1397/02/22

پیش‌بینی‌های نا امیدکننده تصاویر ماهواره‌ای از وضعیت غرب اصفهان

‌یک مدرس علوم فضایی دانشگاه اصفهان گفت: «در روش تداخل سنجی، عکس‌های پی‌در‌پی هر ساله از دشت مهدیان در نزدیکی شهرضا نشان داده است که به دلیل برداشت، ذخایر آب هرساله حدود ۸۶ میلی متر کاهش داشته است و در چند سال اخیر سطح آب چاه‌ها حدود ۱۲ سانتی متر پایین رفته است.» سیاوش ایرانپور در نشست ۱۷۹ باشگاه نجوم...
پیش‌بینی‌های نا امیدکننده تصاویر ماهواره‌ای از وضعیت غرب اصفهان

‌یک مدرس علوم فضایی دانشگاه اصفهان گفت: «در روش تداخل سنجی، عکس‌های پی‌در‌پی هر ساله از دشت مهدیان در نزدیکی شهرضا نشان داده است که به دلیل برداشت، ذخایر آب هرساله حدود ۸۶ میلی متر کاهش داشته است و در چند سال اخیر سطح آب چاه‌ها حدود ۱۲ سانتی متر پایین رفته است.»
سیاوش ایرانپور در نشست ۱۷۹ باشگاه نجوم اصفهان با محوریت تکنیک‌های فضایی، خشکسالی و منابع آب اظهار کرد: «سنجش از راه دور، روش‌های مختلفی دارد که از مزایای آن می‌توان به یکپارچه و وسیع بودن، تنوع طیف، امکان تهیه پوشش‌های تکراری و ارزان بودن نسبت به روش‌های زمینی اشاره کرد.»
وی افزود: «سکوهای سنجش از راه دور می‌تواند به صورت سکوهایی ثابت بر روی زمین، روش‌های هوابرد و ماهواره‌ها باشند. همچنین تکنیک‌های سنجش از دور الکترومغناطیس و میدانی است.»
این مدرس علوم فضایی دانشگاه اصفهان تصریح کرد: «پارامترهای محیطی کره زمین شامل بارش، تبخیر و تعرق، ذخایر آب زیر‌زمینی، آب‌های سطحی، رطوبت خاک، رطوبت هوا، پوشش گیاهی، نوع خاک، جریان هوا و دما است و چرخه هیدرولوژی را می‌توان برای هر حوزه‌ای بیان کرد.»
ایرانپور ادامه داد: «تغییرات ذخایر کل آب برابر با تغییرات آب‌های زیرزمین، آب‌های سطحی، معدل آب برف، رطوبت خاک و رطوبت هوا است. بر اساس تصاویر ماهواره‌ای که از بخار آب، دما، برف، رطوبت، هوا و غیره می‌توان نقشه‌هایی از اتفاقات خشکسالی به دست آورد تا در پی آن بتوان میزان آب موجود را کنترل کرد.»
مدرس علوم فضایی دانشگاه اصفهان افزود: «فرونشست زمین پدیده‌ای است که در شمال شهر اصفهان و غرب استان در حال رخ دادن است و احتمال دارد این مکان‌ها را غیر قابل سکونت کند. بر اساس همبستگی‌های مکانی و زمانی کاهش آب می‌تواند باعث فرونشست زمین و شکل گیری ریزگردها شود که ریزگردها، آسیب رسانس به پوشش گیاهی و اختلال در چرخه آب در حوزه را در پی دارد.»
ایرانپور اظهار کرد: «تکرار عکس های ماهواره‌های ثقل سنجی می توانند مکان‌هایی را که کاهش جرم (آب و یخ) داشته است، نشان دهند. از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ تصاویر عکس‌های ماهواره‌ای نشان داده است که دریاچه ارومیه هر ساله با کاهش ۱.۴ متر مکعب مواجه بوده است. کاهش یکباره منابع آبی حوضه زاینده رود در سال ۲۰۰۸ بدتر از کارون بوده است که علاوه بر رودخانه آب‌های زیر زمین را نیز شامل می‌شود.»
وی افزود: «خشکسالی هیدرولوژی، کشاورزی، هواشناسی، اجتماعی و اقتصادی، از انواع خشکسالی هستند که هر کدام می‌توانند تاثیراتی را داشته باشند. در روش تداخل سنجی، عکس‌های پی‌در‌پی هر ساله از دشت مهدیان در نزدیکی شهرضا نشان داده است که به دلیل برداشت آب، ذخایر آب هرساله حدود ۸۶ میلی متر کاهش داشته است و در چند سال اخیر سطح آب چاه‌ها حدود ۱۲ سانتی‌متر پایین رفته است.»

داخلی | سنجش از دور |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

سال 97 از نگاه اسپاش؛ فراز و فرودهای بخش فضایی ایران

بخش فضایی ایران طی سالی که گذشت فراز و فرودهای بسیاری داشت که مهمترین آن پرتاب ناموفق ماهواره‌های پیام و دوستی بود. پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرده تا آخرین اخبار و تحلیل‌ها درباره بخش فضایی ایران را به اطلاع مخاطبین خود برساند. در ادامه مروری داریم بر خلاصه مهمترین خبرهای منتشر شده توسط اسپاش در این زمینه طی سال 97. با کلیک بر روی عنوان خبر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید. استفاده از تصاویر تولید شده در اسپاش با ذکر عنوان اسپاش مانعی ندارد.