1397/02/18

پرتاب ماهواره مخابراتی چین به فضا

چین روز پنجشنبه سوم ماه مه ۲۰۱۸ (۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ) ماهواره مخابراتی آپ‌استار-۶سی (Apstar-6C) را با یک فضاپیمای پنج تنی با موفقیت به مدار انتقال جغرافیایی پرتاب کرد. پرتابگر لانگ مارچ بی۳ (Long murch-3b) ساعت ۱۲:۰۶ به وقت محلی از پایگاه پرتاب ماهواره شیچانگ در جنوب غربی چین به فضا پرتاب شد. شرکت فناوری...
 پرتاب ماهواره مخابراتی چین به فضا

چین روز پنجشنبه سوم ماه مه ۲۰۱۸ (۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ) ماهواره مخابراتی آپ‌استار-۶سی (Apstar-6C) را با یک فضاپیمای پنج تنی با موفقیت به مدار انتقال جغرافیایی پرتاب کرد. پرتابگر لانگ مارچ بی۳ (Long murch-3b)  ساعت ۱۲:۰۶ به وقت محلی  از پایگاه پرتاب ماهواره شیچانگ در جنوب غربی چین به فضا پرتاب شد. شرکت فناوری و علوم هوافضای چین (CASC) تنها پس از یک ساعت، پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره را اعلام نمود. این پرتاب سیزدهمین پرتاب سالانه چین و پنجمین پرتاب آن‌ها از پایگاه شیچانگ بوده و قرار است حدود هفده پرتاب در سال ۲۰۱۸ داشته باشد که بیشتر آن‌ها از نوع ماهواره‌های ناوبری و موقیت‌یاب بایدو (Beidou) هستند.

پرتاب ماهواره مخابراتی چین به فضا
ماهواره آپ‌استار-۶سی به ناوگانی از جهار ماهواره کاملاً عملیاتی متعلق به ماهواره APT هنگ کنگ که اپراتور منظومه آپ‌استار است، می‌پیوندد که مأموریت آن تهیه پوشش مخابراتی در ناحیه آسیا-اقیانوسیه و فراتر از آن است.
ماهواره آپ‌استار-۶سی بر اساس پلتفرم DFH-4 طراحی شده و آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) آن را توسعه داده است. این ماهواره دارای ۴۵ترانسپاندر در باندهای C، Ku، و Ka است که می‌تواند خدمات خود را تا پانزده سال ارائه دهد. این ماهواره جایگزین ماهواره آپ‌استار-۶سی در مدار خواهد شد و کار آن ارائه خدمات ترانسپاندری پرقدرت برای تهیه ویدیو، دسترسی به اینترنت در باند گسترده و پشتیبانی از تلفن همراه می‌باشد.
پیمانکار اصلی آکادمی فناوری فضایی چین در نظر دارد ۳۶ پرتاب را در سال ۲۰۱۸ انجام دهد و با انجام پرتاب‌های غیردولتی، تعداد پرتاب‌های مداری چین را به بیش از جهل پرتاب در سال برساند. مأموریت‌های آینده چین عبارتند از: ماهواره مشاهده زمینی گوئفن-۵ (Gaofen-5) با رزولوشن بالا که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۸ مه (۱۸  اردیبهشت) از پایگاه تیانگوگ (Taiyuan) در شمال چین صورت خواهد گرفت و نیز ماهواره رله مخابراتی کوکیا (Queqiao)  که برای مأموریت دوران قمری Chang’e طراحی شده است.
ماهواره رله‌ای مزبور به عنوان دومین قمر زمین در ارتفاع ۸۰،۰۰۰ کیلومتری از ماه  توسط  یک فرودگر و جستجوگرِ نقاط دور سطح ماه که قرار است تا اواخر سال ۲۰۱۸ پرتاب شود، کار ارتباطات را تسهیل می­‌کند.

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

برنامه چین برای ورود به ماه

1393/10/22
چین به طور جدی در حال تلاش برای اکتشافات جدید در ماه می باشد، بدین جهت در نظر دارد فضاپیمای بدون سرنشینی را در سالهای آیده به ماه ارسال کند.

ماهواره تصویربرداری ویدیویی چین به فضا رفت

1397/02/15
یک شرکت چینی پنج ماهواره سنجشی کوچک با نام ژوهای۱ (Zhuhai-1) را در یک پرتاب با کمک ماهواره بر پیشران جامد چهار مرحله ای لانگ مارچ-۱۱ (Long March) به مدار تزریق کرد. در این بین یک ماهواره...

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.