1397/02/18

رقابت زاکربرگ و ایلان ماسک در پرتاب ماهواره اینترنتی

در پی شایعه همکاری فیسبوک (Facebook) با یک شرکت رایانه‌ای، اکنون صحبت‌هایی در مورد پرتاب ماهواره اینترنتی توسط این دو شریک شکل گرفته است.ممکن است فیسبوک در زمینه پرتاب ماهواره‌های اینترنتی، با ایلان ماسک (Elon musk) وارد رقابت سختی شود. گفته شده فیس‌بوک قصد دارد یک ماهواره آزمایشی چند میلیون دلاری...
رقابت زاکربرگ و  ایلان ماسک در پرتاب ماهواره اینترنتی

در پی شایعه همکاری فیسبوک (Facebook) با یک شرکت رایانه‌ای، اکنون صحبت‌هایی در مورد پرتاب  ماهواره اینترنتی توسط این دو شریک شکل گرفته است.ممکن است فیسبوک در زمینه پرتاب ماهواره‌های اینترنتی، با ایلان ماسک (Elon musk) وارد رقابت سختی شود.
گفته شده فیس‌بوک قصد دارد یک ماهواره آزمایشی چند میلیون دلاری به نام آتنا (Athena) را به فضا پرتاب کند.
اگر این موضوع ثابت شود، آتنا، امکان دستیابی گسترده به نواحی شناخته‌شده و ناشناخته جهان را فراهم خواهد کرد. به‌خصوص اینکه علاقه عمومی به آزمایش ماهواره آتنا، بسیار زیاد است.
شرکت پوینت‌ویو (PointView)، یک شرکت رایانه‌ای است که ماهواره‌های LEO را با استفاده از فرکانس‌های موج میلی‌متر ارزیابی می‌کند تا به نواحی شناخته‌شده و ناشناخته جهان دست یابد.
به گفته مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) آمریکا، اکنون این باور وجود دارد که این شرکت در حال همکاری مخفیانه با فیسبوک است.

رقابت زاکربرگ و  ایلان ماسک در پرتاب ماهواره اینترنتی
نشانه‌های زیادی حاکی از این هستند که فیسبوک با پوینت ویو در ارتباط است و آن‌ها در مواردی چون اعضای پرسنل با یکدیگر شریک هستند. پوینت‌ویو، سه محل یا ایستگاه زمینی را نیز مشخص کرده که داده‌ها را به آتنا می‌فرستند یا از آن دریافت می‌کنند.
IEEE اشاره کرد «یکی از این پارک‌های تجاری در محله نورثریج در همسایگی لس‌آنجلس قرار دارد؛ یعنی جایی که فضاهای اداری فیسبوک در آن واقع است. این موضوع، شک ما را در مورد ارتباط پوینت‌ویو با این غول رسانه اجتماعی، به یقین تبدیل می‌کند.»
پوینت‌ویو امیدوار است در سال ۲۰۱۹، آتنا را به عنوان بخشی از یک دوره آزمایشی دو ساله به فضا پرتاب کند. این پروژه در صورت عملی شدن، تهدید بزرگی برای ماهواره‌های اسپیس‌ایکس (SpaceX) و وان‌وب (One web) خواهد بود.
آتنا از سیگنال‌های امواج رادیویی با فرکانس بالا استفاده می‌کند که به سرعت بالای مورد نیاز برای شبکه‌های اینترنتی 5G می‌انجامد و در نتیجه، اسپیس‌ایکس متعلق به ایلان ماسک را که هدف آن، ساخت ماهواره‌هایی با سرعت گیگابایت است، شکست می‌دهد.

لازم به ذکر است که فیسبوک قبلا نیز در زمینه ارائه اینترنت فعالیت‌هایی داشته است و از سال 2014 در زمینه ساخت پهپادهای خورشیدی با قابلیت ارائه اینترنت در شعاع 20 کیلومتری فعالیت می‌کند. این شرکت اواخر ماه گذشته میلادی از آماده شدن این پهپادها برای پرواز آزمایشی خبر داد.

مخابرات ماهواره‌ای | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مجوز شبکه اینترنت ماهواره‌ای جهانی از سوی آمریکا صادر شد

1397/01/19
کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC)، برنامه شرکت فضایی اسپیس‌ایکس (SpaceX) مبنی بر ارسال بیش از ۴ هزار ماهواره برای ایجاد شبکه اینترنت ماهواره‌ای جهانی، موسوم به استارلینک (StarLink) را...

اینترنت پرسرعت جهانی با ماهواره ها

1393/10/28
شرکت OneWeb اعلام کرده است که قصد دارد برای دسترسی میلیون ها نفر از سراسر دنیا به اینترنت پرسرعت و تلفن، ماهواره هایی را بسازد و در مدار سطح پایین زمین قرار دهد. قابل ذکر است ویرجین و کوالکام...

پربازدیدکننده ترین خبر

سال 97 از نگاه اسپاش؛ فراز و فرودهای بخش فضایی ایران

بخش فضایی ایران طی سالی که گذشت فراز و فرودهای بسیاری داشت که مهمترین آن پرتاب ناموفق ماهواره‌های پیام و دوستی بود. پایگاه تحلیلی خبری اسپاش تلاش کرده تا آخرین اخبار و تحلیل‌ها درباره بخش فضایی ایران را به اطلاع مخاطبین خود برساند. در ادامه مروری داریم بر خلاصه مهمترین خبرهای منتشر شده توسط اسپاش در این زمینه طی سال 97. با کلیک بر روی عنوان خبر می‌توانید درباره آن بیشتر بخوانید. استفاده از تصاویر تولید شده در اسپاش با ذکر عنوان اسپاش مانعی ندارد.