1397/03/01

یک میلیون زباله فضایی در مدار زمین سرگردان است

منابع روسی اعلام کردند که یک میلیون زباله فضایی در مدارهای پیرامون کره زمین سرگردان بوده و می تواند برای ماهواره ها و ایستگاه های فضایی بین المللی خطر ایجاد کند. زباله‌های فضایی از زمان آغاز تسخیر فضا توسط انسان در مدارهای پیرامون زمین بوه‌جود آمده و در مجموع تخمین زده شده که ۸ هزار تن زباله فضایی در...
 یک میلیون زباله فضایی در مدار زمین سرگردان است

منابع روسی اعلام کردند که یک میلیون زباله فضایی در مدارهای پیرامون کره زمین سرگردان بوده و می تواند برای ماهواره ها و ایستگاه های فضایی بین المللی خطر ایجاد کند.
زباله‌های فضایی از زمان آغاز تسخیر فضا توسط انسان در مدارهای پیرامون زمین بوه‌جود آمده و در مجموع تخمین زده شده که ۸ هزار تن زباله فضایی در اطراف کره زمین سرگردان است .
زباله‌های فضایی از ماهواره ها یا قطعات این دستگاه‌ها و قطعات جدا شده از موشک‌های فضایی بوجود آمده‌اند و گفته می‌شود که ۹۳درصد زباله‌ها توسط آمریکا، چین و روسیه در مدارهای پیرامون کره زمین منتشر شده است.
دانشمندان معتقدند که سالانه حدود چهار درصد بر زباله‌های فضایی در مدارهای اطراف کره زمین افزوده می شود.
ایستگاه فضایی بین المللی (iss) به‌طور میانگین سالانه پنج حرکت برای پیشگیری از برخورد با زباله فضایی انجام می‌دهد.
بوریس شوستوف، کارشناس انستیتو فضاشناسی روسیه، در این باره گفت: «زباله‌های فضایی خطر واقعی برای ماهواره‌ها و ایستگاه‌های فضایی بین المللی محسوب می‌شود و اگر یک زباله کوچک با سرعت چند کیلومتر در ثانیه به دستگاه فضایی برخورد کند امکان دارد آن را منهدم کرده یا از کار بیندازد؛ یک زباله فضایی یک سانتیمتری نیز می تواند قاتل دستگاه‌های فضایی باشد.»
زباله‌های فضایی ممکن است وارد جو شده و بسوزند اما برخی از آن‌ها در مدارهای کره زمین تا ابد می‌چرخند و به دلیل سرگردانی خطری جدی محسوب می‌شوند، ناسا (NASA) به تازگی اعلام کرد که حدود ۱۸ هزار زباله فضایی از کره زمین قابل مشاهده است.

زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اکران مستند« زباله های فضایی» در سینما دانش

1393/11/15
مرکز آموزش نجوم ادیب وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان بیستمین برنامه سینما دانش را امروز عصر برگزار می کند. مستند جذاب و دیدنی «زباله های فضایی» به نمایش در خواهد آمد و دکتر...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.