1397/03/07

توسعه صنعت ماهیگیری ویتنام با ماهواره

ویتنام قصد دارد به منظور توسعه صنعت ماهیگیری خود، تا پایان سال جاری ماهواره بومی خود را به فضا پرتاب کند. این ماهواره با نام مایکرو دراگون (Micro Dragon) در مرکز فضایی ویتنام (VNSC)طراحی خواهد شد. ویتنام به منظور توسعه ‌ی این ماهواره از سال ۲۰۱۳، سی و شش نفر از مهندسان خود را برای افزایش مهارت در زمینه...
توسعه صنعت ماهیگیری ویتنام با ماهواره

ویتنام قصد دارد به منظور توسعه صنعت ماهیگیری خود، تا پایان سال جاری ماهواره بومی خود را به فضا پرتاب کند. این ماهواره با نام مایکرو دراگون (Micro Dragon) در مرکز فضایی ویتنام  (VNSC)طراحی خواهد شد. ویتنام به منظور توسعه ‌ی این ماهواره از سال ۲۰۱۳، سی و شش نفر از مهندسان خود را برای افزایش مهارت در زمینه طراحی، ساخت و تست ماهواره به دانشگاه‌های کشورهای خارجی فرستاده است. ماهواره مایکرودراگون با ابعاد ۵۰*۵۰*۵۰سانتی متر دارای ۴۹.۸ کیلوگرم وزن می باشد. این ماهواره پس از پرتاب به رصد آب‌های ساحلی خواهد پرداخت تا بدین وسیله موقعیت مناطقی که می تواند برای اتخاذ تصمیماتی برای توسعه صنعت ماهیگیری مفید باشد را مشخص کند. قابل ذکر است این ماهواره به وسیله راکت اپسیلون ژاپن به فضا پرتاب خواهد شد.
گفتنی است ویتنام اولین ماهواره خود با نام پیکودراگون (Pico Dragon) که تنها یک کیلو وزن داشت را در سال ۲۰۱۳ به فضا پرتاب کرد و این ماهواره سه ماه در فضا باقی ماند. ویتنام پیش از این پرتاب نیز چهار ماهواره دیگر را قبل از سال ۲۰۱۳ به فضا پرتاب کرده بود که ساخت این ماهواره‌ها توسط ویتنام انجام نشده نبود.
همچنین قابل ذکر است ویتنام برنامه فضایی خود را دنبال می کند و قرار است ماهواره LOTUSat-2  خود که قرار است وزنی در حدود ۵۰۰ کیلوگرم داشته باشد را در سال ۲۰۲۲ راهی فضا کند. گفته می شود این کشور در تلاش است با پرتاب این ماهواره، موقعیت خود را در میان کشورهای پیشرو در زمینه فضایی از جمله مالزی و اندونزی حفظ کند.

منبع: newsspaceflight

خدمات و کاربردها |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

اپسیلون ژاپنی با هفت ماهواره به فضا پرتاب شد

ژاپن نخستین پرتاب خود را در سال 2019 با استفاده از موشک اپسیلون انجام داد. در این پرتاب هفت ماهواره را مدار قرار گرفت. اپسیلون از مرکز فضایی اوچینورا در ساعت 09:50:20 به وقت محلی (00:50 به وقت گرینویچ) به فضا پرتاب و طی یک زمان 9 دقیقه و17 ثانیه ای محموله را به مقصد رساند. ماهواره 200 کیلوگرمی ماهواره راپیس-1 (RAPIS-1)، مکعبی با ابعاد یک متر است که توسط شرکت آکسل اسپیس (Axelspace) با هدف آزمایش قطعات در مدار برای استفاده بالقوه در ماموریت های آینده طراحی و ساخته شده است. یکی دیگر از محموله های موشک اپسیلون در این پرتاب، سامانه ای به نام آسترو لیو-1 (Astro Live 1 (ALE-، یک ماهواره 68 کیلوگرمی طراحی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی آسترو لیو اکسپرینس(Astro Live Experiences) است که برای ایجاد شهاب سنگ مصنوعی استفاده می شود. این ماهواره گلوله های کوچک به قطر حدود یک سانتی متر را به جو شلیک می کند. محموله دیگر ، ماهواره 50 کیلوگرمی هودویوشی-2 (Hodoyoshi-2) است که به عنوان یک ابزار نجومی برای یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی به رهبری دانشگاه توکیو راهی مدار زمین شد. محموله دیگری که در این پرتاب در مدار قرار گرفت، میکرودراگون (MicroDragon) یک ماهواره 50 کیلوگرمی مرکز ملی ماهواره ویتنام است که برای مطالعه مناطق ساحلی ویتنام، جمع آوری داده ها جهت کمک به تعیین کیفیت آب، و نظارت بر تغییرات در خط ساحلی کشور است. از جمله سه ماهواره دیگری که با اپسیلون در مدار قرار گرفت، نخستین آنها تاسواره ای با نام اوریگامی ست (OrigamiSat) در اندازه 10 در 10 در 34 سانتی متر بود. این ماهواره ها توسط موسسه فناوری توکیو اداره می شود. اوریگامی ست هنگامی که در مدار قرار می گیرد، استقرار یک ساختار با لایه ای نازک را آزمایش می کند. این ماهواره همچنین دارای یک فرسنتده رادیو آماتور است.