1397/03/01

یک میلیون زباله فضایی در مدار زمین سرگردان است

منابع روسی اعلام کردند که یک میلیون زباله فضایی در مدارهای پیرامون کره زمین سرگردان بوده و می تواند برای ماهواره ها و ایستگاه های فضایی بین المللی خطر ایجاد کند. زباله‌های فضایی از زمان آغاز تسخیر فضا توسط انسان در مدارهای پیرامون زمین بوه‌جود آمده و در مجموع تخمین زده شده که ۸ هزار تن زباله فضایی در...
 یک میلیون زباله فضایی در مدار زمین سرگردان است

منابع روسی اعلام کردند که یک میلیون زباله فضایی در مدارهای پیرامون کره زمین سرگردان بوده و می تواند برای ماهواره ها و ایستگاه های فضایی بین المللی خطر ایجاد کند.
زباله‌های فضایی از زمان آغاز تسخیر فضا توسط انسان در مدارهای پیرامون زمین بوه‌جود آمده و در مجموع تخمین زده شده که ۸ هزار تن زباله فضایی در اطراف کره زمین سرگردان است .
زباله‌های فضایی از ماهواره ها یا قطعات این دستگاه‌ها و قطعات جدا شده از موشک‌های فضایی بوجود آمده‌اند و گفته می‌شود که ۹۳درصد زباله‌ها توسط آمریکا، چین و روسیه در مدارهای پیرامون کره زمین منتشر شده است.
دانشمندان معتقدند که سالانه حدود چهار درصد بر زباله‌های فضایی در مدارهای اطراف کره زمین افزوده می شود.
ایستگاه فضایی بین المللی (iss) به‌طور میانگین سالانه پنج حرکت برای پیشگیری از برخورد با زباله فضایی انجام می‌دهد.
بوریس شوستوف، کارشناس انستیتو فضاشناسی روسیه، در این باره گفت: «زباله‌های فضایی خطر واقعی برای ماهواره‌ها و ایستگاه‌های فضایی بین المللی محسوب می‌شود و اگر یک زباله کوچک با سرعت چند کیلومتر در ثانیه به دستگاه فضایی برخورد کند امکان دارد آن را منهدم کرده یا از کار بیندازد؛ یک زباله فضایی یک سانتیمتری نیز می تواند قاتل دستگاه‌های فضایی باشد.»
زباله‌های فضایی ممکن است وارد جو شده و بسوزند اما برخی از آن‌ها در مدارهای کره زمین تا ابد می‌چرخند و به دلیل سرگردانی خطری جدی محسوب می‌شوند، ناسا (NASA) به تازگی اعلام کرد که حدود ۱۸ هزار زباله فضایی از کره زمین قابل مشاهده است.

زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اکران مستند« زباله های فضایی» در سینما دانش

1393/11/15
مرکز آموزش نجوم ادیب وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان بیستمین برنامه سینما دانش را امروز عصر برگزار می کند. مستند جذاب و دیدنی «زباله های فضایی» به نمایش در خواهد آمد و دکتر...

پربازدیدکننده ترین خبر

جزئیات جدیدی از پروژه اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس اعلام شد

جدیدا اطلاعات بیشتری از منظومه استارلینک (Starlink) شامل جزئیات طراحی ماهواره‌ها و تفکر قرارگرفته پشت تعیین تعداد نهایی ماهواره‌های منظومه منتشر شده است. بیشینه تعداد ماهواره‌های منظومه استارلینک، 12000 عدد خواهد بود؛ تقریبا 6 برابر کل تعداد ماهواره‌های فعال در مدار. اولین سری از ماهواره‌های این منظومه در یک دسته 60 عددی به زودی به فضا ارسال خواهند شد و ایلن ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیانگذار اسپیس ایکس می‌گوید هنگامی تعداد ماهواره‌های استارلینک در مدار به 1000 عدد برسد، این پروژه از لحاظ اقتصادی به ثبات خواهد رسید. بعد از انجام 7 پرتاب اول و با قرار دادن 400 ماهواره از منظومه در مدار، بعضی از مناطق تحت پوشش پیوسته اینترنتی قرار خواهند گرفت. مارک جانکوزا (Mark Juncosa) معاون بخش مهندسی وسایل نقلیه اسپیس ایکس می‌گوید پس از انجام 12 پرتاب کل آمریکا، پس از 24 پرتاب اکثر جمعیت جهان و پس از 30 پرتاب کل سیاره زمین تحت پوشش منظومه استارلینک قرار خواهد گرفت. به گفته ماسک با هر پرتاب تقریبا 1 ترابیت به ظرفیت قابل استفاده منظومه اضافه می‌شود. این در حالی است که مجموع ظرفیت قابل استفاده منظومه‌های تله‌ست (Telesat) و وان‌وب به ترتیب 8 و 6 ترابیت خواهد بود.