1397/03/01

یک میلیون زباله فضایی در مدار زمین سرگردان است

منابع روسی اعلام کردند که یک میلیون زباله فضایی در مدارهای پیرامون کره زمین سرگردان بوده و می تواند برای ماهواره ها و ایستگاه های فضایی بین المللی خطر ایجاد کند. زباله‌های فضایی از زمان آغاز تسخیر فضا توسط انسان در مدارهای پیرامون زمین بوه‌جود آمده و در مجموع تخمین زده شده که ۸ هزار تن زباله فضایی در...
 یک میلیون زباله فضایی در مدار زمین سرگردان است

منابع روسی اعلام کردند که یک میلیون زباله فضایی در مدارهای پیرامون کره زمین سرگردان بوده و می تواند برای ماهواره ها و ایستگاه های فضایی بین المللی خطر ایجاد کند.
زباله‌های فضایی از زمان آغاز تسخیر فضا توسط انسان در مدارهای پیرامون زمین بوه‌جود آمده و در مجموع تخمین زده شده که ۸ هزار تن زباله فضایی در اطراف کره زمین سرگردان است .
زباله‌های فضایی از ماهواره ها یا قطعات این دستگاه‌ها و قطعات جدا شده از موشک‌های فضایی بوجود آمده‌اند و گفته می‌شود که ۹۳درصد زباله‌ها توسط آمریکا، چین و روسیه در مدارهای پیرامون کره زمین منتشر شده است.
دانشمندان معتقدند که سالانه حدود چهار درصد بر زباله‌های فضایی در مدارهای اطراف کره زمین افزوده می شود.
ایستگاه فضایی بین المللی (iss) به‌طور میانگین سالانه پنج حرکت برای پیشگیری از برخورد با زباله فضایی انجام می‌دهد.
بوریس شوستوف، کارشناس انستیتو فضاشناسی روسیه، در این باره گفت: «زباله‌های فضایی خطر واقعی برای ماهواره‌ها و ایستگاه‌های فضایی بین المللی محسوب می‌شود و اگر یک زباله کوچک با سرعت چند کیلومتر در ثانیه به دستگاه فضایی برخورد کند امکان دارد آن را منهدم کرده یا از کار بیندازد؛ یک زباله فضایی یک سانتیمتری نیز می تواند قاتل دستگاه‌های فضایی باشد.»
زباله‌های فضایی ممکن است وارد جو شده و بسوزند اما برخی از آن‌ها در مدارهای کره زمین تا ابد می‌چرخند و به دلیل سرگردانی خطری جدی محسوب می‌شوند، ناسا (NASA) به تازگی اعلام کرد که حدود ۱۸ هزار زباله فضایی از کره زمین قابل مشاهده است.

زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اکران مستند« زباله های فضایی» در سینما دانش

1393/11/15
مرکز آموزش نجوم ادیب وابسته به سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان بیستمین برنامه سینما دانش را امروز عصر برگزار می کند. مستند جذاب و دیدنی «زباله های فضایی» به نمایش در خواهد آمد و دکتر...

پربازدیدکننده ترین خبر

اپسیلون ژاپنی با هفت ماهواره به فضا پرتاب شد

ژاپن نخستین پرتاب خود را در سال 2019 با استفاده از موشک اپسیلون انجام داد. در این پرتاب هفت ماهواره را مدار قرار گرفت. اپسیلون از مرکز فضایی اوچینورا در ساعت 09:50:20 به وقت محلی (00:50 به وقت گرینویچ) به فضا پرتاب و طی یک زمان 9 دقیقه و17 ثانیه ای محموله را به مقصد رساند. ماهواره 200 کیلوگرمی ماهواره راپیس-1 (RAPIS-1)، مکعبی با ابعاد یک متر است که توسط شرکت آکسل اسپیس (Axelspace) با هدف آزمایش قطعات در مدار برای استفاده بالقوه در ماموریت های آینده طراحی و ساخته شده است. یکی دیگر از محموله های موشک اپسیلون در این پرتاب، سامانه ای به نام آسترو لیو-1 (Astro Live 1 (ALE-، یک ماهواره 68 کیلوگرمی طراحی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی آسترو لیو اکسپرینس(Astro Live Experiences) است که برای ایجاد شهاب سنگ مصنوعی استفاده می شود. این ماهواره گلوله های کوچک به قطر حدود یک سانتی متر را به جو شلیک می کند. محموله دیگر ، ماهواره 50 کیلوگرمی هودویوشی-2 (Hodoyoshi-2) است که به عنوان یک ابزار نجومی برای یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی به رهبری دانشگاه توکیو راهی مدار زمین شد. محموله دیگری که در این پرتاب در مدار قرار گرفت، میکرودراگون (MicroDragon) یک ماهواره 50 کیلوگرمی مرکز ملی ماهواره ویتنام است که برای مطالعه مناطق ساحلی ویتنام، جمع آوری داده ها جهت کمک به تعیین کیفیت آب، و نظارت بر تغییرات در خط ساحلی کشور است. از جمله سه ماهواره دیگری که با اپسیلون در مدار قرار گرفت، نخستین آنها تاسواره ای با نام اوریگامی ست (OrigamiSat) در اندازه 10 در 10 در 34 سانتی متر بود. این ماهواره ها توسط موسسه فناوری توکیو اداره می شود. اوریگامی ست هنگامی که در مدار قرار می گیرد، استقرار یک ساختار با لایه ای نازک را آزمایش می کند. این ماهواره همچنین دارای یک فرسنتده رادیو آماتور است.