1397/02/17

هزینه ساخت ایستگاه فضایی جدید در نزدیکی ماه

ناسا (NASA) هزینه اولیه ساخت ایستگاهی فضایی در نزدیکی ماه را اعلام کرد. ناسا اعلام کرده است که طراحی و ساخت اولین ماژول‌ها برای ایستگاه فضایی در نزدیکی مهتاب ۲.۷ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. این مبلغ تقریبا نصف مخارج سالانه نگهداری از ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) است. زیرا برای نگهداری از آن کشورهای...
هزینه ساخت ایستگاه فضایی جدید در نزدیکی ماه

ناسا (NASA) هزینه اولیه ساخت ایستگاهی فضایی در نزدیکی ماه را اعلام کرد.
ناسا اعلام کرده است که طراحی و ساخت اولین ماژول‌ها برای ایستگاه فضایی  در نزدیکی مهتاب ۲.۷ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.
این مبلغ تقریبا نصف مخارج سالانه نگهداری از ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) است. زیرا برای نگهداری از آن کشورهای عضو ایستگاه فضایی بین المللی سالانه ۵ میلیارد دلار مصرف می کنند. مخارج ساخت و بهره‌برداری از ایستگاه فضایی بین المللی تا آخر سال ۲۰۱۶ بیش ۱۲۰ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.
قرار است بلوک پایه و ماژول مسکونی ایستگاه فضایی در نزدیکی ماه در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ ساخته شود.
پیشتر گزارش شده بود که درباره چگونگی ظاهر ایستگاه پلتفرم مداری درگاه ماه (Lunar Orbital Platform — Gateway)  و ترکیب کشورهای شرکت کننده در ساخت آن در ماه‌های آینده تصمیم‌گیری خواهد شد. ۱۵کشور در مذاکرات درباره ساخت این ایستگاه فضایی شرکت دارند.

منبع: اسپوتینک

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

راه‌اندازی ایستگاه فضایی جدید برای چرخش به دور ماه

1397/02/04
ناسا (NASA) یک ایستگاه فضایی جدید تاسیس خواهد کرد که در سال ۲۰۲۵ راه اندازی می‌شود و برای ارسال فضانوردان به مریخ مورد استفاده قرار می‌گیرد. ناسا به تازگی یک جدول زمانی برای یک راه اندازی...

پربازدیدکننده ترین خبر

از ناو سرنشین‌دار آینده روسیه چه می دانیم؟

سازمان فضایی روسیه سال‌ها به‌دنبال جایگزینی برای ناو کهنسال سایوز (Soyuz) بود اما به قول مرحوم گئورگی گرچکو (Georgy Grechko) این سفینه به قدری هوشمندانه طراحی شده که هیچ پیشنهادی نتوانست امتیاز فوق العاده‌ای نسبت به آن داشته باشد. شاید بتوان گفت نخستین قدم عملی، ساخت سفینه‌ای بانام بخش بازگشتی (Vozvraschaemyi Apparat به روسی: Возвращаемый Аппарат) باشد که تحت نام کاسموس(Cosmos) به فضا پرتاب شدند و نمونه کامل آن کاسموس ۱۴۳۳ در ۲ مارس ۱۹۸۳بود که به ایستگاه مداری سالیوت-۷ (Salyut-7) پیوست. این سفینه که هیچگاه برای حمل انسان به‌کار نرفت، در اصل توسط دفتر طراحی چلومی برای به‌کارگیری در یک نوع ناو نظامی طراحی و ساخته شده بود. به هر حال هیچکدام از طرح‌های ارائه شده نتوانستند سایوز را جانشینی کنند و سایوز نیز طی سالیان خدمت خود تغییرات کیفی بسیاری داشت. در سال‌های آغاز قرن ۲۱، مسئولان سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) به‌طور جدی به فکر جانشینی برای آن افتادند. به همین دلیل به شرکت‌های سازنده ناوهای کیهانی در روسیه پیشنهاد این کار را دادند. از بین طرح‌های ارائه شده، در سال ۲۰۰۹، سفینه پیشنهادی شرکت صنایع فضایی انرگیا (Energia) به عنوان بهترین نمونه پذیرفته شد. در ژوئن سال بعد طرح مقدماتی انرگیا به مقامات دولتی ارائه شد و به تصویب رسید.