1397/02/22

پیش‌بینی‌های نا امیدکننده تصاویر ماهواره‌ای از وضعیت غرب اصفهان

‌یک مدرس علوم فضایی دانشگاه اصفهان گفت: «در روش تداخل سنجی، عکس‌های پی‌در‌پی هر ساله از دشت مهدیان در نزدیکی شهرضا نشان داده است که به دلیل برداشت، ذخایر آب هرساله حدود ۸۶ میلی متر کاهش داشته است و در چند سال اخیر سطح آب چاه‌ها حدود ۱۲ سانتی متر پایین رفته است.» سیاوش ایرانپور در نشست ۱۷۹ باشگاه نجوم...
پیش‌بینی‌های نا امیدکننده تصاویر ماهواره‌ای از وضعیت غرب اصفهان

‌یک مدرس علوم فضایی دانشگاه اصفهان گفت: «در روش تداخل سنجی، عکس‌های پی‌در‌پی هر ساله از دشت مهدیان در نزدیکی شهرضا نشان داده است که به دلیل برداشت، ذخایر آب هرساله حدود ۸۶ میلی متر کاهش داشته است و در چند سال اخیر سطح آب چاه‌ها حدود ۱۲ سانتی متر پایین رفته است.»
سیاوش ایرانپور در نشست ۱۷۹ باشگاه نجوم اصفهان با محوریت تکنیک‌های فضایی، خشکسالی و منابع آب اظهار کرد: «سنجش از راه دور، روش‌های مختلفی دارد که از مزایای آن می‌توان به یکپارچه و وسیع بودن، تنوع طیف، امکان تهیه پوشش‌های تکراری و ارزان بودن نسبت به روش‌های زمینی اشاره کرد.»
وی افزود: «سکوهای سنجش از راه دور می‌تواند به صورت سکوهایی ثابت بر روی زمین، روش‌های هوابرد و ماهواره‌ها باشند. همچنین تکنیک‌های سنجش از دور الکترومغناطیس و میدانی است.»
این مدرس علوم فضایی دانشگاه اصفهان تصریح کرد: «پارامترهای محیطی کره زمین شامل بارش، تبخیر و تعرق، ذخایر آب زیر‌زمینی، آب‌های سطحی، رطوبت خاک، رطوبت هوا، پوشش گیاهی، نوع خاک، جریان هوا و دما است و چرخه هیدرولوژی را می‌توان برای هر حوزه‌ای بیان کرد.»
ایرانپور ادامه داد: «تغییرات ذخایر کل آب برابر با تغییرات آب‌های زیرزمین، آب‌های سطحی، معدل آب برف، رطوبت خاک و رطوبت هوا است. بر اساس تصاویر ماهواره‌ای که از بخار آب، دما، برف، رطوبت، هوا و غیره می‌توان نقشه‌هایی از اتفاقات خشکسالی به دست آورد تا در پی آن بتوان میزان آب موجود را کنترل کرد.»
مدرس علوم فضایی دانشگاه اصفهان افزود: «فرونشست زمین پدیده‌ای است که در شمال شهر اصفهان و غرب استان در حال رخ دادن است و احتمال دارد این مکان‌ها را غیر قابل سکونت کند. بر اساس همبستگی‌های مکانی و زمانی کاهش آب می‌تواند باعث فرونشست زمین و شکل گیری ریزگردها شود که ریزگردها، آسیب رسانس به پوشش گیاهی و اختلال در چرخه آب در حوزه را در پی دارد.»
ایرانپور اظهار کرد: «تکرار عکس های ماهواره‌های ثقل سنجی می توانند مکان‌هایی را که کاهش جرم (آب و یخ) داشته است، نشان دهند. از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ تصاویر عکس‌های ماهواره‌ای نشان داده است که دریاچه ارومیه هر ساله با کاهش ۱.۴ متر مکعب مواجه بوده است. کاهش یکباره منابع آبی حوضه زاینده رود در سال ۲۰۰۸ بدتر از کارون بوده است که علاوه بر رودخانه آب‌های زیر زمین را نیز شامل می‌شود.»
وی افزود: «خشکسالی هیدرولوژی، کشاورزی، هواشناسی، اجتماعی و اقتصادی، از انواع خشکسالی هستند که هر کدام می‌توانند تاثیراتی را داشته باشند. در روش تداخل سنجی، عکس‌های پی‌در‌پی هر ساله از دشت مهدیان در نزدیکی شهرضا نشان داده است که به دلیل برداشت آب، ذخایر آب هرساله حدود ۸۶ میلی متر کاهش داشته است و در چند سال اخیر سطح آب چاه‌ها حدود ۱۲ سانتی‌متر پایین رفته است.»

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

اولین تلفن ماهواره ای با سیستم عامل اندروئید

شرکت مخابراتی ثریا به تازگی از اولین تلفن ماهواره ای با سیستم عامل اندروئید رونمایی کرده است. این گوشی اولین تلفن ماهواره ای با سیستم عامل اندروئید محسوب می شود که همزمان می تواند از ارتباطات GSM پشتیبانی کند. ثریا با ارائه این تلفن با نام Thuraya X5 در تلاش است هماهنگی بیشتری بین ارتباطات زمینی و ماهواره ای برقرار کند و انعطاف پذیری بیشتری را برای کاربران فراهم سازد. این گوشی با صفحه نمایش فول اچ دی به بزرگیه 5.2 اینچ، دو سیم کارته است و از ارتباطات 2G,3G,4G پشتیبانی می کند. این تلفن همراه در ماموریت های دولتی،پروژه های انرژی، ارتباطات سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد و اتصال سریع و ساده ای را در مناطق دور افتاده و زمانی که کاربر در حال حرکت است و به طور معمول گوشی های هوشمند خارج از دسترس هستند را فراهم می کند.