1397/02/24

عبور شهاب‌سنگ از نزدیکی زمین

یک شهاب‌سنگ با ابعاد تقریبی یک زمین فوتبال در حال نزدیک شدن به زمین بوده و از نزدیک سیاره ما می‌گذرد. به گفته ستاره‌شناسان، این شهاب‌سنگ قرار است از فاصله میان ماه و زمین عبور کرده و به مسیر خود ادامه دهد. ستاره‌شناسان خبر از حرکت یک شهاب‌سنگ به سمت زمین می‌دهند. اگرچه خبر حرکت شهاب‌سنگ‌ها به سمت زمین،...
عبور شهاب‌سنگ از نزدیکی زمین

یک شهاب‌سنگ با ابعاد تقریبی یک زمین فوتبال در حال نزدیک شدن به زمین بوده و از نزدیک سیاره ما می‌گذرد. به گفته ستاره‌شناسان، این شهاب‌سنگ قرار است از فاصله میان ماه و زمین عبور کرده و به مسیر خود ادامه دهد.
ستاره‌شناسان خبر از حرکت یک شهاب‌سنگ به سمت زمین می‌دهند. اگرچه خبر حرکت شهاب‌سنگ‌ها به سمت زمین، خبری غیرعادی و عجیب محسوب نمی‌شود، اما این موضوع همواره می‌تواند خطراتی را در پی داشته باشد. گفتنی است همواره شهاب‌سنگ‌های مختلفی به سمت زمین حرکت می‌کنند که آخرین آن‌ها شهاب‌سنگی به نام ۲۰۱۸ GE3 بود که دانشمندان تنها زمانی که از کنار زمین عبور کرد، آن را شناسایی کردند.
شهاب‌سنگ گمشده در مسیر حرکت به سمت زمین
شهاب‌سنگ موسوم به 2010 WC9 برای نخستین بار در ۳۰ نوامبر سال ۲۰۱۰ توسط مرکز مطالعات افلاک کاتالینا (Catalina Sky Survey) در آریزونا شناسایی شد. ستاره‌شناسان تا آغاز دسامبر همان سال، این شهاب‌سنگ را تعقیب کرده و سپس با فروکش کردن نور آن، از دید پژوهشگران ناپدید شد. این موضوع سبب شد تا پژوهشگران و ستاره شناسان قادر به شناسایی دقیق مدار این شهاب‌سنگ نشده و درنتیجه زمان بازگشت این شهاب‌سنگ مشخص نشد. در تاریخ ۸ می سال جاری (برابر با ۱۸ اردیبهشت‌ماه) تقریباً پس از ۸ سال، ستاره‌شناسان موفق به شناسایی شهاب‌سنگی شدند که به نظر می‌رسد همان 2010 WC9 باشد که دوباره در مسیر خود به سمت زمین حرکت کرده است.
این شهاب‌سنگ بر اساس پیش‌بینی دانشمندان در شب ۱۵ مه برابر با ۲۵ اردیبهشت از فاصله صد و بیست و شش هزار مایلی (حدود دویست و سه هزار کیلومتری) زمین عبور خواهد کرد. بر اساس اعلام آزمایشگاه نیروی محرکه جت ناسا (Jet Propulsion Laboratory of NASA)، عبور شهاب‌سنگی به این ابعاد بزرگ از فاصله نزدیک به زمین طی ۳۰۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

آیا خطری ما را تهدید می‌کند؟

شهاب‌سنگ 2010 WC9 به‌اندازه کافی بزرگ بوده و دارای ابعاد ۶۰ متر در ۱۳۰ متر است. این شهاب‌سنگ با سرعت کمی بیشتر از چهل و پنج هزار کیلومتر در ساعت ادامه داده و ازنظر ابعاد از شهاب‌سنگ چلیابینسک (Chelyabinsk) بزرگ‌تر است که چندی پیش در روسیه با زمین برخورد کرده و خساراتی جدی در مناطق اطراف محل سقوط بر جای گذاشت. دانشمندان اعتقاد دارد که این شهاب‌سنگ خطری برای زمین محسوب نشده و مدار حرکتی و سرعت آن به میزانی است که بدون برخورد با زمین یا انحراف به‌واسطه جاذبه، از کنار سیاره ما عبور خواهد کرد.

