1397/02/26

استفاده عمان از سنجش از دور ماهواره‌ای برای افزایش صادرات کندر

دو دانشگاه مهم عمان قصد دارند با همکاری یکدیگر تحقیقی را در مورد درختچه‌های کندر در این کشور انجام دهند. در این پژوهش، دانشگاه سلطان قابوس (SQU) و دانشگاه نیزوا (UON) با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) و تکنیک‌های سنجش از دور، درختچه‌های کندر را در منطقه دهوفر (Dhofar) عمان تحت نظر قرار خواهند...
استفاده عمان از سنجش از دور ماهواره‌ای برای افزایش صادرات کندر

دو دانشگاه مهم عمان قصد دارند با همکاری یکدیگر تحقیقی را در مورد درختچه‌های کندر در این کشور انجام دهند. در این پژوهش، دانشگاه سلطان قابوس (SQU) و دانشگاه نیزوا (UON) با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) و تکنیک‌های سنجش از دور، درختچه‌های کندر را در منطقه دهوفر (Dhofar) عمان تحت نظر قرار خواهند داد.

مطالعه این درختچه‌ها به دلیل پراکنده بودن آن‌ها و قرارگیری بسیاری از درختچه‌های کندر در ارتفاع بالای کوه‌ها و تپه‌ها، کار مشکلی است اما با استفاده از سامانه‌های GIS و سنجش از دور می‌توان این کار را به سادگی انجام داد. سنجش از دور کمک می‌کند که بدون تماس مستقیم ابزارهای تحقیقاتی با شیء مورد مطالعه، بتوان داده‌هایی را در مورد آن جمع‌آوری و تحلیل کرد. در این روش عمدتا مشاهدات با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای صورت می‌گیرد.

پروژه مذکور که "نقشه‌برداری و مطالعه تغییرات درختچه‌های کندر با استفاده از بانک اطلاعاتی GIS و روش‌های سنجش از دور در مناطق هولوف (Huluf)، وادی سهنوت (Wadi Sahnut) و وادی داوکاح (Wadi Dawkah) در دهوفر" نام دارد، از ماه گذشته آغاز شده است.

دکتر یاسین آل ملا (Yaseen Al Mullah) مدیر بخش سنجش از دور در دانشگاه سلطان قابوس، این پروژه را در درجه اول تمرینی برای مطالعه تغییرات به کمک سنجش از دور می‌داند. وی می‌گوید: «این فناوری بسیار عملیاتی است. ما قادر خواهیم بود با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای درختچه‌های کندر را تحت نظر بگیریم و تراکم آن‌ها و تاثیرات جنگل‌زدایی تغییرات اقلیمی بر این درختچه‌ها را مطالعه کنیم.»

آل ملا همچنین افزود اگر محققین دلیل کاهش تراکم درختچه‌های کندر را کشف کنند، ممکن است قادر به ارائه راه حلی برای افزایش تراکم و تعداد این گونه باشند و حتی در آینده با افزایش تولید کندر صادرات آن را افزایش دهند.

طبق گفته آل ملا این تیم تحقیقاتی قصد دارد ابتدا درختچه‌ها را با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای نشان‌گذاری کند، سپس ابعاد، نحوه توزیع و اطلاعات دیگر در مورد آن‌ها را برای حفظ این گونه استفاده کند.

آل ملا می‌گوید مطالعه درختچه‌های کندر امری جالب است، چرا که هر درخت منحصر بفرد و قابل تشخیص است. وی افزود: «هر درخت علائم مختص به خود را دارد و اگر بتوانیم تصویر هر درخت را مطالعه کنیم، خواهیم فهمید که ظواهر هر درخت با دیگری فرق دارد. از همین طریق است که ما آن‌ها را نقشه‌برداری و شناسایی خواهیم کرد.»

منبع: timesofoman

سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

نرم‌افزار بومی مدیریت داده‌های تصاویر ماهواره‌ای تولید شد

1397/02/09
رئیس سازمان فضایی گفت:«توسعه نرم‌افزار بومی مدیریت داده‌های رستری و برداری «ستیا» به منظور نمایش سه‌بعدی، ویرایش و مدیریت انواع داده‌های مکان مبنا و تصاویر ماهواره‌ای توسعه داده شد». مرتضی...

پیش‌بینی‌های نا امیدکننده تصاویر ماهواره‌ای از وضعیت غرب اصفهان

1397/02/22
‌یک مدرس علوم فضایی دانشگاه اصفهان گفت: «در روش تداخل سنجی، عکس‌های پی‌در‌پی هر ساله از دشت مهدیان در نزدیکی شهرضا نشان داده است که به دلیل برداشت، ذخایر آب هرساله حدود ۸۶ میلی متر کاهش...

پربازدیدکننده ترین خبر

احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب‌ ماهواره‌برهای ایران

در حالی که تقریبا یک هفته از انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد پرتاب ماهواره دوستی توسط رسانه‌های خارجی و داخلی می‌گذرد و هیچ‌یک از مقامات مربوطه زحمت تایید و یا تکذیب را به خود نداده‌اند؛ روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، در مصاحبه با شبکه NBC شکست در پرتاب این ماهواره را تایید نمود. وی علاوه بر این یک فرضیه مهم را نیز مطرح کرد: احتمال خرابکاری آمریکا در ایجاد اختلال در این پرتاب. ظریف با اشاره به مقاله‌ای که اخیرا در نیویورک تایمز منتشر شده گفت بررسی دلایل شکست بلافاصله بعد از پرتاب آغاز شده اما اکنون و پس از انتشار مقاله مذکور بررسی‌ها به صورت جزئی‌تر و با شدت بیشتری صورت خواهند گرفت. وی با بیان اینکه هنوز نمی‌توان با اطمینان از این موضوع صحبت کرد، آن را کاملا امکان‌پذیر دانست.