی خطری جدی محسوب می‌شوند، ناسا (NASA) به تازگی اعلام کرد که حدود ۱۸ هزار زباله فضایی از کره زمین قابل مشاهده است.

زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اکران مستند« زباله های فضایی» در سینما دانش

1393/11/15
مرکز آموزش نجوم ادیب وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان بیستمین برنامه سینما دانش را امروز عصر برگزار می کند. مستند جذاب و دیدنی «زباله های فضایی» به نمایش در خواهد آمد و دکتر...

پربازدیدکننده ترین خبر

کاتالوگ مرجعی از اثرات اجرام منظومه شمسی ایجاد شد

تیمی از اخترشناسان در موسسه کارل سیگن دانشگاه کرنل اقدام به طراحی یک کاتالوگ مرجع از انعکاس هندسی و طیف ۱۹ جرم سماوی کردند که نشان‌دهندۀ تنوع اجرام در منظومه شمسی است: ۸ سیاره، از سنگی گرفته تا گازی؛ ۹ قمر، از یخی گرفته تا گسیل کننده گدازه؛ و ۲ سیاره کوتوله (سرس و پلوتو). اخترشناسان با مقایسه طیف‌های مشاهده‌شده و سپیدایی سیاره‌های فراخورشیدی خواهند توانست ویژگی‌های آن‌ها را تعیین کنند.