1397/02/26

رصد ستاره‌ه‌ای فراری

نزدیک به ۳۰ ستاره فراری (‌runaway stars) که از کهکشان خود فرار کرده بودند، توسط ماهواره سازمان فضایی اروپا (ESA) شناسایی شده‌اند که حداقل دو ستاره در حال سفر درون راه شیری هستند. تعدادی از این اجرام بین کهکشانی بخشی از سیستم ستاره‌‌های دوتایی بودند که از هم جدا شده‌اند و یکی از آن هر جفت به فضا پرتاب...
رصد ستاره‌ه‌ای فراری

نزدیک به ۳۰ ستاره فراری (‌runaway stars) که از کهکشان خود فرار کرده بودند، توسط ماهواره سازمان فضایی اروپا (ESA) شناسایی شده‌اند که حداقل دو ستاره در حال سفر درون راه شیری هستند. تعدادی از این اجرام بین کهکشانی بخشی از سیستم ستاره‌‌های دوتایی بودند که از هم جدا شده‌اند و یکی از آن هر جفت به فضا پرتاب شده است. ستاره‌های اسرارآمیز خارج راه شیری در کهکشان با سرعت ۱٫۵ میلیون مایل در ساعت (۲٫۵ میلیون کیلومتر در ساعت) حرکت می‌‌کنند.
محققان دانشگاه لیدن (Leiden University) هلند، با استفاده از داده‌‌های ماهواره گایا (Gaia) آژانس فضایی اروپا به این نتایج رسیدند. این کاوشگر فضایی که فاصله و سرعت ستارگان در کهکشان را دنبال می‌‌کند، ماه گذشته دومین سری از اطلاعات خود درباره حدود ۱٫۷ میلیارد ستاره را عرضه کرد. گایا سرعت هفت میلیون از این اجرام آسمانی را هنگامی‌که آن‌ها به سمت زمین یا خلاف آن حرکت می‌‌کردند، اندازه ‌گیری کرد.این مطالعه به رهبری توماسو مارکتی (Tomasso Marchetti)، اخترشناس انجام شد. آن‌ها ستارگانی که سریع تر از ۴۵۰ کیلومتر در هر ثانیه حرکت می‌‌کردند را انتخاب کردند. سپس محاسبه کردند که ۲۸ ستاره از این گروه بیش از ۵۰ درصد احتمال فرار از کشش گرانشی راه شیری داشته ‌اند که این نشان می‌‌دهد آن‌ها از کهکشان‌‌های دیگر سفر کرده‌ اند. تعداد کمی‌از این ستاره‌‌های رها شده مسیرهایی داشتند که نشان می‌دهد از مرکز کهکشان پرتاب شده بودند. در این موارد، گرانش عظیم ابرسیاه چاله مرکزی، ستاره‌های دوتایی را از هم جدا می‌‌کند و یکی از جفت‌‌ها را به فضا پرتاب می‌‌کند. ستاره‌‌های دیگر در دیسک ستاره ‌ای کهکشان راه شیری (قسمت مسطح کهکشان مارپیچی در اطراف برآمدگی مرکزی) ردیابی شدند.
برطبق گفته محققان، منبع احتمالی این اجرام یک سیستم دوتایی است که در آن یک ستاره منفجر شده است. سرعت و مدار این اجرام نشان می‌‌دهد که حدود نیمی‌از این ۲۸ ستاره پرسرعت، به احتمال زیاد در خارج از کهکشان ما ایجاد شده ‌اند.
مرموزترین ستاره‌‌های این گروه، دو ستاره با سرعت بیش از ۷۰۰ کیلومتر بر ثانیه هستند که به گفته یکی از دانشمندان، آن‌ها را تبدیل به «اکتشافات خاص» می‌‌کند. داشمندان مشتاقانه به دنبال دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این ستارگان از تلسکوپ‌‌های زمینی هستند. در حالی که این ستاره‌‌ها سریع هستند، اما حتی نزدیک به سریع‌ترین‌ جرم در کهکشان هم نیستند.
چرا که ستاره‌‌ها در این مسیرها می‌‌توانند به سرعت ۱۲۰۰ کیلومتر در هر ثانیه یا ۴٫۳ میلیون کیلومتر در ساعت برسند. اما سریع ‌ترین دایره در اطراف سیاه چاله مرکزی کهکشان است که ستارگان در آن با بیشینه سرعت ۱۲ هزار کیلومتر در هر ثانیه معادل ۴۳ میلیون کیلومتر بر ساعت سفر می‌کنند.

نجوم |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت

با اعلام جایگزینی آلکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و نیکلاس هیگ (Nicholas Hague) با الگ اسکریپوچکا (Oleg Scripochocka) و فضانورد اماراتی کرده در پرواز ۱ مارس ۲۰۱۸ با ناو سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) این سوال پیش آمد که تکلیف فضانورد اماراتی چه خواهد شد و آیا شهروند اماراتی شانس پرواز در سال جدید میلادی را از دست خواهد داد؟ به‌ویژه که تنها چند روزی از انتشار عکس جلسه آموزش خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۲ در شبیه‌ساز سایوز می‌گذشت و در آن هزازا المنصوری در کنار اولگ اسکریپوچکا و کریستینا کخ (Christina Koch) می گذشت. اما مصاحبه اخیر دیمیتری راگوزین (Dmitry Rugozin) ثابت کرد که روس‌ها هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این شریک پولدار ندارند و به هر شکل که شده فضانورد اماراتی را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی خواهند فرستاد. راگوزین در این مصاحبه گفت: «کار ما با شرکای اماراتی ادامه دارد و فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت. او اضافه کرد در آموزش فضانوردان شهروند امارات هیچ تغییری حاصل نشده و آنها همچنان آموزش و تمرین‌ها را با همکاران خود مرتبا ادامه می‌دهند.» بر اساس آخرین خبرها از مرکز آموزش فضانوردان روسیه, هزاز المنصوری به عنوان فضانورد اصلی که راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد انتخاب شده و شهروند دیگر امارات سلطان سیف النیادی در دوران آموزش و تمرین سمت جانشین را خواهد داشت تا اگر اتفاق غیر منتظره‌ای برای المنصوری رخ داد از وی به عنوان جایگزین استفاده شود. هزازا المنصوری و سلطان سیف النیادی و شهروند اماراتی هستند که بعد از طی مجموعه‌ای از معاینات پزشکی، روانی، مصاحبه‌های شخصی و غیره از بین ۴۰۲۲ داوطلب انتخاب شدند. هزازا المنصوری خلبان و افسر نیروی هوایی امارات است و سلطان سیف النیادی دکترای فناوری اطلاعات دارد.