عبور شهاب‌سنگ از نزدیکی زمین

دیدن شهاب‌سنگ 2010 WC9 با چشم عادی ممکن نیست

برای دیدن این شهاب‌سنگ و عبور آن از کنار زمین امکان مشاهده با چشم غیرمسلح وجود ندارد زیرا این شهاب‌سنگ فاقد نور کافی برای رؤیت شدن از روی زمین است اما حتی تلسکوپ‌های غیرحرفه‌ای و آماتور نیز می‌توانند در صورت شناسایی دقیق مسیر این شهاب‌سنگ، آن را رؤیت کرده و مسیر آن را دنبال کنند.

شایعات را باور نکنید، زمین برای مواجه با هر شهاب‌سنگی آماده است

اگرچه همواره شایعات مختلفی در رابطه با پایان دنیا از طریق برخورد شهاب‌سنگ‌ها با زمین وجود داشته و بسیاری از رسانه‌ها نیز اخبار آن را پوشش می‌دهند اما دانشمندان و ستاره شناسان فارغ از این هیاهوی رسانه‌ای به کار خود مشغول بوده و از زمین در برابر این تهدیدات دفاع می‌کنند. پیش‌ازاین سازمان فضایی ناسا مطالعات وسیعی در این زمینه انجام داده و بر اساس نقشه ترسیم‌شده توسط پژوهشگران این سازمان، خرده سیاره‌های کوچکی که دارای اندازه‌ای در حدود یک متر بوده و در طول شبانه‌روز و هر هفته به‌صورت پیاپی وارد جو زمین شده و به‌صورت یک گلوله آتشین درمی‌آیند، خطری برای مردم ساکن کره زمین محسوب نمی‌شوند.
در دهه‌های گذشته تنها یک نمونه وجود داشت که احتمال ایجاد خطر را برای ساکنان زمین ایجاد کرده و موجبات نگرانی و دلواپسی ستاره‌شناسان را فراهم کرده بود. در تاریخ ۱۵ فوریه سال ۲۰۱۳ میلادی یک سنگ آسمانی به نسبت بزرگ بانام چلیابینسک موجب نگرانی دانشمندان شده بود که البته این شهاب‌سنگ نیز در منطقه‌ای با همین نام  در روسیه منفجر شد و ستاره‌شناسان تخمین زدند که این سنگ آسمانی پیش از ورود به زمین دارای ابعادی در حدود بیست متر بوده است.
این دغدغه و نگرانی تنها منحصر به سازمان فضائی ناسا نبوده و سازمان‌های مختلف فضائی از قبیل سازمان فضائی اتحادیه اروپا و روسیه نیز طرح‌های مشابهی را در دستور کار قرار داده‌اند. برای نمونه طی سال‌های اخیر گروهی از پژوهشگران ارشد دپارتمان نجوم و فضا در آکادمی علوم روسیه در حال بررسی الگوی حرکتی شهاب‌سنگ‌ها به سمت زمین و امکان برخورد آن‌ها با این سیاره هستند. به اعتقاد این پژوهشگران، طی یک‌صد سال آینده تعداد زیادی شهاب‌سنگ به سمت زمین خواهند آمد و بسیاری از آن‌ها بافاصله‌ای نزدیک و خطرناک از کنار سیاره ما خواهند گذشت.

