1397/02/18

پرتاب ماهواره مخابراتی چین به فضا

چین روز پنجشنبه سوم ماه مه ۲۰۱۸ (۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ) ماهواره مخابراتی آپ‌استار-۶سی (Apstar-6C) را با یک فضاپیمای پنج تنی با موفقیت به مدار انتقال جغرافیایی پرتاب کرد. پرتابگر لانگ مارچ بی۳ (Long murch-3b) ساعت ۱۲:۰۶ به وقت محلی از پایگاه پرتاب ماهواره شیچانگ در جنوب غربی چین به فضا پرتاب شد. شرکت فناوری...
 پرتاب ماهواره مخابراتی چین به فضا

چین روز پنجشنبه سوم ماه مه ۲۰۱۸ (۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ ) ماهواره مخابراتی آپ‌استار-۶سی (Apstar-6C) را با یک فضاپیمای پنج تنی با موفقیت به مدار انتقال جغرافیایی پرتاب کرد. پرتابگر لانگ مارچ بی۳ (Long murch-3b)  ساعت ۱۲:۰۶ به وقت محلی  از پایگاه پرتاب ماهواره شیچانگ در جنوب غربی چین به فضا پرتاب شد. شرکت فناوری و علوم هوافضای چین (CASC) تنها پس از یک ساعت، پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره را اعلام نمود. این پرتاب سیزدهمین پرتاب سالانه چین و پنجمین پرتاب آن‌ها از پایگاه شیچانگ بوده و قرار است حدود هفده پرتاب در سال ۲۰۱۸ داشته باشد که بیشتر آن‌ها از نوع ماهواره‌های ناوبری و موقیت‌یاب بایدو (Beidou) هستند.

پرتاب ماهواره مخابراتی چین به فضا
ماهواره آپ‌استار-۶سی به ناوگانی از جهار ماهواره کاملاً عملیاتی متعلق به ماهواره APT هنگ کنگ که اپراتور منظومه آپ‌استار است، می‌پیوندد که مأموریت آن تهیه پوشش مخابراتی در ناحیه آسیا-اقیانوسیه و فراتر از آن است.
ماهواره آپ‌استار-۶سی بر اساس پلتفرم DFH-4 طراحی شده و آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) آن را توسعه داده است. این ماهواره دارای ۴۵ترانسپاندر در باندهای C، Ku، و Ka است که می‌تواند خدمات خود را تا پانزده سال ارائه دهد. این ماهواره جایگزین ماهواره آپ‌استار-۶سی در مدار خواهد شد و کار آن ارائه خدمات ترانسپاندری پرقدرت برای تهیه ویدیو، دسترسی به اینترنت در باند گسترده و پشتیبانی از تلفن همراه می‌باشد.
پیمانکار اصلی آکادمی فناوری فضایی چین در نظر دارد ۳۶ پرتاب را در سال ۲۰۱۸ انجام دهد و با انجام پرتاب‌های غیردولتی، تعداد پرتاب‌های مداری چین را به بیش از جهل پرتاب در سال برساند. مأموریت‌های آینده چین عبارتند از: ماهواره مشاهده زمینی گوئفن-۵ (Gaofen-5) با رزولوشن بالا که طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۸ مه (۱۸  اردیبهشت) از پایگاه تیانگوگ (Taiyuan) در شمال چین صورت خواهد گرفت و نیز ماهواره رله مخابراتی کوکیا (Queqiao)  که برای مأموریت دوران قمری Chang’e طراحی شده است.
ماهواره رله‌ای مزبور به عنوان دومین قمر زمین در ارتفاع ۸۰،۰۰۰ کیلومتری از ماه  توسط  یک فرودگر و جستجوگرِ نقاط دور سطح ماه که قرار است تا اواخر سال ۲۰۱۸ پرتاب شود، کار ارتباطات را تسهیل می­‌کند.

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

برنامه چین برای ورود به ماه

1393/10/22
چین به طور جدی در حال تلاش برای اکتشافات جدید در ماه می باشد، بدین جهت در نظر دارد فضاپیمای بدون سرنشینی را در سالهای آیده به ماه ارسال کند.

ماهواره تصویربرداری ویدیویی چین به فضا رفت

1397/02/15
یک شرکت چینی پنج ماهواره سنجشی کوچک با نام ژوهای۱ (Zhuhai-1) را در یک پرتاب با کمک ماهواره بر پیشران جامد چهار مرحله ای لانگ مارچ-۱۱ (Long March) به مدار تزریق کرد. در این بین یک ماهواره...

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین ماهواره مخابراتی – تجاری چه وقت به فضا پرتاب شد؟

نخستین ماهواره‌ای که به عنوان یک ماهواره مخابراتی-تجاری در مدار ۳۶هزار کیلومتری زمین قرار گرفت ارلی برد (Early bird) نام داشت و بعدها به « اینتلست-۱ (Intelsat-1) معروف شد. این ماهواره ۳۹کیلوگرمی به شکل استوانه ای به قطر ۷۲سانتی متر و ارتفاع ۵۹سانتی متر ساخته شده بود. ارلی برد در ۲۸ژوئیه ۱۹۶۵ از کیپ کاناورال با یک ماهواره‌بر دلتا (Delta) به فضا پرتاب شد. این سفینه توانایی رله یک کانال تلویزیونی و ۲۴۰کانال تلفن داشت. ارلی برد حدود یک سال و نیم به فعالیت ادامه داد.