1397/02/18

پرتاب ماهواره مخابراتی چین به فضا

چین روز پنجشنبه سوم ماه مه ۲۰۱۸ (۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ) ماهواره مخابراتی آپ‌استار-۶سی (Apstar-6C) را با یک فضاپیمای پنج تنی با موفقیت به مدار انتقال جغرافیایی پرتاب کرد. پرتابگر لانگ مارچ بی۳ (Long murch-3b) ساعت ۱۲:۰۶ به وقت محلی از پایگاه پرتاب ماهواره شیچانگ در جنوب غربی چین به فضا پرتاب شد. شرکت فناوری...
 پرتاب ماهواره مخابراتی چین به فضا

چین روز پنجشنبه سوم ماه مه ۲۰۱۸ (۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ) ماهواره مخابراتی آپ‌استار-۶سی (Apstar-6C) را با یک فضاپیمای پنج تنی با موفقیت به مدار انتقال جغرافیایی پرتاب کرد. پرتابگر لانگ مارچ بی۳ (Long murch-3b)  ساعت ۱۲:۰۶ به وقت محلی  از پایگاه پرتاب ماهواره شیچانگ در جنوب غربی چین به فضا پرتاب شد. شرکت فناوری و علوم هوافضای چین (CASC) تنها پس از یک ساعت، پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره را اعلام نمود. این پرتاب سیزدهمین پرتاب سالانه چین و پنجمین پرتاب آن‌ها از پایگاه شیچانگ بوده و قرار است حدود هفده پرتاب در سال ۲۰۱۸ داشته باشد که بیشتر آن‌ها از نوع ماهواره‌های ناوبری و موقیت‌یاب بایدو (Beidou) هستند.

پرتاب ماهواره مخابراتی چین به فضا
ماهواره آپ‌استار-۶سی به ناوگانی از جهار ماهواره کاملاً عملیاتی متعلق به ماهواره APT هنگ کنگ که اپراتور منظومه آپ‌استار است، می‌پیوندد که مأموریت آن تهیه پوشش مخابراتی در ناحیه آسیا-اقیانوسیه و فراتر از آن است.
ماهواره آپ‌استار-۶سی بر اساس پلتفرم DFH-4 طراحی شده و آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) آن را توسعه داده است. این ماهواره دارای ۴۵ترانسپاندر در باندهای C، Ku، و Ka است که می‌تواند خدمات خود را تا پانزده سال ارائه دهد. این ماهواره جایگزین ماهواره آپ‌استار-۶سی در مدار خواهد شد و کار آن ارائه خدمات ترانسپاندری پرقدرت برای تهیه ویدیو، دسترسی به اینترنت در باند گسترده و پشتیبانی از تلفن همراه می‌باشد.
پیمانکار اصلی آکادمی فناوری فضایی چین در نظر دارد ۳۶ پرتاب را در سال ۲۰۱۸ انجام دهد و با انجام پرتاب‌های غیردولتی، تعداد پرتاب‌های مداری چین را به بیش از جهل پرتاب در سال برساند. مأموریت‌های آینده چین عبارتند از: ماهواره مشاهده زمینی گوئفن-۵ (Gaofen-5) با رزولوشن بالا که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۸ مه (۱۸  اردیبهشت) از پایگاه تیانگوگ (Taiyuan) در شمال چین صورت خواهد گرفت و نیز ماهواره رله مخابراتی کوکیا (Queqiao)  که برای مأموریت دوران قمری Chang’e طراحی شده است.
ماهواره رله‌ای مزبور به عنوان دومین قمر زمین در ارتفاع ۸۰،۰۰۰ کیلومتری از ماه  توسط  یک فرودگر و جستجوگرِ نقاط دور سطح ماه که قرار است تا اواخر سال ۲۰۱۸ پرتاب شود، کار ارتباطات را تسهیل می­‌کند.

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

برنامه چین برای ورود به ماه

1393/10/22
چین به طور جدی در حال تلاش برای اکتشافات جدید در ماه می باشد، بدین جهت در نظر دارد فضاپیمای بدون سرنشینی را در سالهای آیده به ماه ارسال کند.

ماهواره تصویربرداری ویدیویی چین به فضا رفت

1397/02/15
یک شرکت چینی پنج ماهواره سنجشی کوچک با نام ژوهای۱ (Zhuhai-1) را در یک پرتاب با کمک ماهواره بر پیشران جامد چهار مرحله ای لانگ مارچ-۱۱ (Long March) به مدار تزریق کرد. در این بین یک ماهواره...

پربازدیدکننده ترین خبر

از ناو سرنشین‌دار آینده روسیه چه می دانیم؟

سازمان فضایی روسیه سال‌ها به‌دنبال جایگزینی برای ناو کهنسال سایوز (Soyuz) بود اما به قول مرحوم گئورگی گرچکو (Georgy Grechko) این سفینه به قدری هوشمندانه طراحی شده که هیچ پیشنهادی نتوانست امتیاز فوق العاده‌ای نسبت به آن داشته باشد. شاید بتوان گفت نخستین قدم عملی، ساخت سفینه‌ای بانام بخش بازگشتی (Vozvraschaemyi Apparat به روسی: Возвращаемый Аппарат) باشد که تحت نام کاسموس(Cosmos) به فضا پرتاب شدند و نمونه کامل آن کاسموس ۱۴۳۳ در ۲ مارس ۱۹۸۳بود که به ایستگاه مداری سالیوت-۷ (Salyut-7) پیوست. این سفینه که هیچگاه برای حمل انسان به‌کار نرفت، در اصل توسط دفتر طراحی چلومی برای به‌کارگیری در یک نوع ناو نظامی طراحی و ساخته شده بود. به هر حال هیچکدام از طرح‌های ارائه شده نتوانستند سایوز را جانشینی کنند و سایوز نیز طی سالیان خدمت خود تغییرات کیفی بسیاری داشت. در سال‌های آغاز قرن ۲۱، مسئولان سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) به‌طور جدی به فکر جانشینی برای آن افتادند. به همین دلیل به شرکت‌های سازنده ناوهای کیهانی در روسیه پیشنهاد این کار را دادند. از بین طرح‌های ارائه شده، در سال ۲۰۰۹، سفینه پیشنهادی شرکت صنایع فضایی انرگیا (Energia) به عنوان بهترین نمونه پذیرفته شد. در ژوئن سال بعد طرح مقدماتی انرگیا به مقامات دولتی ارائه شد و به تصویب رسید.