عبور شهاب‌سنگ از نزدیکی زمین
درمجموع باید اذعان داشت که هر دو گروه شهاب‌سنگ‌ها و خرده سیاره‌ها به‌طور بالقوه خطر بزرگی برای کره زمین محسوب شده و برخورد آن‌ها با سیاره زمین می‌تواند عواقب ناگواری در پی داشته باشد.
موضوع شناسایی و رصد سیارک‌ها و شهاب‌سنگ‌هایی که می‌توانند خطری بالقوه محسوب شوند بحثی مجزا است و موضوع برخورد و مواجه با این تهدید مقوله دیگری است که ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است. یکی از این طرح‌ها، استفاده از موشک‌های بالستیک قاره‌پیما است که قادر به از بین بردن شهاب‌سنگ‌های تهدیدکننده زمین هستند.
به دلیل وجود خطرات ناشی از شکسته شدن شهاب‌سنگ‌ها و برخورد قطعات آن با کره زمین استفاده از این برای مقابله با شهاب‌سنگ‌های نزدیک به زمین همانند شهاب‌سنگ چلیابینسک مناسب نخواهد بود، اما از این موشک‌های نسل جدید می‌توان به‌عنوان قاتل شهاب‌سنگ‌های آپوفیس یادکرد که طبق پیش‌بینی‌های انجام‌شده در سال ۲۰۳۶ میلادی به کره زمین برخورد خواهد کرد.
گفتنی است پیش‌ازاین اعلام‌شده بود موسسه ستاره‌شناسی آکادمی علوم روسیه با همکاری و مشارکت شرکت پژوهشی کومتا (Kometa) در حال اجرای پروژه‌ای به‌منظور شناسایی و مشاهده شهاب‌سنگ‌های آسمانی است. این مرکز رصدی و مشاهده‌کننده قادر است کلیه سنگ‌های سرگردان و شهاب‌سنگ‌هایی را که به سمت زمین حرکت می‌کنند و دارای ابعادی بیش از ۵۰ متر هستند شناسایی کند. قدرت دید این مرکز مطالعاتی و رصدخانه به‌اندازه فاصله میان سیاره زمین و خورشید است و از سوی دیگر این رصدخانه می‌تواند هر نوع شی دیگری را که دارای ابعاد بیش از ده متر باشد، در نزدیکی مدار زمین شناسایی کرده و اخطار دهد. هدف از انجام این پروژه، اجتناب از تکرار حادثه سقوط شهاب‌سنگ چلیابینسک عنوان‌شده است
درهرحال موضوعی که موردتوافق همه دانشمندان این حوزه قرار دارد، بحث جدی بودن خطر برخورد شهاب‌سنگ‌ها با زمین است که برای مواجه با آن نیاز به همکاری همه‌جانبه کشورهای مختلف جهان وجود دارد زیرا در صورت بروز این فاجعه، کلیت حیات در کره زمین مورد تهدید قرار می‌گیرد. پیش‌بینی می‌شود بشر تا دهه آینده قادر به محافظت کامل از سیاره خود در برابر این تهدیدات باشد.

منبع: سینا پرس

نجوم | رویدادها |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین ماهواره مخابراتی – تجاری چه وقت به فضا پرتاب شد؟

نخستین ماهواره‌ای که به عنوان یک ماهواره مخابراتی-تجاری در مدار ۳۶هزار کیلومتری زمین قرار گرفت ارلی برد (Early bird) نام داشت و بعدها به « اینتلست-۱ (Intelsat-1) معروف شد. این ماهواره ۳۹کیلوگرمی به شکل استوانه ای به قطر ۷۲سانتی متر و ارتفاع ۵۹سانتی متر ساخته شده بود. ارلی برد در ۲۸ژوئیه ۱۹۶۵ از کیپ کاناورال با یک ماهواره‌بر دلتا (Delta) به فضا پرتاب شد. این سفینه توانایی رله یک کانال تلویزیونی و ۲۴۰کانال تلفن داشت. ارلی برد حدود یک سال و نیم به فعالیت ادامه داد.