1397/02/15

آژانس فضایی استرالیا راه اندازی می شود

دولت استرالیا پس از ماه‌ها تلاش با اختصاص پنجاه میلیون دلار بودجه، آژانس فضایی این کشور را به‌زودی راه اندازی می‌کند. دولت ترنبول درصدد است تا با اختصاص سرمایه گذاری‌های بیشتر هزاران شغل را در صنعت هوافضای این کشور با جمعیت بیش از ۲۴میلیون نفر ایجاد کند. کارشناسان صنعت هوافضای استرالیا این اقدام را...
 آژانس فضایی استرالیا راه اندازی می شود

دولت استرالیا پس از ماه‌ها تلاش با اختصاص پنجاه میلیون دلار بودجه،  آژانس فضایی این کشور را به‌زودی راه اندازی می‌کند.
دولت ترنبول درصدد است تا با اختصاص سرمایه گذاری‌های بیشتر هزاران شغل را در صنعت هوافضای این کشور با جمعیت بیش از ۲۴میلیون نفر ایجاد کند.
کارشناسان صنعت هوافضای استرالیا این اقدام را دیر هنگام اما برای آینده این کشور ضروری می‌دانند.
طبق گزارش شبکه ای بی سی استرالیا ، بیشتر کشورهای توسعه یافته مانند نیوزیلند دارای یک آژانس فضایی هستند و استرالیا نیز در تلاش است تا با سرمایه‌گذاری‌های لازم وارد این صنعت جهانی شود که بیش از ۴۲۰ میلیارد دلار در سال درآمدزایی دارد.
استرالیا با بیش از هفت میلیون کیلومتر مربع وسعت ، ششمین کشور پهناور جهان است و به همین جهت کانبرا درصدد است تا آژانس فضایی جدید این کشور را در یکی از جغرافیای گسترده این کشور مانند استرالیای غربی، جنوبی و یا شمال آن ایجاد کند.
طبق این گزارش دولت ترنبول برنامه‌های مرتبط با نحوه فعالیت و سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی در صنعت هوافضای این کشور را نیز در آینده نزدیک اعلام می کند.
کانبرا اولویت برنامه‌های فضایی خود را بر توسعه فناوری‌های مرتبط با سامانه موقعیت‌یاب جهانی (GPS)، نقشه‌برداری، حمل و نقل هوایی و پروژه‌های گسترده کشاورزی اعلام کرده است.
بانک آمریکایی مریل لینچ پیش‌بینی کرده که صنعت هوافضا در سه دهه آینده بیش از ۳.۵ تریلیون دلار درآمدزایی خواهد داشت.

راهبرد |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

از ناو سرنشین‌دار آینده روسیه چه می دانیم؟

سازمان فضایی روسیه سال‌ها به‌دنبال جایگزینی برای ناو کهنسال سایوز (Soyuz) بود اما به قول مرحوم گئورگی گرچکو (Georgy Grechko) این سفینه به قدری هوشمندانه طراحی شده که هیچ پیشنهادی نتوانست امتیاز فوق العاده‌ای نسبت به آن داشته باشد. شاید بتوان گفت نخستین قدم عملی، ساخت سفینه‌ای بانام بخش بازگشتی (Vozvraschaemyi Apparat به روسی: Возвращаемый Аппарат) باشد که تحت نام کاسموس(Cosmos) به فضا پرتاب شدند و نمونه کامل آن کاسموس ۱۴۳۳ در ۲ مارس ۱۹۸۳بود که به ایستگاه مداری سالیوت-۷ (Salyut-7) پیوست. این سفینه که هیچگاه برای حمل انسان به‌کار نرفت، در اصل توسط دفتر طراحی چلومی برای به‌کارگیری در یک نوع ناو نظامی طراحی و ساخته شده بود. به هر حال هیچکدام از طرح‌های ارائه شده نتوانستند سایوز را جانشینی کنند و سایوز نیز طی سالیان خدمت خود تغییرات کیفی بسیاری داشت. در سال‌های آغاز قرن ۲۱، مسئولان سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) به‌طور جدی به فکر جانشینی برای آن افتادند. به همین دلیل به شرکت‌های سازنده ناوهای کیهانی در روسیه پیشنهاد این کار را دادند. از بین طرح‌های ارائه شده، در سال ۲۰۰۹، سفینه پیشنهادی شرکت صنایع فضایی انرگیا (Energia) به عنوان بهترین نمونه پذیرفته شد. در ژوئن سال بعد طرح مقدماتی انرگیا به مقامات دولتی ارائه شد و به تصویب رسید.