1397/02/23

تماس دو تاسواره اینسایت با زمین

ناسا (NASA) تأیید کرد دو تاسواره (CubeSat) یا ماهواره‌های مکعبی که کاوشگر مریخ‌نورد اینسایت (InSight) را در سفر تاریخی آن به سمت مریخ همراهی می‌کنند، سالم و روشن هستند. آژانس فضایی آمریکا می‌گوید اولین سیگنال‌ها را از تاسواره موسوم به مارکو (MarCO) در تاریخ ۵ مه و دومی را چند ساعت بعد دریافت کرده است. این...
تماس دو  تاسواره اینسایت با زمین

ناسا (NASA) تأیید کرد دو تاسواره (CubeSat) یا ماهواره‌های مکعبی که کاوشگر مریخ‌نورد اینسایت (InSight) را در سفر تاریخی آن به سمت مریخ همراهی می‌کنند، سالم و روشن هستند.
آژانس فضایی آمریکا می‌گوید اولین سیگنال‌ها را از تاسواره موسوم به  مارکو (MarCO) در تاریخ ۵ مه و دومی را چند ساعت بعد دریافت کرده است.
این دو تاسواره به نام‌های مارکو-آ (MarCO-A) و مارکو-بی (MarCO-B)  که به دو شخصیت کارتونی وال ای و ایوال در رو معروف هستند ز شنبه ۱۵ اردیبهشت توسط فضاپیمای اینسایت در ساعت ۴:۰۵ بامداد به وقت محلی از پایگاه نیروی هوایی واندنبرگ در کالیفرنیا به عنوان بخش نخست یک مأموریت فضایی عمیق از ساحل غربی ایالات متحده آمریکا پرتاب شدند.
اگرچه این دو تاسواره که به اندازه یک کیف‌دستی هستند، اینسایت را در مسیر مریخ همراهی می‌کنند، اما قرار نیست همراه آن روی مریخ فرود بیایند. هدف آن‌ها این است که تعیین کنند که آیا چنین ماهواره‌های کوچک و ساده‌ای می‌توانند در فاصله‌های بین سیاره‌ای کار کنند؟
ناسا می‌گوید سیگنال‌های دریافت شده از تاسواره‌های مارکو به بی‌اطمینانی آن‌ها در مورد شرایط این دو تاسواره پایان داد. چرا که آن‌ها از اواسط ماه مارس، یعنی زمانی که روی موشک اطلس ۵ (Atlas-V) بارگیری شدند، آزمایش نشده بودند.
ناسا نگران این بود که آزمایش نکردن طولانی مدت تاسواره‌ها باعث خالی شدن باتری‌ آن‌ها شده باشد و ماهواره‌ها کارایی لازم را نداشته باشند. با این حال، سیگنال‌های دریافتی ثابت کردند که هر دو آن‌ها سلامت هستند و با موفقیت به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
اندی کلش، مهندس ارشد مأموریت مارکو گفت: «این سیگنال‌ها نشان می‌دهد که هر دو تاسواره سالم هستند.»
هر دو فضاپیما می‌توانستند پنل‌های خورشیدی خود را قبل از تثبیت مسیر خود، با خورشید هماهنگ کنند و رادیوهای خود را فعال کنند.
ناسا می‌گوید که دو هفته دیگر، سیستم کنترل چک می‌شود، تا ارزیابی کند که این کاوشگرهای کوچک چگونه در معرض انواع مختلف دمای شدید و شرایط سخت و تابش شدید اشعه در فضای عمیق واکنش نشان می‌دهند.
به‌علاوه، این دو تاسواره، آنتن جدید تاشو و همچنین سیستم‌های کنترل مسیر و نیروی محرکه را آزمایش می‌کنند.
اگر همه چیز خوب پیش برود، مارکو-آ و مارکو-بی به عنوان ایستگاه آزمایشی برای کمک به نظارت بر فرودگر اینسایت که وارد جو مریخ می‌شود و در ماه نوامبر روی سطح سیاره سرخ می‌نشیند، عمل خواهند کرد.
جوئل کراجوفسکی، مدیر پروژه مارکو می‌گوید: «ما نگران اما هیجان‌زده‌ایم. تلاش‌های بسیاری در طراحی و آزمایش این اجزای انجام شده بود تا آن‌ها بتوانند در سفر به مریخ زنده بمانند و اطلاعات را در هنگام فرود اینسایت به زمین مخابره کنند.»
وی افزود: «اما هدف بزرگتر ما، کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تطبیق فناوری تاسواره برای مأموریت‌های فضای عمیق در آینده است.»

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اینسایت؛ در جست‌وجوی اسرار درونی مریخ

1397/02/08
اگر همه چیز به‌خوبی پیش برود، ۱۵اردیبهشت امسال مریخ‌نشین جدید ناسا موسوم به «اینسایت» به سمت سیاره سرخ پرتاب خواهد شد. این مریخ‌نشین قرار بود فروردین ۱۳۹۵ ماموریتش را آغاز کند؛ اما در هفته‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.